Kalbos komponavimas ir teksto kūrimas


Kalbos kultūros referatas. Darbo objektas. Kalbos komponavimo ir teksto kūrimo samprata. Viešoji kalba. Viešosios kalbos bruožai. Kompozicijos principai ir reikalavimai Nuoseklumas. Pagrindinės mintie samprata. Teiginių dėstymo tvarka. Kalbos pradžia. Įžangos funkcijos. Įžangos taisyklės. Pabaigos funkcijos. Pabaigos taisyklės. Kalbos planavimas.


Kalbos komponavimo ir teksto kūrimo tema yra aktuali ir reikšminga nes, joje paaiškinama kaip iš skirtingų viešosios kalbos dalių sudaryti darnią visumą, aiškų tekstą. Tekstų planavimo, kūrimo ir redagavimo praktika tampa įprastine motyvuota veikla, glaudžiai siejančia viešąjį kalbėjimą.

Viešosios kalbos bruožai. Svarbiausias viešosios kalbos skiriamasis bruožas – tiesioginis kontaktas. Kalbėtojas ir klausytosjas susiduria akis į akį. Nors kalbėtojas kalba monologu, neįmanoma nepastebėti klausytojų reakcijos arba grįštamojo ryšio: klausytojai reaguoja į sakomą tekstą, rodo susidomėjimą arba nepasitenkinimą, paryškindami tai savo judesiais, gestais ar pan. Po oratoriaus kalbos gali užsimegzti dialogas tarp kalbėtojo ir klausytojo. Taigi tiesioginis ryšys su klausytojais ir sąlygoja grįžtamąjį ryšį. Viešajai kalbai taip pat būdinga tam tikra kompozicinė struktūra ir išdėstymas.

Viešosios kalbos kompozicija – oratoriaus surinktų faktų, žinių, pavyzdžių, savų minčių, argumentų išdėstymo tvarka. Surinktą informaciją reikia sugrupuoti taip, kad ji būtų suprantama ir įtikinama. Nuo informacijos pateikmo priklauso visos kalbos esmė ir sekmė.

Orginalumas – svarbus ne tiek savo įmantrumu, kiek savitu minčių išdėstymu, autentišku medžiagos sugrupavimu.

Baigtumas – nulemia visos kalbos sėkmę. Neužtenka vien sukomponuoti medžiagą, būtina įvertinti kiekvieną sakomą žodį ir pastraipą r viską tinkamai apibendrinti pabaigoje.

Visų svarbiausia yra tinkamai suformuluoti ir išteikšti pagrindinę minti. Pagrindinė mintis kalboje yra tai, ką klausytojai turi suprasti po oratoriaus kalbos; būtinai turi likti jų atmintyje po to, kai jie užmirš detales.

Tikslas – Supažindinti klausytojus su pagrindinėmis valios savybėmis.

Pagrindinė mintis – Drąsa, pasitikėjimas savimi ir ištvermingumas – pagrindinės

 • Kalbos kultūra Referatai
 • 2016 m.
 • Lietuvių
 • Paulius
 • 10 puslapių (1462 žodžiai)
 • Kolegija
 • Kalbos kultūros referatai
 • Microsoft Word 28 KB
 • Kalbos komponavimas ir teksto kūrimas
  10 - 8 balsai (-ų)
Kalbos komponavimas ir teksto kūrimas. (2016 m. Sausio 05 d.). http://www.mokslobaze.lt/kalbos-komponavimas-ir-teksto-kurimas.html Peržiūrėta 2017 m. Lapkričio 23 d. 13:18