Asmenybės samprata charakteris ir temperamentas referatas


Psichologijos referatas.

Įvadas. Asmenybės samprota. E. Krečmerio asmenybės tipologija. K. G. Jungo asmenybės tipologija. Ekstravertas ir intravertas. Charakteris. Charakterio struktūra. Charakterių klasifikacija. Fiziologiniai charakterio pagrindai. Charakterio formavimasis. Valingieji charakterio bruožai. Temperamentas. Temperamento tipai. Temperamento teorija. Vaikų temperamentas. Temperamento problemos. Charakterio ir temperamento skirtumai. Išvados. Literatūros sąrašas.


Darbo tikslas: Paaiškinti kas yra asmenybės samprota. Charakteris ir temperamentas.

Darbo uždaviniai:1. Paaiškinti kas yra asmenybės samprota remiantis E. Krečmerio ir K. G. Jungos asmenybės tipologijomis. Paaiškinti kas yra ekstravertas ir intravertas.

Naudingumo maksimalizavimas - būdingas sangvinikams.

Poreikių minimalizavimas – būdingas melancholikams.

Sudėtingumo minimalizavimas – būdingas flegmatikams.

Sugebėjimų maksimalizavimas – būdingas cholerikams.

Pats E. Kretčmeris visus žmones skirsto kelis fizinius tipus:

Psichologas Z. Froidas charakterius skirstė remdamasis instinktiniais pasąmonės potraukiais:

Lyginant atskirus charakterio bruožus su bendrojo aukštosios nervinės veiklos tipo savybėmis, randama nemaža dėsningumų. Tai liudija, kad aukštosios nervinės veiklos tipas yra reikšminga prielaida tam tikroms charakterio ypatybėms susidaryti.

Pavyzdžiui: Buvo pastebėta, kad mokiniai su nepaslankiais nerviniais procesais, nors ir turi teigiamą nuostatą klasės draugų atžvilgiu, tačiau linkę bendrauti su nedaugeliu gerai pažįstamų draugų. Savo iniciatyva jie retai kada pasakoja ką nors apie save. Jie sunkiai susidraugauja, bet nelengvai ir nustoja bendravę. Mokiniai, kurių nerviniai procesai paslankūs, priešingai, greitai susidraugauja ir lengvai pamiršta draugystę.

Nuo temperamento tipo priklauso ypač tos savybės, kurios sudaro ne charakterio turinį, bet jo išorinės išraiškos savitumus, emocinę dinaminę pusę.

Kitas, jau su charakterio turiniu susijęs charakterio fiziologinis pagrindas yra dinaminis stereotipas. Šiuo atžvilgiu išorinės sąlygos - socialinė aplinka - yra specifinis dirgiklis atitinkamoms elgesio formoms, atitinkamoms nuostatoms susidaryti. Įvairių socialinių poveikių aplinkoje žmogui susidarę dinaminiai stereotipai, suprantama, yra daug sudėtingesni, subtilesni, lankstesni, nes į juos įsijungia žmogaus sąmonė, mąstymas.

Dinaminių stereotipų pagrindu susidarant tam tikroms charakterio ypatybėms, vienos aukštosios nervinės veiklos tipo ir temperamento savybės gali padėti, o kitos trukdyti

Pavyzdžiui: Choleriškasis temperamentas gali padėti formuotis drąsumui, ryžtingumui, o melancholiškumas -priešingai, šių bruožų formavimąsi dažnai stabdo. Nedrąsumą, drovumą, bailumą greičiau susiformuoja melancholikas, sunkiau - stipriųjų temperamentų grupės: cholerikai, sangvinikai ir flegmatikai. Tačiau, žinoma, temperamentas tėra tik prielaida. Didžiausią įtaką ir čia turi socialinė aplinka.

Reikšmingi gyvenimo sąlygų pakitimai dažnai sukelia charakterio pakitimus, lūžius. Sakykim, žmogus, buvęs abejingas daugeliui pažįstamų, ištiktas nelaimės, susilaukė jam netikėto dėmesio, užuojautos, pagalbos. Tai gali pakeisti jo nuostatą į kitus žmones. Bet taip pat galimas ir priešingas atvejis. Ypač didelį poveikį žmogaus charakterio bruožams susidaryti turi konfliktinės situacijos. Suaugusiųjų gyvenime charakterio bruožus kartais keičia įvairūs sukrėtimai, traumos. Žinoma, šioms permainoms turi įtakos ir ankstesnis žmogaus elgesys bei auklėjimas.

Žmogaus charakteris glaudžiai susijes su temperamentu.. Todel šiame darbe aptarsime, koks temperamento ryšys su charakteriu.

XX amžiaus pradžioje rusų fiziologas Ivanas Pavlovas (1849 – 1936) teigė, kad žmogaus temperamentas priklauso nuo nervų sistemos tipų. Jis visus žmones skirstė į silpnos nervų sistemos ir stiprios nervų sistemos tipus. Šis fiziologas atskleidė pagrindinių nervinių procesų - jaudinimo ir slopinimo – savybes: jėgą, pusiausvyros išlaikymą bei paslankumą.

Pagal šių savybių pasireiškimą individų veikloje I. Pavlovas juos suskirstė į keturis tipus:

Stiprus, neišlaikantis pusiausvyros, vyrauja jaudinimo procesai.

Nuo žmogaus temperamento ir aukštosios nervų sistemos tipo priklauso jo elgesys dirbant, mokantis, sportuojant ir kitais atvejais. Kitaip tariant tai yra individualus žmogaus darbo stilius, kuris yra bendrų ir specifinių darbo būdų visuma, kuomet maksimaliai panaudojamos žmogaus teigiamos savybės ir kompensuojami jų trūkumai.

Kūdykystė ir vaikystė - ypatingai svarbus vaiko psichinio vystymosi laikotarpis, nes tuo metu formuojasi jo asmenybės ir santykių su žmonėmis ir aplinka pagrindai.

Temperamentas - tai biologiškai pagrįsti emocinių, motorinių reakcijų ir savireguliacijos ypatumai, kurie būdingi žmogui visą gyvenimą ir daugelyje situacijų. Temperamentas - tai elgesio stilius. Jis apibūdina elgesio būdą (kaip?), o ne turinį (kas?) ar priežastis (kodėl?). Temperamentas yra įgimtas

  • Psichologija Referatai
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • Maksim
  • 20 puslapių (5260 žodžių)
  • Psichologijos referatai
  • Microsoft Word 44 KB
  • Asmenybės samprata charakteris ir temperamentas referatas
    10 - 2 balsai (-ų)
Asmenybės samprata charakteris ir temperamentas referatas. (2016 m. Balandžio 12 d.). http://www.mokslobaze.lt/asmenybes-samprata-charakteris-ir-temperamentas-referatas.html Peržiūrėta 2017 m. Lapkričio 22 d. 13:17