Kaip pasikeistu K donelaičio kalba, jeigu išverstume i dabartinę bendrinę lietuvių kalbą


Lietuvių kalbėjimo potemės 2018.

Kaip pasikeistu K donelaičio kalba, jeigu išverstume i dabartinę bendrinę lietuvių kalbą.


Kristijono Donelaičio kūryba yra išskirtinio pobudžio, tačiau išvertus į dabartinę bendrinę lietuvių kalbą ji prarastų didelę dalį savo žavesio.

Mokyklos suole dažnai tenka skaityti ir analizuoti klasikinius lietuvių kūrinius. Tiesa, skaitydami senesnius kūrinius, matome, kad jose naudojama lietuvių kalba skiriasi nuo šiuolaikinės kalbos, savo vartojamais terminais ar stiliumi ir tai nera nuostabu, nes viskas nuolat keičiasi, taip pat ir kalba. Klasikiniai lietuvių kūriniai neturėtų būti verčiami į dabartinę bendrinę kalbą, nes unikali ir vaizdinga tuometinė kalba yra dalis šių kūrinių žavesio. Turime Kristijono Donelaičio “Metus”, kuriame naudojama kalba moko mus apie tuometinę istorinę aplinką ir vertybes bei supažindina mus, su to laikmečio tautos dvasia. Šiandien norėčiau plačiau aptarti, ką mes prarastume, jei išverstume Kristijono Donelaičio poemą “Metai” bei argumentuotai patvirtinti savo nuomonę.

Kristijono Donelaičio poemą “Metai” išvertus į dabartinę bendrinę lietuvių kalbą, netektume galimybės pajųsti to laikmečio tautos dvasios. Tai nėra paprastas kūrinys, nes savyje kūrinys talpina ir unikalias smulkmenas, kurios parodo mūsų praeities tautos ypatumus. Juk kiekvienas savitas žodis ar frazė neša savyje unikalų atspalvį. Visos šios smulkmenos sukuria nepakartojama kūrinio atmosferą. Pavyzdžiui, tokios frazės kaip “budino svietą”,“žadino pasaulį”, “kaip reikia tikriems ponams” ar “Mes lietuvninkai” galėtume išversti į tokias dabartines sąvokas, tačiau dauguma jaučiate, kad tai padarius, kažko netenkame ? Norint iki galo atsakyt į šį klausimą reikia suprasti apie ką yra poema ir kokiam tikslui ji skirta.

 • Lietuvių kalba Potemės 2018
 • 2016 m.
 • Lietuvių
 • Indrė
 • 4 puslapiai (972 žodžiai)
 • Mokykla
 • Lietuvių potemės 2018
 • Microsoft Word 8 KB
 • Kaip pasikeistu K donelaičio kalba, jeigu išverstume i dabartinę bendrinę lietuvių kalbą
  10 - 2 balsai (-ų)
Kaip pasikeistu K donelaičio kalba, jeigu išverstume i dabartinę bendrinę lietuvių kalbą. (2016 m. Balandžio 25 d.). http://www.mokslobaze.lt/kaip-pasikeistu-k-donelaicio-kalba-jeigu-isverstume-i-dabartine-bendrine-lietuviu-kalba.html Peržiūrėta 2017 m. Lapkričio 21 d. 21:36