Nepilnamečių nusikalstamumas (2)


Vadybos referatas.

Socialinė žala. Nusikalstamumas pridaro daug daugiau blogybių nei vien tik finansinė ir fizinė žala.


Nepilnamečių nusikalstamumą galima būtų apibūtinti kaip masiškai paplitusį, istoriškai kintantį socialinį reiškinį, turintį antagonistinį, teisinį, kriminalinį pobūdį ir susidarantį iš 14 (16) - 17 metų asmenų padarytų nusikalstamų veikų, matomų tam tikrose valstybėse arba jų dalyse, padarytų per tam tikrą laiką, visumos. Lietuvoje nepilnamečių nusikalstamumas, nors ir sumažėjo lyginant su 2014m, kai šis rodiklis buvo ypač išaugęs, tačiau tai vis vien išlieka didžiulė socialine problema mūsų valstybėje. Gąsdina ir tai, jog pagal statistikos duomenis, nepilnamečiai yra linkę nusikalsti dažniau nei suaugę žmonės. Tai sąlygoja daugybė faktorių tokių kaip: neigiama šeimos ar bendraamžių įtaka, neužimtumas, įsitraukimas į nusikalstamas grupuotes, alkoholio ar narkotikų vartojimas netgi žiniasklaidos įtaka. Nepilnamečiai padaro įvairaus pobūdžio nusikaltimų tokių kaip : vagystės, tyčiniai sužalojimai, narkotinių medžiagų ar alkoholio vartojimas, viešosios tvarkos pažeidimai, nužudymai ir kt. Dėl šio reiškinio atsiranda daugybė pasekmių, kurios daro įtaką ne tik nusikaltusiam ar jo artimiesiems, bet ir visai visuomenei tuo pačiu ir valstybei.

1.1 Nepilnamečių Lietuvoje nusikalstamumo priežastys

Nepilnamečių neužimtumas - tai problema, kadangi vaikas, neturėdamas ką veikti, gali sugalvoti neteisėtų būdų, kaip paįvairinti savo laisvalaikį, taip pat atsiranda didesnė tikimybė prisijungti prie nelegalia veikla užsiimančių paauglių grupuotės. Nepilnamečių neužimto problema yra labai opi, nes dažnai tėvai dirbdami neturi laiko savo atžaloms, o po pamokų vaikas gali daryti, ką nori, jo niekas nekontroliuoja, tad jis gali susigalvoti nusikalstamų būdų, kaip paįvairinti savo laisvalaikį.

Fizinė žala. Daug nusikalstamų veikų aukoms sukelia fizinę žalą. Žmonės žudomi, prievartaujami, kenčia nuo sužeidimų, apsinuodija netinkamu maistu taip pat narkomanija kenkia sveikatai ne tik tiesiogiai. Jei žmogus nužudomas, mažėja Lietuvoje gyvenančių žmonių skaičius, taip pat nusikaltėlių sukelta fizinė žala daro poveikį aukos tolimesniam gyvenimui, kadangi žmogui padaryta fizinė žala turi įtakos jo darbingumui, šeimyniniam gyvenimui net pačio žmogaus pasitikėjimas savimi yra sumenkinamas.

Visuomenės nepasitikėjimas ir adaptavimosi joje sunkumai. Ši pasekmė yra nusikaltusio paauglio atžvilgiu. Kai žmogus, jau būdamas jaunas nusikalsta, tai visuomenė pradeda galvoti, jog jis ir toliau tai darys, todėl susiformuoja neigiama nuomonė apie nusikaltėlį. Taip pat nusikaltėliui, kuris turi vykti į nusikaltėlių pataisos namus, išėjus iš ten sunku adaptuotis prie savo bendraamžių ir visuomenės, kadangi pataisos namuose jį supa kiti nusikaltėliai, kai kurie nusikaltę jau ne vieną kartą, tad jis pripranta prie jų daromos įtakos. Taigi nusikaltimo pasekmės yra ne tik aukoms ar visai visuomenei, bet ir pačiam nusikaltusiajam.

Kaip matome diagramoje nepilnamečių nusikalstamumas buvo didžiausias 2008 metais ir iki 2012 metų jis po truputį mažėjo. 2014 metais nusikalstamų veikų skaičius išaugo iki 3489, tačiau 2015 metais sumažėjo beveik 1000. Taip pat galime pastebėti, jog nepilnamečiai Lietuvoje padaro žymiai daugiau nusikaltimų nei baudžiamųjų nusižengimų. Baudžiamųjų nusižengimų skaičius 2008 – 2015 metais nesiekė 500, o nusikaltimų skaičius svyravo nuo ~ 4000 (2008 m.) iki 2500 (2015 m.). Nors iš diagramos matyti, jog nepilnamečių nusikalstamumas sumažėjo lyginant 2008 ir 2015 metus, tačiau virš 2500 nusikalstamų veikų skaičius per metus padarytų vien nepilnamečių vis vien yra didelis skaičius ir tai rodo, jog Lietuvoje nepilnamečių nusikalstamumas yra ir šiandieninė problema, kurią reikia spręsti.

Taip pat svarbu ištirti, kokius nusikaltimus ar baudžiamuosius nusižengimus daugiausiai Lietuvoje padaro nepilnamečiai. Identifikavus nusikaltimus, lengviau nustatyti, kodėl jie buvo padaryti.

Kaip matome diagramoje, nepilnamečiai Lietuvoje įvykdo daugiau nusikaltimų nei baudžiamųjų nusižengimų. Iš nusikaltimų labiausiai paplitę vagystės ( daugiausiai automobilių ar gyvenamųjų patalpų apiplėšimai). Iš baudžiamųjų nusižengimų nepilnamečiai Lietuvoje dažniausiai pažeidinėja viešąją tvarką t.y. rodo nepagarbą aplinkiniams, triukšmauja ar kitaip trukdo viešąją tvarką.

 • Vadyba Referatai
 • 2016 m.
 • Lietuvių
 • Ugne
 • 20 puslapių (4558 žodžiai)
 • Kolegija
 • Vadybos referatai
 • Microsoft Word 66 KB
 • Nepilnamečių nusikalstamumas (2)
  10 - 6 balsai (-ų)
Nepilnamečių nusikalstamumas (2). (2016 m. Gegužės 28 d.). http://www.mokslobaze.lt/nepilnameciu-nusikalstamumas-2.html Peržiūrėta 2017 m. Gruodžio 18 d. 07:13