1920 ir 1922m. Lietuvos Konstitucijų analizė


Įvadas. 920m. (laikinoji) Lietuvos respublikos konstitucija. 920m. Lietuvos respublikos valstybės institucijos. 922m. Lietuvos respublikos konstitucija. Išvados. Naudoti literatūros šaltiniai.

Temos aktualumas. Ši tema yra aktuali tuo, kad 1920m. ir 1922m. Konstitucijos padėjo pagrindus tolesnei tuometinės Lietuvos Respublikos raidai, taip pat 1922m Konstitucija remiantis buvo parašyta dabartinė šalies Konstitucija.

Darbo uždaviniai:

Išanalizuoti 1920m. ir 1922m. konstitucijas.

Išnagrinėti 1920m ir 1922m Lietuvos Respublikos valstybės institucijas.

Išnagrinėti kaip buvo leidžiami1922m. įstatymai.

Literatūros apžvalga. Darbui nagrinėti buvo panaudotos 1920m. ir 1922m.Lietuvos Respublikos Konstitucijos, kadangi ši tema nėra nagrinėjama labai plačiai tad dar buvo remtasi ir interneto šaltiniais.

1920m. Lietuvos Respublikos laikinojoje Konstitucijoje buvo įtvirtinta tokios valstybinės institucijos kaip: Seimas, Ministeriu kabinetas, Prezidentas. Taip pat galima paminėti ir tokias valstybines institucijas kaip per trumpą laiką sunkių Nepriklausomybės kovų metu suformuota kariuomenė, milicija (vėliau pavadinta policija), vietos savivalda, švietimo, mokesčių, teismų sistemas. Nors tada valstybei labai trūko lėšų, į kuriamąjį darbą, dažnai negaudami jokio atlyginimo, įsitraukė daug patriotų.

Seimas turėjo gana daug funkcijų ir teisių, bet pagrindinė jo funkcija buvo (ir yra) įstatymų leidimas, o kitos buvo tokios: įstatymų iniciatyvos, sutarčių ratifikavimo su kitomis valstybėmis, valstybės biudžeto tvirtinimo, įstatymų vykdymo prižiūrimumo. Taip pat tik Steigiamajam seimui leidus buvo galima suimti, iškrėsti būtą ar daiktus bei peržiūrėti Seimo nario korespondenciją.

Ministeriu kabinetas turėjo įstatymų iniciatyvos teisę. Ministeriu kabinetui priklausė dalis šalies vykdomosios valdžios. Taip pat galima paminėti tai, kad: Ministeriu kabinetas iš vieno dirba ir iš vieno atsako, kad jis atsako prieš Steigiamąjį Seimą ir jam pareiškus nepasitikėjimą atsistatydina Ir tai, kad Steigiamojo seimo nariai įėję į Ministeriu kabineto dalį toliau lieka St. Seimo nariais.

Prezidento institucija turėjo ganėtinai daug funkcijų. Jai priklausė dalis Vykdomosios valdžios ir taipogi Respublikos Prezidentas galėjo: kviesti Ministeri pirmininką, pavesti jam sudaryti Ministerių kabinetą, tvirtinti jau sudarytą Ministerių kabinetą, priimti to pačio kabinėto atsistatydinimą, parinkti ir skirti valstybės kontrolierių, atstovauti respublikai, skirti pasiuntinius ir priimti akredituotus kitų valstybių pasiuntinius, skirti aukštesniuosius kariuomenės ir civilinius valstybės valdininkus, skelbti įstatymus, dovanoti bausmę.

  • Microsoft Word 25 KB
  • 2015 m.
  • 9 puslapiai (1921 žodžiai)
  • Tautvydas
  • 1920 ir 1922m. Lietuvos Konstitucijų analizė
    10 - 10 balsai (-ų)
1920 ir 1922m. Lietuvos Konstitucijų analizė. (2015 m. Balandžio 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/1920-ir-1922m-lietuvos-konstituciju-analize.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 21 d. 10:53
×
142 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo