Pinigų teorija referatas


Finansų referatas. Įvadas. Kas yra pinigai? Pagrindinės pinigų kilmės teorijos. Pagrindinių pinigų kilmės teorijų bruožai. Metalistinė pinigų teorija. Substancinė pinigų teorija. Psichologinė pinigų teorija. Nominalistinė pinigų teorija. Kiekybinė pinigų vertės teorija. Merkantilizmas. Liberalizmas. Fiziokratizmas. Bankinė pinigų teorija. Pinigų apyvartos teorija. Fišerio kiekybinė pinigų vertės teorija. Keinso teorija. Monetarizmas. Išvados. Literatūros sąrašas.


Šiais laikais pinigai yra neatskiriama šiuolaikinio gyvenimo dalis. Nerasime nė vienos žmogaus veiklos srities, kur būtų galima apsieiti be jų. Visos vertės išreiškiamos pinigais. Pinigai atlieka pagrindinę mainų paskirtį, t.y. ką mes galime duoti mainais už kokį nors mums reikalingą daiktą ar paslaugą. Visi žmonės parduoda savo paslaugas už pinigus darbo užmokesčio arba atlyginimo pavidalu ir naudoja tuos pinigus norimiems daiktams pirkti, kultūriniams, asmeniniams poreikiams tenkinti. Metai iš metų vis atsirasdavo įvairios pinigų kildinimo teorijos. Jos buvo bandomos pritaikyti tuometinėje visuomenėje, buvo bandoma įtvirtinti vieningą mainų, atsiskaitymo ir vertės įprasminimo priemonę.

Šio darbo tikslas yra išvardinti ir trumpai aptarti kiekvienos pinigų teorijos laikotarpį bei jos ypatumus, išsiaiškinti kiekvienos teorijos pradininkus, pagrindinius teorijų bruožus bei kada šios teorijos gyvavo.

Metalistinė pinigų teorija susiformavo pradinio kapitalo kaupimo epochoje XVI-XVIII amžiuje. Pasak šios teorijos, pilnaverčiai neklasifikuoti metaliniai pinigai yra nacijos turtas, metalinės valiutos pastovumas – viena pagrindinių visuomenės vystymosi sąlygų. Kai kurie metalistinės pinigų teorijos atstovai teigė, kad pilnaverčių metalinių pinigų negalima keisti į popierinius piniginius ženklus. Metalistinė pinigų teorija tapatino pinigus su preke, suplakė pinigų cirkuliaciją su prekių mainais, ignoravo tai, kad pinigai yra specifinė prekė, atliekanti visuotinio ekvivalento funkciją, ir, kad auksas tampa visuotiniu ekvivalentu ne dėl savo prigimties, o susiklosčius tam tikriems ekonominiams santykiams.

Šios pinigų teorijos pagrindinė idėja yra ta, kad auksas ir sidabras yra visuomenės turto šaltiniai. Ji neigė poreikį ir tikslingumą metalinius pinigus pakeisti popieriniais. Vienas iš šios teorijos šalininkų buvo musulmonų istorikas Ibn Chaldun (1332-1406). Jo ekonominės idėjos pagrindžiama koncepsija buvo ta, kad turto matas gali būti tik auksas ir sidabras, nes šie metalai yra sunkiai išgaunami ir praktiški naudoti.

Pagrindinė šios teorijos idėja yra ta, kad pinigų vertė priklauso nuo žmonių požiūrio į pinigus. XVII a. merkantilistai perdėtai vertino pinigų vaidmenį ir aiškino, kad brangiųjų metalų gausumas sudaro šalies turtus. Taip pat, jie mane, kad pinigų vertė priklauso nuo žmonių požiūrio į pinigus ir pasitikėjimo jais. Netgi, vienas žymiausių Lietuvoje lito ir pinigų emisijos politikos kūrėjas, ekonomikos mokslų daktaras, profesorius Vladas Jurgutis (1885-1966) labai palankiai vertino psichologinę pinigų teoriją, kurios autoriumi laikomas Paryžiaus universiteto profesorius A. Aftalion.

Nominalizmas pradėjo reikštis dar XIII-XIV amžiuose. Tuo metu vis labiau įsigalėjo kapitalistinė ūkio santvarka ir Vakarų Europos susipažinimas su Aristotelio traktatu apie valstybės sandarą „Politika“ ir „Etika“.

 • Finansai Referatai
 • 2015 m.
 • Lietuvių
 • Austėja
 • 12 puslapių (2573 žodžiai)
 • Universitetas
 • Finansų referatai
 • Microsoft Word 204 KB
 • Pinigų teorija referatas
  10 - 5 balsai (-ų)
Pinigų teorija referatas. (2015 m. Birželio 24 d.). http://www.mokslobaze.lt/pinigu-teorija-referatas.html Peržiūrėta 2017 m. Lapkričio 25 d. 11:51