Techninės ir socialinės normos


Teisės konspektas. Techninės ir socialinės normos techninės normos. Socialinės normos. Teisės ir moralės normos teisės normos. Teisės normos požymiai. Moralės normos. Teisės ir moralės panašumai. Teisės ir moralės skirtumai. Teisės spraga teisės spraga –. Teisės spragų rūšys. Teisės spragų šalinimas. Konstituciniai įstatymai. Konstitucijos dalys. Konstitucijos keitimas. Įstatymo galiojimas į praeitį. Europos sąjungos teisės aktai. Europos Sąjungos teisės normos yra sudedamoji Lietuvos Respublikos teisinės sistemos dalis. Teismų praktika. Teismų praktikos svarba Pirma.


Techninės normos – taisyklės, kurios nusako kaip žmogui elgtis su išoriniu pasauliu (įrenginiais, technika). Pvz: instrukcija kaip elgtis su šaldytuvu, telefonu ir pan.

Socialinės normos – objektas yra santykis tarp žmonių. Taisyklės, kurios reguliuoja sabtykius tarp žmonių. Pvz: papročiai verslo taisyklės.

Teisės normos – viena iš socialinių normų rūšių. Teisės normai būdingas siekis sureguliuoti žmonių santykius ir derinti du skirtingus interesus.

institucinis požymis (valstybė užrašo privalomo elgesio modelį)

formalus apibrėžtumas (vidinis – taisyklė suformuluojama, aiškiai, vienareikšmiškai, nedviprasmiškai, išorinis - turi oficialų pripažinimą)

visuotinis privalomumas (privaloma visiems teisės normos adresatams),

sisteminis teisės normos veikimas (normos papildo viena kitą ir veikia sistemingai kartu).

Moralės normos – elgesio taisyklės, susiformavusios žmonių požiūrio į gėrį ir blogį, teisingumą, orumą bei garbę pagrindu. Kiekvienas žmogus turi savo moralines normas, bet egzistuoja ir bendražmogiškoji moralė – tai visuomenės daugumos moraliniai orientyrai. (Pavyzdžiui, nevok, nemeluok, aukok labdarai.)

Tiek teisė, tiek moralė yra žmonių elgesio reguliatorius;

Dažnai sutampa moralės ir teisės turinys, nes įstatymo leidėjas dažniausiai orientuojasi į bendražmogiškąją moralę.

Moralė susiformavo daug ankščiau nei teisė ir atspindi visos arba bent jau didžiosios dalies visuomenės interesus.

  • Teisė Konspektai
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • Emilija
  • 5 puslapiai (1041 žodis)
  • Teisės konspektai
  • Microsoft Word 25 KB
  • Techninės ir socialinės normos
    10 - 3 balsai (-ų)
Techninės ir socialinės normos. (2015 m. Spalio 08 d.). http://www.mokslobaze.lt/technines-ir-socialines-normos.html Peržiūrėta 2017 m. Lapkričio 21 d. 19:41