3D spausdinimo technologijos analizė


Įvadas. D spausdinimo technologija raida, kontroversiškumas. Spausdinimo technologijos raida. D spausdinimo technologijos kontroversiškumas. Visuomenės nuomonė apie 3d spausdinimo technologiją. D spausdintuvai Lietuvoje. D spausdintuvai es politikos kontekste ir pasaulio pramonėje. Inovacijos ir ateities perspektyvos. Išvados. Literatūra.


Temos aktualumas. Technologija – produktyviųjų žinių organizavimas siekiant bendruomeniškai nustatytų praktinių tikslų. Anot mokslinės fantastikos rašytojo Doctorow, jeigu technologijos yra panaudojamos teisingai, tai jos suteikia žmonijai galios ir privatumo (2008). XXI amžius, galima sakyti, yra ryšių ir informacinių technologijų revoliucijų amžius, kadangi pasižymi ypatingai didele inovacijų gausa. Žvelgiant retrospektyviai, nuo pirmųjų raštų, rašytų ant papiruso, iki J. Gutenberg‘o spausdinimo preso turėjo praeiti daugiau nei 3400 metų. O štai šių dienų pasaulis tobulėja nenumaldomu greičiu: dar prieš 50 metų vos atsiradęs pirmasis elektroninis kompiuteris išsivystė iki nešiojamo kišeninio personalinio kompiuterio su interneto ryšiu. Toks didelis šuolis mokslo ir technologijų srityse išsprendė daug problemų ir labai pagerino žmonių gyvenimo kokybę. Tačiau, technologijos ne tik suteikia itin daug naudos kasdieniam individų gyvenimui, bet ir sukelia tam tikrų pavojų tiek žmogaus sveikatai, jo saugumui, tiek ir gamtai. Viena iš naujų, kontroversijas keliančių technologijų yra 3D spausdinimas, kuris ketina pakeisti ne tik paprastų žmonių kasdienę buitį, automobilių, statybų industrijas, bet ir padaryti tikrą perversmą medicinoje. Be to, manoma, jog ši revoliucinė technologija ateityje gali pakeisti net ir visą gamybos pramonę.

Darbo objektas: 3D spausdinimo technologija.

Darbo tikslas: atlikti 3D spausdinimo technologijos situacijos analizę.

Darbo uždaviniai:

Apžvelgti 3D spausdinimo technologijos raidą, kontroversiškumą.

Išanalizuoti trimačių spausdintuvų sklaidą ir vietą politiniame kontekste.

Aptarti 3D spausdintuvo kuriamas inovacijas ir ateities perspektyvas.

Darbo metodai:

Mokslinės literatūros analizė, apibendrinimas.

Taigi, pirmoji spausdinimo technika buvo spausdinimas, pasitelkiant medžio graviūras (angl. Woodblock printing). Esmė tokia – ant medienos blokų yra išpjaustomos raidės ar paveikslai, tada jie pamerkiami į rašalą ir antspauduojami ant įvairių tekstilės pluoštų ar popieriaus. Netrukus ši technika labai paplito po visą rytų Aziją ir kitus žemynus bei tapo itin populiariu įvairių tekstų, knygų ar net paveikslų spausdinimo būdu. Tačiau, kadangi šis spausdinimo būdas, kaip ir knygų perrašymas ranka, reikalavo ypatingo kruopštumo ir labai daug laiko, tai paprasti žmonės knygų tiesiog neįpirkdavo. Dažniausiai įvairūs tekstai bei knygos priklausydavo vienuolynams ir švietimo įstaigoms, o jas įpirkdavo tik turtingųjų sluoksnis (Wanczura, 2013).

Didžiausias technikos šuolis įvyko 1440 metais, kuomet buvo sukurta Gutenberg‘o spausdinimo mašina (angl. Printing press). Šis prietaisas naudodamas metalines keičiamas plokšteles, aliejinį rašalą bei slėgį atspausdindavo raides ant lapo ar kitokio audinio. Būtent šio išradimo dėka visiškai pasikeitė požiūris į knygas. Iki tol, knyga buvo tarsi prabangos ir didingumo ženklas, o ją turėti, kaip minėjau, galėjo tik turtingieji. Tačiau, atsiradus spausdinimo presui, buvo pradėta masinė knygų gamyba: visoje Europoje masiškai ėmė kurtis knygų spaustuvės, ko pasekoje, knygų kainos smarkiai krito. Tai reiškia, jog knygas jau turėjo galimybę nusipirkti ir paprasti žmonės. Taigi, spausdinti tekstai tapo nauju, nepaprastai greitu ir pigiu būdu skleisti informaciją visuomenei. Tuo pasinaudojo akademikai, kurie pradėjo leisti įvairius tekstus bei brošiūras, skleisdami savo mokslo idėjas, ko pasekoje, žmonės galėjo skaityti, plėsti bei gilinti savo žinias kur kas lengviau nei iki tol. Mokslas ir žinios tapo prieinami visiems ir ėmė labai sparčiai plisti ne tik po Europą, bet ir po kitus žemynus. Tai padidino diskusijų ir naujų idėjų kūrimo mąstus visame pasaulyje (History World, n.d.).

Po daugiau nei 400 metų, t.y. 1886 m. buvo išrastas kitas prietaisas – mimeografas arba rotatorius (angl. Mimeograph). Išradimo esmė yra ta, jog trafarete pramušami teksto raidžių kontūrai, o pro juos dažai patenka ant popieriaus. Rotatorius būdavo naudojamas mašinraščio tekstams, brėžiniams ar piešiniams dauginti nedideliais tiražais. Kitas svarbus žingsnis spausdinimo technologijos istorinėje raidoje yra 1904 metais atsiradusi ofsetinė spauda (angl. Offset printing) – technika, kurios metu dažai nuo spaudos formos ant popieriaus patenka per tarpinį elastinės medžiagos (ofseto) cilindrą. Ši spauda dar yra vadinama plokščiaspaude, kadangi spausdinamieji ir tarpiniai elementai yra vienoje plokštumoje. Šio būdų buvo galima spausdinti įvairius žurnalus, knygas, plakatus ir kt. leidinius itin dideliais tiražais. Netrukus, t.y. 1907 metais S. Simon‘as patobulino vieną seniausių žinomų trafaretinės spaudos būdų – šilkografiją ir ją užpatentavo. Tai spaudos būdas, kuomet dažai ant gaminio yra perduodami šilkiniais siūleliais. Šis būdas yra naudojamas iki šiol, kadangi spausdinti galima ne tik ant popieriaus, bet ir ant įvairių medžiagų paviršių, pavyzdžiui, metalo, stiklo, audinio (Spaudos departamentas, n.d.).

  • Microsoft Word 235 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 21 puslapis (6016 žodžiai)
  • Universitetas
  • Neturiu
  • 3D spausdinimo technologijos analizė
    10 - 6 balsai (-ų)
3D spausdinimo technologijos analizė. (2016 m. Gegužės 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/3d-spausdinimo-technologijos-analize.html Peržiūrėta 2020 m. Birželio 04 d. 23:59
×
116 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo