AB Lifosa finansinė analizė


Įvadas. AB „Lifosa“ veiklos aprašymas. Balanso ir pelno (nuostolio) horizontali ir vertikali analizės. Įmonės balanso horizontalioji analizė. Įmonės balanso vertikalioji analizė. Pelno (nuostolio) ataskaitos vertikali ir horizontali analizė. Santykinių rodiklių analizė. Pelningumo rodikliai. Turto pelningumo piramidinė analizė. Mokumo rodikliai. Veiklos efektyvumo analizė. Išvados. Literatūra.

Darbo tikslas yra išanalizuoti AB „Lifosa“ finansinės atskaitomybės bei finansų, valdymo apskaitos 2006- 2008 metų duomenis.

Nustatyti įmonės AB „Lifosa“ naudojamų materialiųjų bei finansinių išteklių naudojimo ekonominį efektyvumą.

AB „Lifosa“ veiklos aprašymas

AB „Lifosa“ finansiniai įsipareigojimai nagrinėjamu laikotarpiu buvo tiek trumpalaikiai, tiek ilgalaikiai. Itin ženkliai išaugo įsiskolinimų suma, jei 2006 m. balanse ji sudarė 44414 tūkst. Lt, tai jau 2007 m. ji siekė net 104 125 tūkst. Lt, o 2008 metų balanse – 202 504 tūkst. Lt arba 4,5 karto daugiau nei 2006 m.

Viso turto apyvartumas (VTA) = Pardavimai : Visas turtas

Vienas iš išlaidų lygio rodiklių yra parduotų prekių savikaina vienam pardavimų litui. Kuo žemesnė rodiklio reikšmė, tuo daugiau gauna pelno įmonė, parduodama produkciją. Apskaičiuojame pagal formulę:

PPS 1Lt = Parduotų prekių savikaina : pardavimai

Ilgalaikio turto apyvartumo apskaičiavimas grandininių pokyčių metodu

Kaip matome, dėl ilgalaikio turto apimties padidėjimo ataskaitiniais metais, turto apyvartumas sulėtėjo -0,5 karto per metus.

Pardavimų apimties pasikeitimo įtaka jo apyvartumui:

Matome, kad dėl pardavimų padidėjimo ataskaitiniais metais ilgalaikio turto apyvartumas paspartėjo +3 apyvartos per metus.

Galutinis ilgalaikio turto apyvartumo pokytis dėl šių dviejų veiksnių įtakos:

Kadangi AB „Lifosa“ akcijos yra kotiruojamos vertybinių popierių biržose, apskaičiuosime vieną iš kapitalo rinkos rodiklių - akcijų kapitalizaciją:

Įmonės kapitalizacija arba rinkos vertė tai yra kaina, kurią investuotojas turėtų sumokėti, norėdamas rinkoje įsigyti įmonę konkrečiu laiko momentu. Iš apskaičiuotos akcijų kapitalizacijos matome, kad brangiausiai AB „Lifosa“ kainavo 2007 m., o pigiausiai ją galima buvo nupirkti 2008 m., kai įmonės akcijų rinkos kaina stipriai smuko.

AB „Lifosa“ – sėkmingai dirbanti vienintelė Lietuvoje ir didžiausia Rytų Europoje diamonio fosfato gamintoja, kuri užima apie 19 proc. Europos ir 4 proc. pasaulinės fosfatinių trąšų rinkos. Bendrovėje diegiamos pažangios, mažai energijos naudojančios, keliamiems gamtosaugos reikalavimams atitinkančios technologijos, vykdomi aplinkosauginiai projektai, trąšų gamybos metu išsiskirianti energija panaudojama pačioje įmonėje, bei tiekiama Kėdainių miestui.

2008 m. viduryje įmonė jau buvo keturis kartus brangesnė nei 2006 m., kilo jos akcijų rinkos vertė, tačiau sumažėjusi trąšų paklausa 2008 m. pabaigoje atsiliepė tiek įmonės pelnui, tiek akcijų rinkos kainai. Nepaisant to, AB „ Lifosa“ 2006-2008 m. laikotarpis buvo sėkmingas. Vien per 2007 m. įmonės valdomas turtas padidėjo net 280 mln. Lt. Santykiniai įmonės rodikliai taip pat buvo neblogi – turto pelningumas siekė net 23 %, einamojo mokumo koeficientas 2008 m. siekė 3,76, o viso turto apyvartumas – 1,66 karto per metus. 2008 m. trąšų kainos nuolat kilo, kas buvo labai naudinga įmonei. Deja, 2008 m. pabaigoje puikius rodiklius pablogino drastiškas trąšų kainų kritimas. Žinoma, trąšų verslo cikliškumas ir trąšų bei žaliavų kainų svyravimas rinkoje gali būti įmonei ir nenaudingas. Dar vienas galima pavojus įmonės sėkmingai veiklai yra stipri konkurencija iš kitų pasaulio šalių, pvz. Saudo Arabijos. Stipriai padidėjus trąšų pasiūlai kitose šalyse, AB „Lifosa“ produkcija taptų nekonkurencinga. Bendrovė turėtų ir toliau ieškoti sprendimų, kaip kuo palankiau įsigyti žaliavas, optimizuoti žaliavų naudojimą, žaliavoms įsigyti sudaryti ilgalaikes sutartis. Taip pat labai svarbu, kad įmonės gaminama produkcija ir toliau būtų tokios pat aukštos kokybės bei galinti užtikrinti konkurencingumą.

  • Microsoft Word 55 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 21 puslapis (4456 žodžiai)
  • Universitetas
  • Cace
  • AB Lifosa finansinė analizė
    10 - 6 balsai (-ų)
AB Lifosa finansinė analizė. (2015 m. Gegužės 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/ab-lifosa-finansine-analize.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 20 d. 13:57
×