A. Smitho ekonominio žmogaus ir nematomos rankos koncepcijos esmė


Įvadas. Adam’o Smith’o biografija ir „Tautų turtas“. “Ekonomis žmogus”. “Nematoma ranka”. “Nematomos rankos” kritika. Išvados. Literatūros sąrašas.

Vienos garsiausių ir plačiai naudojamų sampratų ekonomikoje yra “nematoma ranka” ir “ekonominis žmogus”. Šias sampratas pirmą kartą susistemintai paminėjo škotų klasikinės politinės ekonomijos pradininkas bei moralės filosofas Adam’as Smith’as (1723-1790). Šios sampratos šiandien aktualios ne mažiau nei prieš kelis šimtmečius. Taigi reikia žinoti ir suprasti šias koncepcijas, veiksnius, lėmusius jų atsiradimą, kad suvokti ekonomikos teoriją.

Pagrindinės tyrimo problemos – kokie yra žmogaus ūkinės veiklos motyvai ir stimulai? Kokios yra tautos gerovės didinimo priežastys? Kaip “ekonominio žmogaus” egoizmas pasitarnauja visuomenės labui? Kaip “nematoma ranka” reguliuoja rinką ir ar pakankamai efektyviai?

Tyrimo tikslas yra atskleisti “ekonominio žmogaus” ir “nematomos rankos” koncepcijos esmę, išanalizuoti ir paaiškinti pavyzdžiais. Siekiant realizuoti šį tyrimo tikslą, spręsiu šiuos uždavinius:

Išnagrinėti Adam‘o Smith‘o biografiją ir jo „Tautų turtą“;

Šiame darbe naudosiu istorinį ir loginį tyrimo metodą. Istoriniu metodu tyrimo objekte nurodytas koncepcijas nagrinėsiu nuosekliai. Tiriant šias sampratas loginiu metodu, išskirsiu jų esminius bruožus.

Adam’as Smith’as yra puikiausias pavyzdys kaip ekonomikoje derinti teorines idėjas ir tarpusavyje, ir su realiais faktais. Taip pat jis padėjo pagrindą kapitalizmui ir laisvajai rinkai. Žmonių ūkinės veiklos pažinimo sritį jis pirmasis pavertė nuoseklia turto kūrimo bei paskirstymo teorija ir savo išvadas pritaikė tuometinei ekonominei politikai vertinti.

Šiame skyriuje nagrinėjamas “ekonominis žmogus” (Homo economicus), kuris aprašomas Adam’o Smith’o veikale „Tautų turtas“ (nors ši sąvoka atsirado dar prieš A. Smith’o gimimą). Ekonominio žmogaus esmė gana išsamiai atskleista jau „Tautų turto“ pirmos knygos 2 skyriuje. Jame teigiama, kad darbo pasidalijimas yra tam tikro žmogaus polinkio į prekybą ir mainus rezultatas. Nuo likusių žmogaus elgesio motyvų galima atsiriboti. Tačiau, siekdamas asmeninės naudos, kiekvienas žmogus, tuo pat “tarnauja“ visos visuomenės interesams – gamybinių jėgų augimui. Savanaudiškas žmonių racionalumas be jokių nurodymų natūraliai juos skatina tenkinti svarbiausius visuomenės poreikius, t.y. norėdamas uždirbti žmogus turi pasiūlyti prekes, kurios bus perkamos, kitaip tariant, kurios bus reikalingos visuomenei. Taip pardavėjas tenkindamas savo poreikį uždirbti, taip pat tenkina ir visuomenės poreikį gauti reikalingą prekę ar paslaugą.

“Ekonominio žmogaus” sąvoka atsirado tuo metu, kai visuomenė sparčiai keitėsi, kai fiziokratų idėjas keitė suvokimas, jog kiekvienas žmogus siekia sau naudos, jog prekybinės veiklos tikslas turi būti pelnas, „Atsirado nauja sąvoka - “ekonominis žmogus" – bespalvė šmėkliška būtybė, einanti ten, kur veda jos nuolat skaičiuojančios smegenys".

A. Smith’o ekonominiu mokymu buvo teigiama, kad žmogui iš prigimties būdingas egoizmas (selfinterest), skatinantis jį veikti dėl savanaudiškų paskatų, kad būtų pagerintos jo gyvenimo sąlygos. “Ekonominio žmogaus” sampratą A. Smith’as atskleidžia teigdamas, kad žmogus, gamindamas kitiems prekes ir tiekdamas paslaugas, keisdamasis darbu ir jo produktais, vadovaujasi siekiu gauti asmeninę naudą. Savanaudiškumas – savo naudos siekis – tai prigimtinis žmogiškųjų būtybių bruožas. Jis nėra nei žemas, nei smerktinas. Taigi “ekonominio žmogaus” elgesį lemia pelnas. Savos naudos siekimo interesas tokių pat savanaudiškų žmonių aplinkoje virsta konkurencija. Smitui jo “ekonominis žmogus" – amžinos ir natūralios žmogaus prigimties išraiška. Tai ne raidos produktas, o veikiau pradinis jos taškas.

  • Microsoft Word 82 KB
  • 2015 m.
  • 13 puslapių (3100 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ema
  • A. Smitho ekonominio žmogaus ir nematomos rankos koncepcijos esmė
    10 - 9 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
A. Smitho ekonominio žmogaus ir nematomos rankos koncepcijos esmė. (2015 m. Gegužės 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/a-smitho-ekonominio-zmogaus-ir-nematomos-rankos-koncepcijos-esme.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 17 d. 13:47
Peržiūrėti darbą
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo