Radiacijos poveikis žmogaus organizmui


Biologijos skaidrės.

Radioaktyvumas ir jo poveikis žmogaus organizmui. Tikslas. Radiacija ir jos spinduliuotės. Radiacijos poveikis žmogui. Gama spinduliuotė. Beta spinduliuotė. Alfa spinduliuotė. Plaukai. Smegenys. Skydliaukė. Kraujo sistema. Širdis. Kaulų čiulpai. Žala priklausomai nuo dydžio. Bandymas. Įdomūs faktai. Klausimai. Šaltiniai.


Tikslas. Radiacija ir spinduliuotės. Radiacijos poveikis žmogaus organizmui. Alfa, Beta ir Gama spinduliuotės. Poveikis atskiriems organams. Žala priklausomai nuo dydžio. Įdomūs faktai. Klausimynas.

Supažindinti su radiacijos spinduliuotėmis, jų keliama žala, poveikį žmogaus organizmui ir atskiriems organams.

Radiacijos poveikis žmogaus organizmui priklauso nuo trijų veiksnių: Radiacijos dozės (energijos kiekio patekusio į kūną) Radiacijos gebėjimo paveikti organizmą. Organų, kurie yra paveikti radiacijos.

Žmogui apšvitintam didesniam radiacjos kiekiui greitai pradeda slinkti plaukai.

Smegenų ląstelės neregeneruoja ir nors reikia pasiekti labai didelį radiacijos kiekį, tačiau jį pasiekus nervų ląstelės žūsta ir smegenys nebefunkcionuoja.

Skydliaukė yra itin veikiama jodo-131 izotopo. Šis gali sukelti skydliaukės vėžį, visiškai ar dalinai sunaikinti skydliaukę. Radioaktyvus jodas yra pašalinamas iš skydliaukės geriant neradioaktyvų jodo izotopą.

Organizme paveiktame net ir mažu radiacijos kiekiu sumažėja leukocitų kiekis kraujo sistemoje. Žmogus lieka labai pažeidžiamas įvairaus tipo infekcijomis.

Gavus nuo didelę radiacijos dozę padaroma staigi žala širdies kraujagyslėms, širdis sustoja funkcionuoti.

Radiacijai pažeidus kaulų čiulpus, jie nebegamina leukocitų ir trombocitų, žmogui nebekreša kraujas, sumažėja arba išnykta imunitetas ligoms ir infekcijoms.

Iki 0,1 sivertų – radiacija nekenkia žmogaus organizmui. 0,1-0,5 sivertų -padidėja rizika susirgti vėžiu. 1-2 sivertų -žmogus kamuojamas pykinimo ir silpnimo.

  • Biologija Skaidrės
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 21 puslapis (675 žodžiai)
  • Biologijos skaidrės
  • MS PowerPoint 7052 KB
  • Radiacijos poveikis žmogaus organizmui
    10 - 9 balsai (-ų)
Radiacijos poveikis žmogaus organizmui. (2016 m. Gegužės 15 d.). http://www.mokslobaze.lt/radiacijos-poveikis-zmogaus-organizmui.html Peržiūrėta 2016 m. Spalio 27 d. 15:47