Dorybes samprata


Ese apie dorybes. Filosofijos.darbas dorybe.

Filosofijos esė. Įvadas. Stoikai apie dorybę. Gėris ir blogis. Pagrindinės stoikų filosofijos idėjos. Išvados. Literatūra ir šaltiniai.


Dorybės samprata stoikų etikoje. Stoicizmas turi keletą sąvoku, kaip: teisingumas, išmintis, drąsa, saikingumas arba kitaip dar vartojama sąvoka kuklumas, nuosaikumas. Žymiausi stoicizmo pradininkai buvo Zenonas Kitionietis (stoicizmo pradininkas), Seneka, Epiketas, Markas Aurelijus (Romos imperatorius). Stoicizmo dorybės etikoje pagrindinė įdėja yra nustatyti išorinio pasaulio raida taip pat ir vidinę. Stoikų etikoje dažnai minima, jog tik susitvarkius išorinius veiksnius, galima tvarkyti savo vidinį pasaulį. Mes niekada negalime per daug mėgautis išoriniais veiksniais, nes tik nuo išorinių veiksnių priklauso vidinė laikysena. Kaip teigė L. A. Seneka: ,,Kas eina savo noru, tą likimas veda gražiuoju, kas ne – tą jis jėga priverčia‘‘. Todėl nevaldomi išoriniai veiksniai dažniausiai pridaro, daugiau žalos žmogui, nei kad atrodo. Stoikų dorybė yra kaip pažinimas, jos neįmanoma išmokti ir neįmanoma prarasti. Tarp dorybės ir priešingai dorybės (užgaidoms) niekada nebus to auksinio viduriuko, nes žmogus dažniausiai veikia pagal savo prigimtį. Prigimtis – tai kai teisingai suprantama pagrindžiamas santykis su daiktais ir geismais. Jeigu žmogus supranta esmę tarp užgaidų vadinasi didelė tikimybė, jog gali pasiekti harmoningą laimę. Viena iš svarbesnių stoicizmo įdėjų dorybės sampratoje yra pasisavinimas. Pasisavinimas – tai žmogus kuris suvokia prigimtus dalykus ir atskiria jam neigiamus žalingus dalykus. Todėl dažniausiai žmogus elgiasi savanaudiškai ir pasirenka jam labiau parankų elgesį, kurį gali pateisinti, kaip kiekviena gyva būtybė siekia išlikti.

  • Filosofija Esė
  • 2015 m.
  • Ievukauu
  • 8 puslapiai (1341 žodis)
  • Kolegija
  • Filosofijos esė
  • Microsoft Word 16 KB
  • Dorybes samprata
    10 - 7 balsai (-ų)
Dorybes samprata. (2015 m. Gegužės 06 d.). http://www.mokslobaze.lt/dorybes-samprata.html Peržiūrėta 2018 m. Sausio 21 d. 08:35