1863 metų sukilimas skaidrės


1863 metų sukilimas. Rengė Vesta Buikauskaitė 1b. Slaptųjų draugijų veikla. Pralaimėtas 1830-1831 metų sukilimas nesužlugdė bajorų vilčių atkurti Abiejų Tautų Respubliką. Zigmantas Sierakauskas- Vienas iš įžymiausių Lietuvos sukilėlių vadų. Sukilimo išvakarės. Rusijai pralaimėjus Krymo. 1861m. Vasario 19d. Manifestu caras Aleksandras II panaikino baudžiavą visoje Rusijos imperijoje. Didėjanti įtampa skatino naują sukilimą. Raudonieji Vadai A. Mackevičius, K. Kalinauskas ir Z. Sierakauskas Politiniai tikslai Ginkluota kova. Baltieji Vadai J. Geištoras Politiniai tikslai Vengti ginkluotos kovos. Didvyriškų kovų metas. Ginkluotas sukilimas prasidėjo. Antanas MackeviČius- jo būrys dalyvavo keliolikoje kautynių su rusų armija. Sukilimo malšinimas. Sukilimo malšinimui vadovavo nauju Vilniaus generalgubernatorius paskirtas Michailas Muravjovas. Vilniaus generalgubernatoriaus Michailo Muravjovo karikatūra. Žiaurios priemonės pasiekė tikslą. “Žadėjau jiems tik vieną dalyką- Tėvynės laisvę”. Budelių paklaustas, kaip verbavo sukilėlius.

Zigmantas Sierakauskas- Vienas iš įžymiausių Lietuvos sukilėlių vadų. Jis buvo užmezgęs ryšius su garsiais to meto Europos politikais ir revoliucionieriais.

Rusijai pralaimėjus Krymo karą, atgimė Lietuvos ir Lenkijos patriotų viltys atkurti šalies valstybingumą. Krašte prasidėjo tūkstantinės manifestacijos. Sukilimo nuotaikas skatino ir prasidėjęs valstiečių bruzdėjimas.

Didėjanti įtampa skatino naują sukilimą. Jį ėmėsi rengti net dviejų krypčių grupuotės: baltieji ir raudonieji. Jie nevienodai įsivaizdavo atkurtos valstybės ateitį, bet buvo bendras tikslas išsivaduoti iš Rusijos priespaudos.

Ginkluotas sukilimas prasidėjo 1863m. Sausį Lenkijoje. Netrukus Kosto Kalinausko vadovaujami raudonieji paskelbė jo pradžią ir Lietuvoje. Jie skelbė visų luomų lygybę. Sukilėlių šūkių, kaip ir 1830-1831. tapo “Už mūsų ir jūsų laisvę” Prie sukilėlių jungėsi visų luomų žmonės. Lietuvių valstiečiai didvyriškai kovėsi su gerai ginkluota ir apmokyta rusų kariuomene.

Vilniaus generalgubernatoriaus Michailo Muravjovo karikatūra. Užrašas-”Žmonių gimines išgamai Muravjovui Korikui – dėkinga Lietuva. Atidengiant jo paminklą Vilniuje 1898m. Lapkričio mėnesį.

  • Istorija Skaidrės
  • MS PowerPoint 178 KB
  • 2014 m.
  • 14 puslapių (447 žodžiai)
  • Vestaaa
  • 1863 metų sukilimas skaidrės
    10 - 4 balsai (-ų)
1863 metų sukilimas skaidrės. (2014 m. Gegužės 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/1863-metu-sukilimas-skaidres.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 21 d. 10:37
×