A Adlerio asmenybės teorijos analizė


Asmenybės raidos namų darbas Alfredo Adlerio asmenybės teorijos analizė. Asmenybės samprata. Adlerio individualiojoje psichologijoje. Pagrindinės asmenybės sudedamosios dalys. Žmogaus elgesį lemiančios jėgos. Žmogaus elgesio priklausymas nuo jo paties. Vaikystės patirtis ir asmenybės formavimasis. Suaugusio žmogaus vystymasis. Priežastys , sukeliančios žmogaus psichologines problemas. Adlerio teorijos idėjų taikymas padedant spręsti problemas. Alfredo Adlerio teorijos dėsnių taikymas socialiniame darbe. Alfredo Adlerio teorijos dėsniai ir mano asmeninė patirtis. Naudota literatūra.


Alfredas Adleris į žmogų pažvelgė iš kitokios perspektyvos nei jo pirmtakai ir suformavo prieš tai negirdėtą individualioss, kūrybingos bei unikalios smenybės teoriją. Išsivadavęs iš instinktų ir vien savo poreikių tenkinimo, A. Adlerio žmogus atsigręžė į savo artimą ir tik išgyvendamas bendrystę galėjo jaustis pilnaverčiu. Nors psichiatras sutiko, kad vaikystės patirtys lydi individą visą gyvenimą, tačiau įgalino jį stengtis pažinti save ir veikti.

Asmenybės samprata A. Adlerio individualiojoje psichologijoje

Adlerio individualiojoje psichologijoje asmenybė yra vientisa ir nedaloma, nesupriešinama. Psichiką turinčio individo būvis ir viskas, ką jis veikia gyvenime, yra nulemta tikslo. Visi žmogaus gyvenimo reiškiniai, veiksmai, darbai, mintys atitinka jo gyvenimo tikslą. Pagrindinis principas yra žmogaus priklausymas visuomenei, asmenybę ir jos funkcionavimą suprasti galima tik nagrinėjant socialiniame kontekste. Kiekvienas žmogus turi įgimtą socialinio intereso jausmą. Žmogui svarbiausi ne savo asmeniniai pasiekimai ar pralaimėjimai, bet priklausymas socialinei struktūrai, savo vietos visuomenėje radimas ir savęs realizavimas prisidedant prie kitų gerovės. Asmenybės elgesys visada tikslingas ir priklauso ne nuo tiesioginių objektyvių aplinkybių, bet nuo subjektyvių: viskas priklauso nuo to, kaip kiekviena asmenybė interpretuoja aplinkybes. Vienas žmogus tam tikromis aplinkybėmis elgsis vienaip, o kito elgesys tokiomis pačiomis aplinkybėmis bus visiškai kitoks.Todėl, norint suprasti žmogų ir jam padėti, reikia suprasti kiekvieno žmogaus asmeninę logiką ir nustatyti jo apercepsijas. Žinant ko žmogus siekia, galima numanyti ir suprasti jo elgesio prasmę. Priemonės, kurių imamasi siekiant įgyvendinti savo tikslus, priklauso nuo to, kokių rezultatų žmogus tikisi pasiekti. A. Adlerio psichologijoje asmenybė yra individuali, kūrybinga, galinti kontroliuoti savo gyvenimą.

Asmenybę sudaro judėjimas, gyvenimo stilius ir asmeninė logika, kuri yra papildoma sveiku protu. Visų pirma Alfredas Adleris kalba apie judėjimo, kaip būtinos sąlygos formuotis asmenybę sudarančiai psichikai, svarbą. Pasak Alfredo Adlerio, visi psichikos pasiekimai, laimėjimai ir raida neatsiejama nuo judėjimo, be jo žmogaus psichika neprogresuoja (šito aš niekaip negaliu suprasti. Jei psichika apima asmenybę, o pasak psichiatro psichiką turi tik judrūs organizmai, kas tada yra su pažeistu stuburu gimęs žmogus, niekada negalėjęs pajudinti nei vienos kūno dalies? Ar jis ne asmenybė?) Taip pat asmenybę sudaro gyvenimo stilius, kuris yra pagrindinis ją apibrėžiantis reiškinys, asmenybės branduolys.

  • Microsoft Word 53 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (2175 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ieva
  • A Adlerio asmenybės teorijos analizė
    10 - 4 balsai (-ų)
A Adlerio asmenybės teorijos analizė. (2016 m. Balandžio 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/a-adlerio-asmenybes-teorijos-analize.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 23 d. 20:33
×