Žodžių darybos normos


Lietuvių konspektas. Žodžių darybos normos. Priešdėlių vediniai. Norminė ir nenorminė priešdėlių vedinių daryba. Pakomentuokite priešdėlių vartojimą. Kur reikia, įrašykite tinkamą priešdėlį. Išrinkite skliausteliuose pateiktą tinkamą priešdėlį. Sugalvokite sakinių su šiais veiksmažodžiais. Naudokitės Lietuvių kalbos žodyno elektroniniu variantu. Priesagų vediniai. Norminė ir nenorminė priesagų vedinių daryba. Sudurtinių žodžių ( dūrinių) vartojimas. Į vieną stulpelį surašykite asmenų, o į kitą įrankių, darbo priemonių, medžiagų pavadinimus. Sudarykite tinkamą –us) žodžių junginį (-ius). Kurie iš šių dūrinių yra taisyklingi? Netaisyklingus ištaisykite. Perskaitykite patarles. Jas aptarkite. Perskaitykite frazeologizmus. Apie kokius žmones taip sakoma?


Kiekvienas lieuviškas priešdėlis (ap-, at-, į-, iš-, ne-, nu-, pa-, par-, per-, pra-, su-, už- ir kt. ) turi savo reikšmių sistemą. Prie jos šliejasi nemažai norminės reikšmės neturinčių priešdėlinių žodžių (dalinių vertalų, dalinių semantizmų, semantizmų), kuriuos taisome: a) pakeisdami priešdėlį, pvz., apjungti (= sujungti) įmones; praanalizuoti ( = išanalizuoti) situaciją; praeikite ( = paeikite) į priekį ir kt. b) numesdami priešdėlį, pvz., dirba išfasuotoju (= fasuotoju); pravedžiau (= vedžiau) renginį; buto išplanavimas (= planavimas, suplanavimas) ir kt. c) keisdami vedinį kitu žodžiu, pvz., uždėjo (= paskyrė) bausmę, tam nepriduodu (= neteikiu) reikšmės ir kt.

  • Lietuvių kalba Konspektai
  • 2013 m.
  • Giedrius
  • 7 puslapiai (1823 žodžiai)
  • Lietuvių konspektai
  • Microsoft Word 23 KB
  • Žodžių darybos normos
    10 - 3 balsai (-ų)
Žodžių darybos normos. (2013 m. Spalio 28 d.). http://www.mokslobaze.lt/zodziu-darybos-normos.html Peržiūrėta 2017 m. Gruodžio 12 d. 04:54