Šlaunikaulis


Veterinarijos referatas. Šlaunikaulio proksimalinio galo lūžius galima klasifikuoti į tris klases.


Šlaunikaulis – os femoris sudaro užpakalinės kojos pirmąjį laisvąjį narį. Proksimaliniu galu šlaunikaulis susineria su klubaduobe, o distaliniu – su blauzdikauliu. Nuo klubaduobės šlaunikaulis eina kranioventraline kryptimi. Šlaunikaulis yra vamzdinis kaulas. Proksimaliniame jo gale yra galvutė _ caputal femoris, pasukta į medialinę pusę. Galvai pereinant į šlaunikaulio kūną, yra ryškus kaklelis – collum femoris. raisčiui prisitvirtinti. Laterialiai nuo galvos yra didysis gūbrys – trachanter major (pas šunis didysis gūbrys yra žemesnis už galvą, o buldogų veislės šunims jis yra aukštesnis). Medialianiame kūno paviršiuje, žemiau galvos guli mažasis gūbrys – trochanter minor. Šlaunikaulio galvoje yra maža duobelė fovea capitis. Šlaunikaulio kūnas yra cilindriškos formos . Šuns šlaunikaulis ilgas, plonas, truputi lenktas į planetarinę pusę. (Pabijanskas A. žemės ūkio gyvulių anatomija. Vilnius. 1967. 83 – 84 p.).

Visi kaulai dalijami į ilguosius ir trumpuosius, plokščiuosius, orinius ir netaisyklinguosius kaulus. (Ambrozaitis K. 1990). Šlaunikaulis priskiriamas prie ilgųjų kaulų. Ilgųjų kaulų rentgenogramoje skiriamos kelios anatominės kaulų dalys: epifizė, matafizė, diafizė ir apofizė. Epifizė yra galinė ilgojo kaulo dalis, turinti savo kaulėjanti branduolį, padengtą sąnarine kremzle, dalyvaujanti sudarant branduolį. Diafizė – vidurinė, ilgiausia kaulo dalis, turinti kaulų čiulpų ertmę ir ryškų kortikalinį sluoksnį.

Šlaunikaulis. (2015 m. Rugsėjo 04 d.). http://www.mokslobaze.lt/slaunikaulis.html Peržiūrėta 2017 m. Vasario 19 d. 16:29