Nevandeniniai tirpikliai parentarelių vaistų gamyboje


Chemijos kursinis darbas.

Tikslas. Uždaviniai. Įvadas. Literatūros apžvalga. Parenteraliniai preparatai. Nevandeniniai tirpikliai. Alkoholiai. Augaliniai aliejai. Paprasti ir sudėtiniai esteriai. Dioksanai ir dioksolanai. Amidai. Sulfoksidai ir sultonai. Tirpiklių mišiniai. Išvados. Literatūros sąrašas.


Yra nustatyta, jog greičiausiai vaistinės medžiagos yra absorbuojamos iš vandeninių tirpalų. Pakeitus vandeninį tirpiklį nevandeniniu, galimas absorbcijos proceso sulėtėjimas. Nepaisant to, daug vaistinių medžiagų netirpsta išgrynintame, todėl jos tirpinamos kituose tirpikliuose-nevandeniniuose.

Nevandeniniai tirpikliai, kaip ir visi kiti tirpikliai, turi atitikti farmakopėjos ar kitų norminių dokumentų reglamentuojamus kokybės reikalavimus. Taigi, tirpikliai turi nedirginti, būti nenuodingi, neturėti farmakologinio aktyvumo ir neveikti vaistinės medžiagos aktyvumo. Būtinos savybės nevandeniniams tirpikliams yra fizinis ir cheminis stabilumas, esant įvairioms pH reikšmėms, tinkama klampa švirkščiant, tekamumas esant tam tikroms temperatūroms, pakankamai aukšta virimo temperatūra, kad būtų galima sterilizuoti karščiu, maišymasis su organizmo skysčiais, žemas garų slėgis, norint išvengti problemų sterilizuojant karščiu, nesudėtingas gryninimas ir standartizacija.(1,8) Nevandeniniai tirpiklių klasifikacija:

Alkoholiai gali būti vienhidroksiliai ir daugiahidroksliai. Iš vienhidroksilių alkoholių dažniausiai naudojamas etanolis, iš daugiahidroksilių- propilenglikolis, glicerolis, polietilenglikolis.

Etanolis (Spiritus aethylicus, Spiritus vini) vartojamas daugiau nei 50 % penteralinių preparatų gamyboje. Etanolis dažniausiai naudojamas ruošiant širdį veikiančių glikozidų parenteralinius tirpalus.

Jis priskiriamas prie lakių tirpiklių. Vartojami įvairios koncentracijos etanolio tirpalai. Etanolio koncentracija išreiškiama tūrio arba masės procentais, kurie rodo absoliutaus etanolio kiekį (mililitrais) tirpale, esant 20°C temperatūrai. Etanolis- 95 % skaidrus, bespalvis, judrus, lakusis skystis, turintis kvapą ir deginantį skonį. Etanolio virimo temperatūra- 78,33 C, lūžio rodiklis- 1,3616, tankis- 0,789 g/cm3. Šis tirpiklis gerai maišosi su vandeniu, gliceroliu, eteriu, trichlormetanu, pasižymi bakteriostatiniu ir baktericidiniu poveikiu. Kaip kotirpiklis mišiniuose su vandeniu, jis naudojamas digitoksino, digoksino ir kt. tirpalų gamybai. Etanolis parenteralinių tirpalų gamybai naudojamas kaip kotirpiklis ir konservantas nuo 2 % iki 30 %. Jis taip pat gali būti naudojamas kaip tarpinis tirpiklis, gaminant preparatus nuo vėžio, kurie netirpūs vandenyje ir aliejuose. (1,4,9) Etanolyje gerai tirpsta daugelis organinių medžiagų, todėl jis įeina į daugelio parenteralinių vaistų sudėtį. Molekulėje esanti –OH grupė padeda tirpinti polines molekules, o hidrofobinė- CH3- CH2- grupė- nepolines molekules. (7) Etanolis, švirkščiamas po oda, pirmiausia sukelia skausmą, po to- anesteziją, turi specifinį farmakologinį poveikį, todėl injekcinių tirpalų gamybai naudojamas tik praskietas. (1) Etanolio vartojimą riboja farmakologinis neindiferentiškumas (narkotizuojantis veikimas), polinkis oksiduotis (molekulėje yra hidroksilo grupė), dehidratuojantis veikimas. (4) Etanolis laikomas gerai uždarytuose induose, vėsioje vietoje. Patalpos, kuriose laikomas etanolis, įrengiamos remiantis specialiais nurodymais. (4)

Tam tikrų injekcinių preparatų gamybai kaip kotirpiklis naudojamas 1- 10 % benzilo alkoholis. Tai bespalvis, skaidrus, vaisių ir jazminų kvapo skystis. Pasižymi bakteriostatiniu poveikiu. Kartais jis maišomas su propilenglikoliu ir etanoliu. (1, 12)

  • Chemija Kursiniai darbai
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (2746 žodžiai)
  • Universitetas
  • Chemijos kursiniai darbai
  • Microsoft Word 32 KB
  • Nevandeniniai tirpikliai parentarelių vaistų gamyboje
    10 - 9 balsai (-ų)
Nevandeniniai tirpikliai parentarelių vaistų gamyboje. (2016 m. Gegužės 07 d.). http://www.mokslobaze.lt/nevandeniniai-tirpikliai-parentareliu-vaistu-gamyboje.html Peržiūrėta 2016 m. Spalio 27 d. 02:13