Makiavelizmas


Politologijos rašinys. Makiavelizmas. Kaip jį suprantate? Ką makiavelizmas reiškia šiomis dienomis? Kaip suprantate autoriaus tezę, kad politika ir moralė yra dvi skirtingos sritys, ir, kad tikslas pateisina priemones?


Makiavelizmas- tai politinė doktrina tikslui pasiekti rekomenduojanti bet kurias priemones. Pats posakis „Tikslas pateisina priemones“ yra kilęs dar iš kontrreformacijos laikų. Tuo tarpu Makiavelio frazė skamba kiek kitaip: „Teisingos priemonės galiausiai pateisina tikslą“. Vienu ar kitu atvėju išreiškiama ta pati mintis- kartais, norint pasiekti kažką doro, reikalingos nedoros priemonės.

Makiavelis savo veikale „Valdovas“ mini, jog „[...] išmintingas valdovas turi vengti tų ydų, per kurias gali netekti valdžios, o dėl savybių, kurios tuo negresia, tai jų turi saugotis kiek tik galėdamas, bet jei neįstengia to padaryti, gali per daug nesivaržyti.“ Dora, dosnumas, atlaidumas- tai tos savybės, kurios valdovą aukština tautos akyse kaip žmogų, bet tai dar nereiškia, kad vadovaudamasis jomis valdovas sugebės valdyti šalį.

Makiavelizmas. (2014 m. Sausio 17 d.). http://www.mokslobaze.lt/makiavelizmas.html Peržiūrėta 2018 m. Sausio 17 d. 20:24