A. Škėma: kontekstas ir kūriniai


A. Škėma: kontekstas ir kūriniai.


Autorius pergyveno Pirmąjį pasaulinį karą, pilietinį karą Rusijoje, nelengvą tarpukario laikotarpį, Antrąjį pasaulinį karą, Lietuvos okupacijas XXa. pirmoje pusėje , matė sudužusias žmonių viltis po karo.

Sudėtingos istorinės aplinkybės privertė Škėma į gyvenimą žvelgti ne tik skeptiškai, bet ir ironiškai, sarkastiškai tam, kad būtų lengviau išgyventi ir nepalūžti pasaulyje po katastrofos.

A. Škėmai svarbu perteikti autentišką XX a. žmogaus egzistencijos patirtį – žmogaus, kuris susiduria su katastrofiška laikotarpio tikrove, patiria vertybių ir asmens tapatybės krizę, grumtynėse su lemtimi tragiškai pralaimi, tačiau lieka ištikimas aukštiesiems humanistiniams idealams.

Antanas Škėma kaip ir Garšva pasitraukė iš Lietuvos į JAV abu dirbo liftininkais, jautėsi svetimi Amerikos visuomenei.

Žmogui labai svarbu suprasti savo tapatybę, nes tai padeda įprasminti gyvenimą.

Intelektualinis psichologinis romanas „Balta drobulė“ • Kūrinyje, parašytame „sąmonės srauto“ metodu, maištingo būdo ir nepriklausomos laikysenos rašytojas vaizduoja pagrindinį veikėją Antaną Garšvą, jo gyvenimą Niujorke, jaunystės prisiminimus bei darbą didžiausiame Niujorko viešbutyje keltuvininku. Emigrantas Antanas Garšva, norėdamas išgyventi cementines džiungles primenančiame Niujorko didmiestyje, yra priverstas dirbti savo meninei prigimčiai svetimą viešbučio liftininko darbą, visiems veidmainiškai šypsotis, devėti suagusiam žmogui nepriderančią uniformą, kuri skirta suvienodinti žmones. Tapęs vien 87 numeriu Garšva jaučiasi praradęs individualybę, jis priverstas būti savotišku biorobotu visame viešbučio mechanizme, negali bendrauti su žmonėmis, privalo stropiai atlikti keltuvininko pareigas ir dėl to širdyje skaudžiai išgyvena.

Romano „Balta drobulė“ veiksmas trunka beveik parą – prasideda be šešių minučių ketvirtą po pietų ir baigiasi kitos dienos rytą apie dvyliktą.

  • Microsoft Word 19 KB
  • 2020 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (1365 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Saule
  • A. Škėma: kontekstas ir kūriniai
    10 - 2 balsai (-ų)
A. Škėma: kontekstas ir kūriniai. (2020 m. Rugsėjo 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/a-skema-kontekstas-ir-kuriniai.html Peržiūrėta 2020 m. Spalio 23 d. 06:07
×
30 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo