31 Elektrono judėjimas


LD 31. Elektronų judėjimo elektriniame ir magnetiniame laukuose stebėjimas , jų savitojo krūvio , greičio ir orbitos spindulio nustatymas. Darbo metodika ir pagrindinės formulės. 154 vijas. Tyrimų eiga 1 užduotis. – A. 150 – 250 V. R = 4 cm. Uždaviniai savarankiškai spręsti. Kontroliniai klausimai.

Elektroninį vamzdį sudaro stiklinis indas, iš kurio išsiurbtas oras ir pripildytas praretintomis inertinėmis argono dujomis (2 pav). Šių dujų slėgis inde yra tik 0,1Pa. Inde įrengta elektroninė lempa, kurioje iš įkaitinto katodo išlėkę elektronai gali būti pagreitinami keičiant anodo įtampą. Vamzdyje įrengtos dvi lygiagretės horizontalios metalinės juosteles sutvirtintos plonais metaliniais strypeliais, tarp kurių atstumai po 2 cm – tai panašu į horizontaliai paguldytas „kopetėles“. Gale tokių „kopetėlių“ 4 cm atstumu nuo pirmojo strypelio įtvirtinta paminėta elektroninė lempa, iš kurios vertikaliai aukštyn išlekia pagreitinti elektronai. Šis elektroninis vamzdis talpinamas viduryje tarp dviejų lygiagrečiai įtvirtintų Helmholco ričių, kuriomis tekėdama elektros srovė kuria magnetinį lauką.

Kiekvienoje ritėje yra po 154 vijas, ritės nutolusios viena nuo kitos atstumu lygiu ritės vidutiniam spinduliui R, kuris lygus 0.2 m.

Elektronai, greičiu v, išlėkę iš elektroninės lempos patenka į magnetinį lauką ir juos pradeda veikti Lorenco jėga FL:

Elektroninėje lempoje elektronus pagreitina įtampa U ir nuo jos didumo priklauso elektronų kinetinė energija Ek:

c) užuolaidėlėmis užsitemdome ir po vieną stebime elektroniniame vamzdyje 2 elektronų judėjimo trajektorijas, ( melsvos spalvos apskritimus, kurie atsiranda skriejančiųjų elektronų kelyje susiduriant jiems su argono atomais, pastaruosius sužadinant ir priverčiant juos spinduliuoti), toliau stebėdami keičiame srovės stiprį (magnetinę indukciją ) arba įtampą (elektronų greitį) ir matome kaip keičiasi elektronų skriejimo orbitos spindulys. Šiuos stebėjimus atlieka kiekvienas studentas.

pakeičiame srovės stiprio ir įtampos reikšmes taip, kad elektronų orbitos spindulys būtų r2 = 5 cm, ir vėl įrašome į lentelę srovės stiprio ir įtampos reikšmes.

  • Microsoft Word 3104 KB
  • 2015 m.
  • 9 puslapiai (1663 žodžiai)
  • Jonas
  • 31 Elektrono judėjimas
    10 - 10 balsai (-ų)
31 Elektrono judėjimas. (2015 m. Kovo 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/31-elektrono-judejimas.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 28 d. 17:10
×
146 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo