2-3 metų vaikų kalbiniai ypatumai


Įvadas. 2-3 metų vaikų kalbiniai ypatumai. Tyrimo metodika. Tyrimo rezultatai ir jų aptarimas. Išvados. Literatūros sąrašas.

Šiomis dienomis yra daug teorijų apie kalbėjimo pradžią, vieni linkę ją susieti su pirmuoju kūdikio verksmu, kiti – su pirmu žodžio ištarimu. Kalbos pradžia yra panaši visame pasaulyje – pirmaisiais gyvenimo mėnesiais visi vaikai, nesvarbu iš kokios jie šalies bebūtų, leis tokius pat garsus. Ir tik laikui bėgant apie 5-6 mėn. kūdikio čiauškėjimas tampa lietuvišku, anglišku, vokišku ar kinišku.

Maži vaikai visada yra labai smalsūs, norintys pažinti, paliesti, sužinoti kuo daugiau. Vienas iš raktų sužinoti, išmokti, paklausti – kalbinė išraiška, kuri yra viena iš svarbiausių komponentų, sudarančių psichiką. Kalba yra minčių reiškimo forma, išreikšta žodžiu ji tampa suprantama. Jos pagalba galime klausti, atsakyti, tuo pačiu sužinoti, išmokti. Svarbiausia kalbos funkcija – komunikacija. Bendraujant žmonės gali tiksliai išreikšti savo jausmus, ketinimus, norus, mintis, sumanymus.

Šio darbo tikslas – stebėti ir fiksuoti įdomesnių žodžių, gramatinių konstrukcijų, posakių ir išsireiškimų vartojimą 2-3 metų tirtų vaikų kalboje.

Vaiko pasaulyje kalba, išplečia betarpišką patyrimą, kuris anksčiau rėmėsi tik suvokimu ir pojūčiais. Ikimokyklinio amžiaus vaikai, vaizdiniu mąstymu pradeda susidaryti sąvokas ir jomis mąstyti. Dažniausiai šis vaizdas yra individualus, egocentriškas, o sąvokos bendros, komunikabilios, nes jose užfiksuotos bendros esminės daiktų ir reiškinių savybės. Tam, kad vaikai jas suvoktų ir galėtų analizuoti reiškinius, turėtų išmokti juos analizuoti, lyginti, rasti panašumus ir skirtumus (Kumanskienė, 2003).

Pagal Gučą (1990) svarbiausi 2-3 metų amžiaus vaikų kalbiniai ypatumai:

Perima ir įsisamonina sudėtingesnes gramatines formas, kartodamas suaugusiųjų posakius;

Kalbos tobulėjimas sietinas su mąstymu. Jei vaikas gauna pakankamai įspūdžių iš aplinkos ir bendravimo, vienareikšmiškai tobulėja ir kalba.

2 metų vaikai dažniausiai kalba dviejų žodžių sakiniais, kurie atlieka pačias įvairiausias kalbos funkcijas: tiek informacinę, tiek, asmeninę, tiek reguliacinę. Mažųjų kalba vystosi labai individualiai. Vieni vaikai pradeda kalbėti labai anksti, nors ir netaisyklingai, kiti ilgai tyli ir pradeda kalbėti iš karto beveik pilnais sakiniais. Kievieno vaiko kalbos vystymąsis yra labai individualus. Sulaukus dviejų metų ir kelių mėnesių susiformuoja vaiko kalbos priebalsinė sistema. Tokio amžiaus vaikai daro nemažai tarimo klaidų ir tai yra labai naturalu. Tik trečiaisiais gyvenimo metais vaikas pradeda kalbėti nesudėtingais sakiniais, konstruodamas juos pats, ne iš atminties.

  • Microsoft Word 19 KB
  • 2015 m.
  • 9 puslapiai (1914 žodžiai)
  • Monika
  • 2-3 metų vaikų kalbiniai ypatumai
    10 - 7 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
2-3 metų vaikų kalbiniai ypatumai. (2015 m. Balandžio 30 d.). https://www.mokslobaze.lt/2-3-metu-vaiku-kalbiniai-ypatumai.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 07 d. 07:32
Peržiūrėti darbą
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo