20 amžiaus literatūra skaidrės


XX amžiaus antrosios pusės literatūra. Sąstingiai ir sąjūdžiai. Apima gyvenimą sovietinėje ir nepriklausomoje Lietuvoje. Mirė Stalinas. Stalino laidotuvės. Kultūrinis atšilimas Sovietų Sąjungoje. Sibiro grįžo ir buvo reabilituoti lietuvių rašytojai. Išspausdinta kai kurių sovietinės valdžios nemėgstamų rašytojų kūryba. Atsiranda istorinės tematikos kūriniai J. Grušo drama ,,Herkus Mantas”. Atsigauna lietuvių poezija. E. Mieželaitis Maskvos buvo pripažintas lietuvių poezijos modernintoju. Pradėtas rengti Poezijos pavasaris. Lietuvių prozoje. Novelistai A. Pocius ir J. Mikelinskas ima kalbėti apie dramatišką pokario laikotarpį.

XX a. antrosios pusės lietuvių literatūra labai nevienoda, nes apima gyvenimą sovietinėje ir nepriklausomoje Lietuvoje.

Po Stalino mirties (1953m.) į valdžią ateina N. Chuščiovas. 1956 m. jis pasmerkia Stalino epochą, prasideda kultūrinis atšilimas Sovietų Sąjungoje.

Po Stalino mirties liovėsi masiniai areštai ir trėmimai. Iš Sibiro grįžo ir buvo reabilituoti lietuvių rašytojai – A. Miškinis, J. Graičiūnas ir kiti.

1968m. Prahos pavasarį numalšina sovietų tankai. Išsisklaido viltys, kad sovietinė sistema gali humanizuotis.

1972m. Kaune susidegina R. Kalanta, vyksta demonstracijos. Persekiojama humanitarinė inteligentija, didėja suvaržymai kultūrai.

Vyksta lėtas ir nenuoseklus kultūrinės aplinkos laisvėjimas. Valdžia leido eksperimentuoti eilėraščių formos srityje, ieškoti modernių prozinio pasakojimo būdų, bet neliesti aktualių visuomeninio gyvenimo klausimų ir išlaikyti politinį paklusnumą.

Kaimas buvo laikomas vieninteliu tradicinės lietuvių kultūros sergėtoju. Naujoji rašytojų karta vis mažiau stengėsi įtikti valdžiai: R. Granauskas, J. Aputis, S. Šaltenis, B. Radzevičius. Jų kūryboje kalbama apie besaikį alkoholizmą, žmonių abejingumą. Ypatingu reiškiniu tapo satyriniai V. Žilinskaitės ir J. Erlicko kūriniai.

1986m. Gorbačiovinės ,,pertvarkos” pradžia. Intensyvesnis tampa lietuvių kultūros ir literatūros laisvėjimas, prasideda atsinaujinimas.

Prasideda spartus kultūros laisvėjimas, gana palankūs literatūros kūrybos metai. Pradėti leisti Lietuvos istorijos veikalai, atsiminimai apie tremtį, atviriau kalbama apie partizanus, legalizuota religinės literatūros leidyba.

  • Lietuvių kalba Skaidrės
  • MS PowerPoint 2769 KB
  • 2014 m.
  • 47 puslapiai (594 žodžiai)
  • Gycio10
  • 20 amžiaus literatūra skaidrės
    10 - 3 balsai (-ų)
20 amžiaus literatūra skaidrės. (2014 m. Balandžio 02 d.). https://www.mokslobaze.lt/20-amziaus-literatura-skaidres.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 07:25
×