Lietuva amžių sandūroje skaidrės


Lietuvių skaidrės. Lietuva amžių sandūroje. Moralinė didaktika lietuviškuose raštuose. Motiejus Kazimieras Valančius. (1801 m. vasario 16 d. – 1875 m. gegužės 17 d. ). Motiejus Valančius. Biografija. Blaivybės sąjūdžio organizatorius. Kūryba. Pasipriešinimas carizmo represijoms.


Vienas iš būdingausių raštų bruožų – moralinių vertybių teigimas, dorinis žmonių auklėjimas. Plintant Švietimo amžiaus idėjoms, literatūroje atsirado vis daugiau pamokymų iš įvairių gyvenimo sričių: kaip ūkininkauti, ką valgyti, kaip elgtis ar rengtis ir pan. Tokia literatūra vadinama didaktine. Daug pamokymų randame Kristijono Donelaičio „Metuose“ , juos sako „viežlybieji“ būrai, Pričkus arba pasakotojas.

1864 m. „Vaikų knygelės“ 1868m. „Paaugusių žmonių knygelė“ 1869m. „Palangos Juzė“ 1872m. „Pasakojimas Antano tretininko“ 1858-1868m. „Žyvatai šventųjų“.

Per mokyklas, viešąjį gyvenimą carizmas rusino kraštą, kartu stiprėjo ir lenkinimas, nes, priešinantis carizmui, buvo keliami buvusios Lenkijos ir Lietuvos valstybės šūkiai, kuriems pritarė dauguma Lietuvoje gyvenančių bajorų ir dvasininkų. Lietuvoje lietuviškai tekalbėjo valstiečiai, šios kalbos nebuvo užmiršę ir dalis Žemaitijos bajorų. Spaudos draudimui Lietuvoje imta ryžtingai priešintis, tai truko 40 metų. Knygos , iš pradžių daugiausia religino, vėliau pasaulietinio turinio, pradėtos spausdinti Mažojoje Lietuvoje. Atsirado knygnešių, savanorių profesionalų, kuriuos persekiojo rusų žandarai.

Apie 2000 žmonių buvo nubausta už šiuos nusikaltimus, taip pat už tokios literatūros skaitymą. Tėvams atsisakius leisti vaikus į rusiškas mokyklas, kaimuose paplito slaptosios lietuviškos mokyklos, kurias persekiojo rusų administracija. Šis pasipriešinimas turėjo esminę reikšmę: 1. Plito maištas prieš rusus 2. Lietuviai įprato matyti raštą savo kalba (lotyniškais rašmenimis) 3. Lietuvių raštiją siejo su europietiškąja tradicija 1883m. Nelegaliai pradėtas leisti laikraštis „Aušra“ žymi naujo tautinio atgimimo pradžią.

  • Lietuvių kalba Skaidrės
  • 2015 m.
  • Juokuteeee
  • 14 puslapių (650 žodžių)
  • Lietuvių skaidrės
  • MS PowerPoint 92 KB
  • Lietuva amžių sandūroje skaidrės
    10 - 4 balsai (-ų)
Lietuva amžių sandūroje skaidrės. (2015 m. Sausio 04 d.). http://www.mokslobaze.lt/lietuva-amziu-sanduroje-skaidres.html Peržiūrėta 2017 m. Lapkričio 25 d. 13:40