Augalų šaknys Medžiagų pernaša šaknimis


Biologijos skaidrės. Medžiagų apykaita ir pernaša augaluose. Augalų šaknys. Medžiagų pernaša šaknimis. Šaknų tipai. Šaknies zonos. Šaknis su šakniaplaukiais. Vandens siurbimas šaknimis. Vanduo juda dviem būdais – apoplastiniu ir simplastiniu. Mineralinių medžiagų siurbimas. Vandens svarba augalams. Neorganinių medžiagų svarba augalams.


Augalo šaknys būna trijų tipų: Pagrindinės: PVZ.: tokias šaknis turi kiaulpienė; Jos išauga iš šaknies gemalinės šaknelės. Šalutinės: Išauga iš pagrindinės šaknies. Pridėtinės: Padeda augalui stipriau įsitvirtinti; Tokias šaknis dažnai turi dviskilčiai augalai. Vienaskilčių augalų (kviečių, svogūnų) šaknų sistema kuokštinė.

Tįsimo zona – ląstelės tįsta, todėl šaknis ilgėja.

Ląstelių dalijimosi zona - gaminamas audinys, kuris padeda atsinaujinti šaknies šalmelio apačią ir tįsimo zonos viršų.

Šaknies šalmelis - saugo šaknies viršūnę, kad jos nesužalotu kietos dirvožemio dalelės.

Šakniaplaukis – ištįsusios šaknies epidermio ląstelės išauga, kuri padidina siurbiamojo paviršiaus plotą. Jos sienelė plona, todėl įsiurbtos medžiagos greitai patenka į ląstelę.

Branduolys – reguliuoja ląstelės augimą ir dalijimąsi, saugo paveldimąją informaciją.

Citoplazma – joje vyksta cheminės reakcijos, išsidėsčiusios organelės.

Ląstelės sienelė – saugo ląstelę, palaiko jos formą (sudaryta iš celiuliozės).

Centrinė vakuolė – saugo tirpių medžiagų atsargas, žoliniams augalams ir lapams suteikia atramą ląstelėms.

Endodermis - vidinis pirminės žievės sluoksnis, turintis vieną ląstelių eilę.

Mediena – augalo apytakos audinys, kuriuo vanduo ir jame ištirpusios organinės medžiagos iš šaknų keliauja į viršų, bet atgal negrįžta.

Sausumos augalai daugiausiai vandens įsiurbia šaknimis. Dirvoje vandens potencialas didelis, nes šiame vandenyje yra nedaug ištirpusių neorganinių druskų. Vanduo iš dirvožemio į augalo šakniaplaukius patenka osmoso būdu.

Vandens molekulės siurbiamos iš dirvos, kurioje vandens potencialas didelis, į šakniaplaukių ląsteles, kuriose vandens potencialas mažas.

  • Biologija Skaidrės
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • Jokubas
  • 18 puslapių (468 žodžiai)
  • Biologijos skaidrės
  • MS PowerPoint 1510 KB
  • Augalų šaknys Medžiagų pernaša šaknimis
    10 - 3 balsai (-ų)
Augalų šaknys Medžiagų pernaša šaknimis. (2016 m. Sausio 17 d.). http://www.mokslobaze.lt/augalu-saknys-medziagu-pernasa-saknimis.html Peržiūrėta 2017 m. Lapkričio 22 d. 16:57