Klasicizmo bruožai, atsispindėję K Donelaičio ir A Strazdo kūryboje


Lietuvių analizė.

Klasicizmo bruožai , atsispindėję. Donelaičio ir. Strazdo kūryboje. Kristijono Donelaičio biografija. Klasicizmo atspindžiai Kristijono Donelaičio kūryboje. Antano Strazdo biografija. Klasicizmo atspindžiai Antano Strazdo kūryboje.


Kristijonas Donelaitis (1714 - 1780) – liuteronų kunigas, garsiausias ir praktiškai pirmasis lietuvių poetas – gimė Lazdynėlių kaime (dabar išnykęs; Gumbinės parapija, Mažoji Lietuva; dabar Gusevo rajonas, Karaliaučiaus sritis, Rusija). Kristijonas Donelaitis – lietuvių grožinės literatūros pradininkas ir klasikas, vienas iš žymiausių lietuvių rašytojų, sukūręs pirmą svarbų grožinės lietuvių literatūros kurinį – „Metai“. Tai bene vertingiausias kūrinys mūsų literatūros istorijoje.

Klasicizmas yra aukščiausias kultūrinis „Metų“ matmuo, suteikiantis jam aiškumo ir harmonijos. „Metų“ klasicizmas – tai jo hegzametro ritmas, keturių metų laikų kompozicija, veiksmo vietos (Vyžlaukio valsčius) bei personažų sistemos pastovumas.

Klasicizmas nepasitenkina natūraliąja, stichiška gyvenimo tvarka – ją pakelia į aukštesnį lygmenį, nušviečia vertinančio proto žvilgsniu. Laikas nesikeičia, viskas vyksta cikliškai pagal keturis metų laikus, todėl poema yra suskirstyta į keturias dalis: „Pavasario linksmybės“, „Vasaros darbai“, „Rudenio gėrybės“ ir „Žiemos rūpesčiai“. Laiko cikliškumas atsispindi ir darbuose, nes nuo metų laiko priklauso kokie darbai artėja: sėja, sodinimas, šienapjūtė, mėšlavežys, bulviakasys, kūlimas, gėrybių rinkimas ar apsirūpinimas žiemai.

Todėl su klasicizmu neišvengiamai atsiranda kultūros, to, kas įgimta, taisymo poreikis – švietimas susijęs su didaktika, todėl poema ir yra didaktinė (pamokomoji).

  • Lietuvių kalba Analizės
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (805 žodžiai)
  • Universitetas
  • Lietuvių analizės
  • Microsoft Word 19 KB
  • Klasicizmo bruožai, atsispindėję K Donelaičio ir A Strazdo kūryboje
    10 - 9 balsai (-ų)
Klasicizmo bruožai, atsispindėję K Donelaičio ir A Strazdo kūryboje. (2016 m. Kovo 13 d.). http://www.mokslobaze.lt/klasicizmo-bruozai-atsispindeje-k-donelaicio-ir-a-strazdo-kuryboje.html Peržiūrėta 2017 m. Vasario 20 d. 20:04