Metalų kietumo matavimas (2)


Inžinerijos laboratorinis darbas.

Laboratorinis darbas Nr. Metalų kietumo matavimas Darbo tikslas. Kietumo sąvoka , kietumo matavimo sąlygos. Brinelio metodas. Matavimai Matavimai Brinelio metodu. Rokvelio metodas.


kietumo matavimas šiuo metodu atliekamas įspaudžiant grūdintą rutuliuką tolygiai veikiančia apkrova statmenai matuojamajam paviršiui. Pagal Brinelio metodą tarp apkrovos ir rutuliuko skersmens kvadrato turi būti išlaikomas tam tikras santykis, o rutuliuko skersmuo ir apkrova parenkami tokie, kad įspaudo skersmuo būtų nuo 0,24D iki 0,6D.

Rokvelio metodas: atliekamas matuojamąjį paviršių įspaudžiant kūgiu arba rutuliniu indentoriumi. Principinis šio metodo skirtumas yra tas, kad kietumas vertinamas pagal įspaudo gylį, o ne dydį. Bandymo indentorius statmenai įspaudžiamas į bandinio paviršiu iš pradžių pradine jėga , o vėliau ir pagrindine apkrovomis, kurių suma sudaro bendrą Kai nuo bendrosios apkrovos įspaudo gylis , o nuo pradinės , kietumas įvertinamas liekamuoju įspaudo gyliu , kuris gaunamas nustojus veikti pagrindinei apkrovai.

Išvados. Matavimai Brinelio metodu, pirmasis metalas titanas, šio metalo kietumas yra 307 HB ir jis yra kiečiausias palyginus su kitais metalais tokiu kaip aliuminis, nerūdijantis plienas, ketas ir konstrukcinis plienas kurių kietumas atitinkamai lygus 66 HB, 187 HB, 191 HB ir 151 HB.

Metalų kietumo matavimas (2). (2016 m. Gegužės 13 d.). http://www.mokslobaze.lt/metalu-kietumo-matavimas-2.html Peržiūrėta 2017 m. Lapkričio 24 d. 15:20