Ab „Rokiškio sūris“ pirkėjų skolų analizė


Santrauka. Lentelių ir paveikslų sąrašas. Įvadas. Pirkėjų skolų reikšmė įmonėje. Pirkėjų skolų reikšmė verslo įmonėje. Abejotinos ir beviltiškos skolos. AB ,,Rokiškio sūris‘‘ veikla ir pagrindiniai ekonominiai rodikliai. Įmonės charakteristika. Pagrindiniai AB ,,Rokiškio sūris‘‘ ekonominiai rodikliai. Pasiūlymai pirkėjų įsiskolinimo mažinimui. Išvados. Literatūros sąrašas.


Jau įprasta, kad daugelis įmonių naudoja prekinius kreditus, kurie leidžia įsigyti prekes, atsiskaitant už jas vėliau. Tačiau ne visada atsikaitymai vyksta sklandžiai pirkėjai dažnai vėluoja atsiskaityti, taip atsiranda pirkėjų įsiskolinimas. Tai trumpalaikio turto dalis, susijusi su įmonės prekybine veikla. Nekreipiant dėmesio arba nemokant valdyti šių skolų, įmonė susiduria su didelėmis problemomis. Darbo aktualumas yra išnagrinėti pirkėjų įsiskolinimo ypatumus ir pateikti pasiūlymus, kaip AB ,,Rokiškio sūris‘‘ valdyti pirkėjų skolas.

Darbo tikslas - išanalizavus pirkėjų įsiskolinimo apskaitos ir analizės teoriją, pateikti pasiūlymus AB „Rokiškio sūris“ pirkėjų įsiskolinimo mažinimui.

Darbo struktūra - teorinėje dalyje aptariama debetinių skolų esmė remiantis įvairiais šaltiniais, taip analizės būdai. Praktinėje dalyje atlikta pirkėjų įsiskolinimo rodiklių analizė AB „Rokiškio sūris“, pateikta palyginamoji trijų metų duomenų analizė.

Darbo rezultatai – pateikti atsiskaitymo su pirkėjais būdai. Atlikus pirkėjų įsiskolinimo rodiklių analizę išnagrinėti pirkėjų įsiskolinimo santykiniai dydžiai.

Temos aktualumas. Jau žinoma ir labai populiaru, kad tiekėjai parduodant prekes suteikia pirkėjams kreditą, vadinamą prekiniu kreditu. Taip leisdami pirkėjams atsiskaityti vėliau. Pirkėjams neatsiskaičius laiku, kenčia įmonė, kuri teikia prekes ar paslaugas skolon, negavus pinigų iš įsiskolinusios įmonės, sutrinka skolinančiosios įmonės veikla. Atsiradus problemai vienoje grandyje, automatiškai problema kartojasi ir kitose susijusiose grandyse. Įmonių padėtį sunkina tai, kad dalis jų nemoka valdyti pirkėjų skolų, o tai dažniausiai padaro daug nuostolių. Tuomet ilgėja įmonės veiklos ir finansinis ciklai. Todėl labai svarbu yra išanalizuoti įmonės pirkėjų įsiskolinimus ir juos įvertinti.

Temos problema - norint išvengti problemų, ginčų ar nesklandumų su pirkėjais, reikia patikrinti naują klientą, įvertinti jo mokumą su kitais tiekėjais, kontroliuoti skolų susidarymą, bei jų apmokėjimą laiku. Tačiau kol kas įmonėse nėra kaupiama pakankamai informacijos apie pirkėjų įsiskolinimus ir skolas tiekėjams, kad būtų galima patenkinti įvairių informacijos vartotojų poreikius, atlikti analizę ir priimti tinkamus valdymo sprendimus.

Darbo tikslas - išanalizavus pirkėjų įsiskolinimo apskaitos ir analizės teoriją, pateikti pasiūlymus AB „Rokiškio sūris“ pirkėjų įsiskolinimo mažinimui.

Darbo uždaviniai:

Įvertinti debetinių skolų reikšmę įmonėje;

Apibūdinti AB „Rokiškio sūris“ įmonės veiklą ir ekonominius rodiklius;

Pateikti pasiūlymus gerinant atsiskaitymus su pirkėjais.

Tyrimo objektas - atsiskaitymų su pirkėjais apskaita ir analizė AB „Rokiškio sūris“

Darbo struktūra - teorinėje dalyje aptariama debetinių skolų esmė remiantis įvairiais šaltiniais Praktinėje dalyje atlikta pirkėjų įsiskolinimo rodiklių analizė AB „Rokiškio sūris“, pateikta palyginamoji trijų metų duomenų analizė

Vykdydama kredito politiką, įmonė turėtų atsakyti į šiuos klausimus:

Kam kredito terminai turėtų būti pailginami arba sutrumpinami?

Kas turėtų būti daroma, debitoriams nevykdant įsipareigojimų?

Įmonės tikslas yra vykdyti tokią kredito politiką, kad kartu su kitais finansų valdymo sprendimais maksimizuotų įmonės savininkų vertę. (Aleknevičienė V., 2011, 333psl.)

Išankstinio arba greitesnio skolų apmokėjimo skatinimas.

Siekdama efektyviai valdyti debetines skolas, įmonė turi žinoti pardavimų kiekvienam potencialiam pirkėjui galimybę kaip siūlomo kredito ir laukiamo apmokėjimo termino funkciją. Tikslo funkcija - laukiamas pelnas - turi apimti keletą kintamųjų: siūlomo kredito trukmę, sumą, nuolaidas už išankstinį apmokėjimą, pardavimų apimtis, kainą, sąnaudas ir pan. (Aleknevičienė V., 2011, 333 psl)

Lietuvos Respublikos Mokėjimų įstatymo Nr. VIII-1370 4 straipsnis nurodo šias mokėjimo priemones:

Pirkėjų analizės tikslas – suskirstyti juos į atitinkamas rizikos klases. Tam gali būti naudojami įvairūs informaciniai šaltiniai:

Banko ar kitos kredito institucijos informacija;

Debetinių skolų išieškojimų įmonių informacija. (Aleknevičienė V., 2011, 338 psl.)

Bendraujant galima kuo daugiau sužinoti apie partnerį ar klientą iš jo paties. Jei įmonė nepažįstama, galima paprašyti jos registracijos pažymėjimo, patvirtintų balanso kopijų. Taip pat galima paklausti kuo įmonė verčiasi, kokius projektus vykdo dabar, pasiteirauti apie jos partnerius ir klientus. Reikia kuo daugiau sužinoti apie įmonės vadovus, paprašyti palikti vizitines korteles. Žinoma, klientas gali atsisakyti pateikti savo finansinius rodiklius ar kitą informaciją, motyvuodamas, kad tai yra komercinė paslaptis ar yra kitų objektyvių aplinkybių. Lietuvoje tai visiškai natūrali reakcija, bet normaliai dirbanti įmonė savo finansinės būklės be svarbios priežąsties neslepia, o atvirkščiai, stengiasi kuo plačiau pasigirti savo rodikliais, žinoma, jei turi kuo girtis. (Mackevičius J., 2014, 179 psl.)

  • Microsoft Word 102 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 26 puslapiai (6283 žodžiai)
  • Kolegija
  • Rimantė
  • Ab „Rokiškio sūris“ pirkėjų skolų analizė
    10 - 6 balsai (-ų)
Ab „Rokiškio sūris“ pirkėjų skolų analizė. (2016 m. Gegužės 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/ab-rokiskio-suris-pirkeju-skolu-analize.html Peržiūrėta 2020 m. Sausio 29 d. 00:19
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo