Absoliutizmas vakarų ir rytų Europoje


Absoliutizmas vakarų ir rytų Europoje. Mažeikių Gabijos gimnazija. Marius Šilinskas. Lukas Martinkus. Absoliutizmas sąvoka Absoliutizmas atsiradimas Liudvikas XIV Karolis V Caras Ivanas IV. Absoliutizmas sąvoka. Absoliutizmas - tokia valstybės valdymo forma. Absoliutizmas atsiradimas. XVI a. Absoliutizmas pirmiausia atsirado Prancūzijoje ir Ispanijoje. Prancūzijoje XVI-XVII a. klostėsi kapitalistiniai santykiai. Karaliaus įstatymus turėjo tvirtinti teisminė valdžia - Paryžiaus parlamentas. Liudvikas xiv. Absoliutizmas suklestėjo valdant Liudvikui XIV (valdė 1643-1715 m. Mirus Dž. Mazariniui (1661 m. ), Liudvikas XIV nusprendė valdyti vienas. Absoliutizmo principai įsigalėjo ir ekonomikoje. Liudvikas XIV siekė vadovauti ir Prancūzijos Bažnyčiai. Dažni karai ir didžiulės karaliaus dvaro išlaidos alino šalį. Karolis V. Ispanija XVI a. buvo galingiausia Europos valstybė. Tačiau valstybę silpnino nuolatiniai nesėkmingi karai ir tai. Krašto nuosmukį, svarbių teritorijų (Nyderlandų. XVI a. valstybė jau vadinta Rusija, ją valdė carai. Caras Ivanas IV Rūstusis (valdė 1533-1584 m. Tačiau tokios beatodairiškos priemonės tik susilpnino šalį.

XVI a. Absoliutizmas pirmiausia atsirado Prancūzijoje ir Ispanijoje, o XVII-XVIII a. susiformavo daugelyje europos šalių. Kai kur, pavyzdžiui, Rusijos, Osmanų imperijos, politinė santvarka laikytina despotija ir su absoliutizmu nesietina. Absoliutizmas yra pereinamojo laikotarpio iš feodalizmo į kapitalizmą reiškinys.

Absoliutizmo principai įsigalėjo ir ekonomikoje. Ž.B. Kolberas buvo įsitikinęs, kad karaliaus galia priklauso nuo jo turto, todėl siekė, kad ekonomika valstybėje būtų griežtai tvarkoma - imtasi merkantilizmo politikos. Jis teigė, kad reikia daug prekių išvežti, o įvežti - mažai (tam, kad šalyje būtų išlaikytas auksas ir sidabras) karalius tam pritarė.

Liudvikas XIV siekė vadovauti ir Prancūzijos Bažnyčiai. Jis savo šalyje netoleravo protestantų ir visokiais būdais vertė juos priimti katalikų tikėjimą, o nepaklusniuosius išvijo iš šalies.

Ispanija XVI a. buvo galingiausia Europos valstybė. Jos valdovas Karolis V (1516-1556 m.) buvo ir Šventosios Romos imperijos imperatorius. Ispanijoje klestėjo kultūra (veikė universitetai, buvo statomos bažnyčios ir rūmai, kūrė žymūs dailininkai ir rašytojai).

Tačiau valstybę silpnino nuolatiniai nesėkmingi karai ir tai, kad Ispanija pati neplėtė gamybos ir prekybos (nevykdė merkantilizmo), o pramonės gaminius ir grūdus pirko už lobius, įsivežamus iš kolonijų.

  • Istorija Skaidrės
  • MS PowerPoint 3225 KB
  • 2014 m.
  • 20 puslapių (515 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Fabijonavičiūtė
  • Absoliutizmas vakarų ir rytų Europoje
    10 - 2 balsai (-ų)
Absoliutizmas vakarų ir rytų Europoje. (2014 m. Gegužės 31 d.). https://www.mokslobaze.lt/absoliutizmas-vakaru-ir-rytu-europoje.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 07:26
×