Kūno ir sielos ryšys


Filosofijos referatas.

Visos pasaulyje paplitusios kūno ir sielos teorijos skirstomos į tris toliau išdėstytas teorijas. Literatūros sąrašas. Internetiniai puslapiai.


Mintis, kad fizinis mūsų kūnas neaprėpia viso mūsų Aš, tokia pat sena kaip ir žmogaus gebėjimas mąstyti. Pirmykščių visuomenių ritualinis elgesys byloja apie tikėjimą nematerialia jėga, susijusia su magišku „dvylypumo“, „dvasios“, „sielos“ įsivaizdavimu. Psichologija tai aiškina kaip mūsų supratimą apie minties ir judėjimo ryšį – ekstrapoliaciją; pavyzdžiui, aš noriu paimti tą ar kitą daiktą, mano kūnas daro reikiamus judesius ir tikslas pasiekiamas. Mano noras niekaip neatsispindi išorėje. Vadinasi, šiuo atveju galima tvirtinti, kad kalbama apie vidinio mano gyvenimo įvykius. Taigi tai, ką aš vadinu vidine būsena (tai ne ta būsena, kurią gali matyti pašaliniai), galbūt tėra biologinis reiškinys, savo esme toks pat kaip pašaliniams matoma jausmų išraiška. Bet mūsų tai neįtikina, nes tie reiškiniai nežinomi arba mažai žinomi.

Magiškąja ir religine prasme siela – tai ypač asmeniška realybė,susijusi su tam tikru kūnu,suteikianti jam gyvybingumą ir gebėjimą reikštis. Ji gali būti materialios arba nematerialios prigimties. Visi tikėjimai atsispindi žmonijos papročiuose, kuriuos tyrė antropologai, bet pažangios ir sėslios visuomenės, aprašytos istorijoje (pradedant senovės Egiptu ir Mesopotamija), visada tikėjo nemirtingos sielos būvimu. Šis tikėjimas yra religijų pagrindas, dažnai jis pateikiamas labai painiai. Filosofine prasme žodis „siela“ nuo R.Descarteso laikų reiškia nematerialią asmens realybę, atsiskiriančią nuo kūno, mūsų minties pagrindą tai res cogitons (kažkas mąstantis). Veikale Apmąstymai apie pirmąją filosofiją, kuriais įrodinėjamas Dievo būvimas ir sielos nemirtingumas. R.Descartesas tvirtina, kad lengviau pažinti sielą, o ne kūną. Filosofas teigė, kad sielą reikia griežtai skirti nuo kūno. Pasak jo, svarbiausia sielos savybė yra mąstymas. Jis apima ir suvokimą ir norą ir įsivaizdavimą ir jutimą. Pasak R.Descarteso yra dvi substancijos – tai siela ir kūnas. Svarbiausia sielos savybė (atributas) yra mąstymas, o kūno tįsumas. Descartesas pabrėžia, kad siela „susijusi su kūnu“, netgi „glaudžia jų sąjunga“, bet abiejų substancijų savybės tiek skirtingos, kad paaiškinti jų sąveikos pobūdį Deskartesui buvo nelengva.

 • Filosofija Referatai
 • 2016 m.
 • Lietuvių
 • Živilė
 • 5 puslapiai (1878 žodžiai)
 • Universitetas
 • Filosofijos referatai
 • Microsoft Word 24 KB
 • Kūno ir sielos ryšys
  10 - 6 balsai (-ų)
Kūno ir sielos ryšys. (2016 m. Birželio 19 d.). http://www.mokslobaze.lt/kuno-ir-sielos-rysys.html Peržiūrėta 2017 m. Kovo 30 d. 07:58