Ar grožinės literatūros kūrinyje atpažįstami autoriaus biografijos faktai padeda suprasti kūrinį?


Lietuvių kalbėjimo potemės 2017.

Balys Sruoga patyrė badą, žiaurumus, ne kartą buvo atsidūręs ant mirties slenksčio. Galima teigti, jog knyga "Dievų miškas" - atsiminimai apie koncentracijos lagerį.


Kalbėti šabloniškai apie rašytoją – sunku ir kažin, ar verta, nes dvasinės rašytojo biografijos forma – jo kūryba, tad, norint autorių pažinti, reikia jį skaityti, draugauti su jo kūryba.

Žinant faktą, jog Balys buvo koncentracijos stovykloje, knygą galime vertinti ne kaip meno kūrinį, o kaip atsiminimus, ar net gi dokumentiką. Knygoje minima autoriaus biografija knygą paverčia tikra, neišgalvota. Kyga tampa ne meno kūriniu, o istoriu šaltiniu. Skaitydami šią knygą galime susipažinti su lagerio gyvenimu „iš vidaus”. Šiu atveju kygoje esanti biografija leidžia geriau suprasti, ką šia knyga nori pasakyti autorius.

Autorius rašė pirmuoju asmeniu - kad tai jis pats veikia, dalyvauja, todėl buvo lengva jo kūrinius susieti su dokumentais pagrįstu jo gyvenimu. Šiame kūrinyje, skirtingai nei ankstesniame, biografijos faktai klaidina. Skaitant kūrynį susidaro įspūdis, jog autorius pasakoja savo istoriją, tačiau jo teigimu taip nėra. Autorius sukūrė knygos personažą tik iš dalies panašų į save.

Apibendrinant kūrinių analizes, galiu teigti, jog knygoje įpinti biografijos faktai kelia labai daug pasitikėjimo. Prie visko prisideda ir pasakojimas pirmuoju asmeniu - knygą sieja su rašytoju, skaitant knygą susidaro įspūdis, kad knygos autorius pasakoja istoriją iš savo gyvenimo. Pirmame kūrinyje „Dievų miškas“ taip ir buvo, autorius istoriją rašė iš savo patirties ir gyvenimo koncentracijos stovykloje. Antruoju atveju „Altorių šešėly“ autorius neigia, jog knyga siejasi su jo gyvenimu, tačiau skaitytojui susidaro toks įspūdis.

 • Lietuvių kalba Potemės 2017
 • 2016 m.
 • Lietuvių
 • Ig
 • 5 puslapiai (936 žodžiai)
 • Mokykla
 • Lietuvių potemės 2017
 • Microsoft Word 19 KB
 • Ar grožinės literatūros kūrinyje atpažįstami autoriaus biografijos faktai padeda suprasti kūrinį?
  10 - 3 balsai (-ų)
Ar grožinės literatūros kūrinyje atpažįstami autoriaus biografijos faktai padeda suprasti kūrinį?. (2016 m. Kovo 22 d.). http://www.mokslobaze.lt/ar-grozines-literaturos-kurinyje-atpazistami-autoriaus-biografijos-faktai-padeda-suprasti-kurini.html Peržiūrėta 2017 m. Balandžio 30 d. 16:02