Žmogaus ir gamtos santykis lietuvių literatūroje Kokį gamtos ir žmogaus santykį atskleidžia lietuvių literatūros kūriniai?


Lietuvių kalbėjimo potemės 2018.

Žmogaus ir gamtos santykis lietuvių literatūroje Kokį gamtos ir žmogaus santykį atskleidžia lietuvių literatūros kūriniai?.


XX amžiaus modernizmo epochos rašytojas Marius Katiliškis romane ,,Miškais ateina ruduo‘‘ vaizduoja gamtą, kuri yra glaudžiai susijusi su žmonių rūpesčiais, darbais ir džiaugsmais.(Trečias teiginys) Marius Katiliškis baigęs progimnaziją tarnavo kariuomenėje, grįžęs dirbo Pasvalio bibliotekoje. 1944 metais pasitraukė į Vakarus. Palikti Lietuvą jam buvo nelengvas išbandymas. Rašytojas apsigyveno JAV, Čikagoje. Mariui Katiliškiui buvo svetimas didmiesčio gyvenimas. Ieškodamas ramybės ir artimesnio ryšio su gamta, nusipirko sklypą Lemonte, pats pasistatė namą, prisodino medžių, įsikūrė sodyboje. Pasijuto arčiau žemės.(Rašytojo kontekstas) Apie tokį, žmogaus ir gamtos artumą, M.Katiliškis rašė romane ,, Miškais ateina ruduo‘‘. Šiame kūrinyje gamtos gyvenimas yra glaudžiai susijęs su žmonių gyvenimu. Pelkės sausinimas, upės vagos platinimas rodo ir kaimo žmonių norą prakusti, ir kartu visos Lietuvos veržimąsi į naują geresnį gyvenimą. Pasak V. Kelertienės, Katiliškis plėtoja nepriklausomos Lietuvos kaimo žmonių ir gamtos paralelę. Metų laikų kaita pabrėžia ir žmogaus gyvenimo kaitą. Taip pat, miško vaizdai laikytini romano kompozicine jungtimi. Šie vaizdai padeda atskleisti veikėjų charakterius, tampa išraiškinga metafora , bylojančia apie žmogaus dvasios permainas. M. Katiliškio vaizduojamo žmogaus lemtis – tarsi gamtoje vykstančių procesų galutinė išvada. Pasak Literatūros kritiko Rimvydo Šilbajorio, kol žmogus neprievartauja gamtos, nesistengia jos kaip nors paveikti, tol ir pats jaučiasi tvirtas, kaip teigė rašytojas Marius Katiliškis ,, Mat gamta, kaip Dievo kvėpavimas, alsuoja stačiai į žmogaus širdį, į pačią sielą ir išstumia viską, kas nereikalinga ir negera‘‘.(Kūrinio analizė) Taigi, M. Katiliškis romane ,,Miškais ateina ruduo‘‘ vaizduoja gamtą, kuri nėra vien tik veiksmo scena, bet ir žmogaus gyvenimo paralelė.(Išvada)

 • Lietuvių kalba Potemės 2018
 • 2016 m.
 • Lietuvių
 • Jonas
 • 3 puslapiai (993 žodžiai)
 • Gimnazija
 • Lietuvių potemės 2018
 • Microsoft Word 14 KB
 • Žmogaus ir gamtos santykis lietuvių literatūroje Kokį gamtos ir žmogaus santykį atskleidžia lietuvių literatūros kūriniai?
  10 - 3 balsai (-ų)
Žmogaus ir gamtos santykis lietuvių literatūroje Kokį gamtos ir žmogaus santykį atskleidžia lietuvių literatūros kūriniai?. (2016 m. Rugsėjo 05 d.). http://www.mokslobaze.lt/zmogaus-ir-gamtos-santykis-lietuviu-literaturoje-koki-gamtos-ir-zmogaus-santyki-atskleidzia-lietuviu-literaturos-kuriniai.html Peržiūrėta 2018 m. Sausio 19 d. 09:35