Vykdomosios valdžios kontrolė Lietuvoje: priemonės, praktika ir problemos


Viešojo administravimo kursinis darbas. Įvadas. Parlamentinė kontrolės samprata ir kontrolės objektai. Vykdomosios valdžios veiklos kontrolės priemonės. Valstybės kontrolė. Laikinųjų tyrimų komisijos. Išvados. Literatūros sąrašas.


Po nepriklausomybės atkūrimo nepraėjus nei dvidešimčiai metų Lietuvos vykdomosios valdžios teisėtumą visuomenė vertina labai žemai. Santykinai suskirsčius visas visuomenės institucijas į tris grupes, tokias kaip politinės (Prezidentas, Vyriausybė ir kt.), viešojo sektoriaus ir teisėtvarkos (policija, teismai ir kt.) bei pilietinės ir verslo visuomeninės (Bažnyčia, sveikatos apsauga) institucijas, pagal Vilmorus apklausas, 1999 – 2004 metų dinamika rodo, kad daugiausia piliečiai remia pilietines ir verslo institucijas, kiek mažiau - viešojo sektoriaus ir teisėtvarkos, o mažiausiai pasitikima politinėmis struktūromis. Duomenys taip pat rodo, kad Lietuvos piliečių pasitikėjimas vykdomąja valdžia kasmet mažėja ir, pavyzdžiui, 2009 metų balandžio mėnesį Vilmorus atlikto tyrimo duomenimis tik 13,2 % Lietuvos piliečių pasitiki Vyriausybe, o Seimo atstovais – 6,7% , nors visai neseniai patys išrinko naujuosius parlamentarus.

Galima daryti prielaidą, jog tokį nepasitikėjimą valdžios institucijomis, kurias išrenka pati tauta, lemia ne tik nepateisinti rinkėjų lūkesčiai, tačiau ir per mažas informacijos apie vykdomosios valdžios veiklą kiekis, bei atskaitomybės visuomenei trūkumas. Kaip teigė Dž. Lokas: „JEIGU VYKDOMOJI VALDŽIA GALĖTŲ SAVO PRIVILEGIJAS VYKDYTI NEKOTROLIUOJAMA, TAI TAUTA BŪTŲ NE TAUTA, O TIK LAUKINIŲ GYVULIŲ BANDA„ . Šis posakis puikiai iliustruoja vykdomosios valdžios veiklos kontrolės būtinybę, o žinant Lietuvos politinės kultūros lygį, šios kontrolės būtinybė, mano manymu, padvigubėja.

Taigi, šiame rašto darbe aiškinsiu, kas yra vykdomosios valdžios kontrolė, kokia jos svarba politiniame gyvenime. Taip pat nagrinėsiu, kas Lietuvoje vykdo vykdomosios valdžios veiklos priežiūrą bei kokios priemonės nadojamos tam, kad politinėje arenoje negalėtų įsigalėti vien vykdomoji valdžia, kitaip tariant, kokiomis priemonėmis užtikrinamas valdžių padalijimo doktrinos efektyvumas.

Vykdomosios valdžios kontrolė Lietuvoje: priemonės, praktika ir problemos. (2013 m. Sausio 01 d.). http://www.mokslobaze.lt/vykdomosios-valdzios-kontrole-lietuvoje-priemones-praktika-ir-problemos.html Peržiūrėta 2017 m. Gruodžio 14 d. 00:38