Ironijos žaismas B Sruogos ,,Dievų miškas''


Lietuvių kalbėjimo potemės 2018.

Ironijos žaismas Balio Sruogos memuarų romane ,, Dievų miškas ‘‘.


Knyga prasideda lagerio apylinkių aprašymu ir samprotavimais apie  pasikeitimus Vokietijoje hitlerininkams valdant. Sarkastiškai pastebima, kad Vokietija, kadaise garsėjusi baroku, dabar virto barakų-lagerių šalimi. Tuose lageriuose jie įvairiais būdais naikina ištisas tautas. Su mirties stovyklos baisumais rašytojas supažindina pamažu, aprašydamas visą jos sistemą, buitį ir budelius.

Verta paminėti, jog darbas, dirbamas lageryje, neturėjo jokios prasmės. Sąžiningumas taip pat. Nesvarbu, ar darbą dirbsi sąžiningai, ar ne, svarbu jog tu tik kankintumeisi, judėtum, alintum savo jėgas, kurių sparčiai mažėja su lyg kiekviena diena. Šiek tiek atsikvėpęs, išgirsti ne tik riebių žodžių, bet gauni ir lazdų, nes neva esi tinginys ir darbo dirbt nemoki. (,, Dirbi sąžiningai. Per valandą padarai daugiau, negu senas katorgininkas padaro per dieną. Nuo darbo uždusęs, stabteli kiek atsikvėpti, - tučtuojau į tavo galvą lekia koliojimas, prakeikimas, lazda ar plytgalis. Atseit:    - Tu, tinginy, mėšlinas, lietuviškas inteligente, nususęs driskiau,- taip ir toliau, taip ir toliau.    Juo sąžiningiau dirbi - juo didesniu darbo kiekiu tave apkrauna, juo daugiau iš tavęs reikalauja, juo daugiau muša.‘‘.)

Knygoje randame ištisą portretų galeriją – taikliomis charakteristikomis pavaizduoti daugiau nei šimtas veikėjų. Aukščiausius postus užimantys rafinuoti nusikaltėliai.Vienas jų – stovyklos kalinių lagerio komendantas Traugotas Majeris. Šis - apsigimęs banditas, keikūnas, mėgdavęs kalinius su lazda pabaksnoti, koja paspardyti, antausiais apdalyti. Jis ne tik mušeika iš pamėgimo - jis su malonumu audė mirtininkus. Jam tai buvo jo privilegija, sportas. Kaip B.Sruoga teigia, Majerio dūšia buvo plati kaip jūra, visoks šlamštas joje sutilpdavo. Romane vaizduojama ištrauka iš Pirmos Kalėdų dienos, kai Majeriui tiesiog sugalvojus, šventės proga, buvo pakariami du katorgininkai. Visiškas pasityčiojimas iš kalinių, sukviečiant visus kitus likusius, ir pastatant kartuves šalia Kalėdiškai papuoštos, žybčiojančios eglės. ( ,,Pirmą Kalėdų dieną Majeriui išėjo toks reikalas porą katorgininkėlių viešai pakarti. Jo įsakymu šalia žiburiuojančios eglės buvo pastatytos kartuvės.‘‘ ,, Tuodu katorgininkėliu buvo labai gražiai Kalėdų proga pakabinti šalia eglelės su margaspalvėm lemputėm. Taip ir buvo visą Kalėdų pirmą dieną iki vakaro: čia spindi , žybčioja eglė savo žiburėliais , čia šalia jos –pakaruoklėliain kabalduoja.‘‘)

 • Lietuvių kalba Potemės 2018
 • 2016 m.
 • Lietuvių
 • Kornelija
 • 4 puslapiai (1749 žodžiai)
 • Mokykla
 • Lietuvių potemės 2018
 • Microsoft Word 24 KB
 • Ironijos žaismas B Sruogos ,,Dievų miškas''
  10 - 2 balsai (-ų)
Ironijos žaismas B Sruogos ,,Dievų miškas''. (2016 m. Balandžio 06 d.). http://www.mokslobaze.lt/ironijos-zaismas-b-sruogos-dievu-miskas.html Peržiūrėta 2017 m. Gruodžio 12 d. 00:33