A.Baranausko poemos herojus: tarp praradimo ir išsipildymo


A. Baranausko poemos herojus tarp praradimo ir išsipildymo.

Ramumo ir neramumo priešprieša – pagrindinė „Anykščių šilelyje“, kaip buvimo ir išnykimo, gyvenimo ir mirties sąlygos, todėl poetas pabrėžia vieną iš svarbiausių dvasinių vertybių – ramybę. Pasakodamas apie praeities šilą, parodo, koks svarbus jam šis jausmas, nes būdamas ten, jis jautė rimtį, lyg tai sielą tenkintų: „Dėl to ir širdyj visos pajautos nutilsta, / Ramum tykumu malda dūšia dangun kilsta“. Anot Justino Marcinkevičiaus, A. Baranauskas žvelgia į mišką tarsi tapytojas, jautrus ir pastabus gamtos žaismui ir grožiui, žavisi spalvomis ir garsais, kurie žadina poeto vaizduotę, sukelia harmoningus jausmus ir suteikia dvasiai ramybę. Kadangi ramumas yra dingęs, matant sunykusį šilelį, herojus stengiasi restauruoti ir įsivaidzduoti gyvibingumą senojo šilo.

Du priešingi jausmai kryžiuojasi „Anykščių šilelyje“: aštrus liudesys, kad „visa prapuolė“, bet drauge ir galingas džiaugmas, tikra laimė, prisiminus šilelio grožį, kuris „vat taip linksmina dūšią, užu širdies tveria“, ir dėl tos laimės išgyvenimo širdin sruvenanti didelė dvasios ramybė – „lyg tarytum ramumas taip dūšion įslinko“. Taigi, herojus prisimena jo galybę, tiki jo senoviniu grožiu, jaučia dvasinę ramybę prisimindamas, bet tuo pačiu jam skauda žiūrint į dabarties vaizdą, nes viskas prapuolę.

  • Lietuvių kalba Rašinys
  • Microsoft Word 12 KB
  • 2015 m.
  • 2 puslapiai (1090 žodžiai)
  • Mokykla
  • Viktorija
  • A.Baranausko poemos herojus: tarp praradimo ir išsipildymo
    10 - 4 balsai (-ų)
A.Baranausko poemos herojus: tarp praradimo ir išsipildymo. (2015 m. Vasario 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/abaranausko-poemos-herojus-tarp-praradimo-ir-issipildymo.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 22 d. 08:32
×