Stresas referatas


Psichologijos referatas. Stresas. Streso valdymo metodai. Streso sąvoka. Streso ciklas. Streso matavimas. Streso prevencija ir įveikimo strategijos. Literatūra.


Reakcijos į stresą, veikiant tam tikriems stresoriams, yra dvi: tai fiziologinė reakcija, kada didėja adrenalino kiekis kraujyje, aktyvuojama skydliaukės veikla, sumažėja organizmo imunitetas ir kt. Fiziologinis atsakas į stresą daugeliu atvejų yra lemtingas žmogaus sveikatai, nes ilgainiui išsenka žmogaus pasipriešinimo galimybės ir tada silpstant imuninėms reakcijoms, atsiranda prielaidos rimtiems negalavimams[2]. Psichologinė reakcija į stresą gali buti: a) informacinė - kyla dėl informacijos pertekliaus, b) emocinė - kyla, esant grėsmingai situacijai, c) psichosocialinė - sukelia kylę konfliktai, nesėkmės ir kt.

Streso ciklą galima skirstyti į keturias pakopas: neigiamos mintys, neigiamos emocijos, cheminiai pokyčiai ir fiziniai požymiai.Trumpai apžvelgsiu kiekvieną iš jų.

1 pakopa: neigiamos mintys. Šiai pakopai būdinga, kad ji prasideda, arba kitaip tariant, "įjungiamas streso mechanizmas" tada, kada neigiamai pradedame galvoti apie tai, kas neduoda ramybės. Jei mintis sukelia emocinį diskomfortą, o ypač jei ji išreiškia mūsų negalėjimą susidoroti su problema arba prarastą gebėjimą valdyti padėtį, streso ciklas neišvengiamas.

2 pakopa: neigiamos emocijos. Neigiamos mintys sukelia neigiamas emocijas. Minties turinys arba prigimtis nulemia tai, kokią emociją išgyvensime. Reaguodamas į stresą kurstančią mintį žmogus gali išgyventi daugybę įvairių emocijų, pvz.: baimę, pyktį, sielvartą, liūdesį ir kt. Visgi mokslininkai vis dar nesutaria, ar emocijos yra antroji, ar ketvirtoji streso ciklo pakopa.

3 pakopa: cheminiai pokyčiai. Šie pokyčiai vyksta nervų sistemoje ir endokrininėje, arba hormonalinėje, sistemoje. Tai labai pastovūs pokyčiai: kad ir kokią neigiamą emociją išgyventume, jie beveik visuomet būna tokie patys. Vos tik streso cheminės reakcijos išsiskiria, kūnas tampa budrus. Visi organai pasirengia darbuotis sparčiau.

Stresas referatas. (2013 m. Gruodžio 15 d.). http://www.mokslobaze.lt/stresas-referatas.html Peržiūrėta 2017 m. Sausio 21 d. 00:04