Reformacija ir renesansas dao filosofija


Filosofijos referatas. Įvadas. Reformacija ir renesansas. Humanizmo idėjos. Reformacijos idėjos. Dao principai. Išvados. Literatūra.


Renesansas- kultūros ir meno suklestėjimo epocha, kuri Europoje buvo orientuota į antiką. Šis terminas reiškia antikos kultūros atgimimą (it. rinacimento, pranc. renaissance- atgimimas). Renesanso, arba Atgimimo, epocha- pereinamasis iš viduramžių į naujuosius amžius periodas (Italijoje – XIV-XVI a., daugelyje kitų šalių – XV-XVI a.).

Europos Renesanso židinys buvo Italija. Jis sussiformavo iškeliant antikos kultūrą, meną,mokslą,skelbiant minties,kūrybos laisvę. Humanizmas- esminis šios epochos bruožas,kaip visuomeninis sąjūdis, ir kaip doktrina, kurios idėja- žmogaus pripažinimas aukščiausia vertybe(žmogaus teisė į laisvę ir laimę, į lygybę ir teisingumą, į gėrį ir gerovę). Tarsi naujai atsivėrusio pasaulio centre buvo pastatytas valingas,drąsus,laisvas,savimi pasitikintis žmogus.Renesanso žmogus- plačios,įvairiapusės prigimties, temperamentingas, trokštantis nuotykių, mėgstantis demonstruoti savo galią, giliai jaučiantis grožį. (Filosofijos istorijos chrestomatija,1984, p. 5). Renesanso epochai didelę reikšmę turėjo žymūs filosofai,tokie kaip Dantė,Erazmas Roterdamietis, M.Liuteris ir kiti.Būdigiausi Renesanso reiškiniai- humanizmas, Reformacija, technikos ir geografijos atradimai, naujos meno formos, eksprimentiniai gamtos mokslai.

Renesanso žmogų traukė horizontas, todėl netrukus pasireiškė geografiniai atradimai ir kelionės,atvėrusios europiečiams Ameriką, Indiją, vėliau- Afrikos gelmes, Okeaniją,Australiją.Brandindami ir plėtodami tas literatūros ir meno priemones apmąstymuose apie žmogaus prigimtį,gyvenimą,istoriją,gimsta tokie Renesanso milžinai, kaip F. Rablė, M. Servantesas, V. Šekspyras.(Filosofijos istorijos chrestomatija,1984, p. 11). Italijos brandaus Renesanso korifėjai- Leonardas da Vinčis, Mikelandželas ir Rafaelis pasireiškė dailėje, akivaizdžiai demonstruodami dailės formų kitimą.

Nikolajus Kuzietis (1401- 1464) ne tik universalus mokslininkas, bet taip pat vokiečių filosofas,matematikas,astronomas,kartografas. Nikolajus Kuzietis gilinosi į svarbius krikščionybės šaltinius. Jis filosofiją suprato kaip mokslą,kuris dar nepažintas,bet turi būti pažintas. Pažinimo procese einama nuo gerai žinomų dalykų prie sudėtingesnių,todėl pažinimo sritys vis plečiasi ir šis procesas tampa begalinis.

  • Filosofija Referatai
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 8 puslapiai (1544 žodžiai)
  • Mokykla
  • Filosofijos referatai
  • Microsoft Word 39 KB
  • Reformacija ir renesansas dao filosofija
    10 - 8 balsai (-ų)
Reformacija ir renesansas dao filosofija. (2015 m. Lapkričio 01 d.). http://www.mokslobaze.lt/reformacija-ir-renesansas-dao-filosofija.html Peržiūrėta 2016 m. Gruodžio 04 d. 14:26