Actekų Civilizacija


Acteku miestas. Inku civilizacija skaidres. Tenotičlanas.

Actekų civilizacija. Meksika – kontrastų šalis. Actekai – saulės kariai (įvadas). Ežero miestas - Tenotičlanas. Actekų kosmologija ir kosmogonija. Religijos branduolys - žmonių aukojimas. Kamuolio žaidimas – religijos dalis. Legenda apie baltąjį dievą. Ispanų lemtingasis įsiveržimas – istorijos rykštė. Naudota literatūra.

Meksika išsiskiria lanšafto – įkaitusio smėlio plažai, snieguotos vulkanų viršūnės, kaktusais apaugusios išdžiūvusios dykumos, drėgnos tropinės džiunglės, sūrios lagūnos – įvairove. Ši šalis – įvairių klimatinių juostų, senųjų civilizacijų griuvėsių, viduramžių ir šiuolaikinės civilizacijos mišinys. Meksika – tai spalvų ir garsų, genčių ir etninių grupių kaleidoskopas. Tai didžiulė mistinė savo praeitimi ir kartu žemiškai gyva šalis, užimanti beveik mln. Km2 plotą, kur įsikūrę 92 mln. Toltekų, zapotekų, actekų, majų ir daugelio genčių ir tautelių palikuonys.

Visame dideliame žemyne susiduria tikrai nemažas skaičius kultūrų. Visos jos vertos dėmesio ir patrauklios, bet pačios didžiausios tai – actekai, majai ir inkai. Jų palikimas ir neišdildoma istorija įsirėžė giliausiai į mūsų pasaulio istoriją. Kalbedami apie didžiasias mūsų kontinento civilizacijas negalime nepaminėti ir galingų actekų su savo pasiekimais ir laimėjimais, kurie stebina ir dabar.

Visa vidurio amerikos civilizacijos istorija yra skiriama į tris pagrindinius periodus: priešklasikinį, klasikinį ir poklasikinį, kurie apima laikotarpį nuo 2000 m. Pr. M. E. Priešklasikiniu laikotarpiu klestėjo olmekų kultūra. Antrasis periodas – tenotičlano ir majų klestėjimo laikotarpis, o poklasikinis – karųį mechiko slėnį jie atvyko kaip klajokliai. Juos vadino daugeliu vardų. Vienas iš pirmųjų buvo čičimekai, šunų sūnūs – taip juos vadino šiaurėje, kur dabar yra čihuahua. Jie mito žiurkėmis, kiškiais, laukiniais augalais ir šaknimis. Buvo žinomi mechikos vardu, o tai davė vardą ir tam kraštui.

Jie atėjo tyliai ir buvo laikomi priklausomais nuo kitų genčių, kurios taip pat gyveno turtingame slėnyje. Šie žmonės buvo samdomi kariai ir kartais dėl šios priežasties vadinami lanko ir strėlių žmonėms. Beveik šimtmetį jie klajojo iš vienos vietos į kitą, nepasilikdami ilgam, bet visą laiką patekdami į vietą, kur nebuvo laukiami. Kartą jie apsistojo ant čapultepek kalvos, kur dabar yra mechiko centrinis parkas. Ten jie pasistatė šventyklą, bet turėjo bėdos su savo kaimynais, kurie juos apkaltino žmonų vagystėmis. Jiems buvo duota nederlingos žemės, kurioje veisėsi daugybė gyvačių, su viltimi, kad jie ten išmirs. Bet actekai i

  • Microsoft Word 78 KB
  • 2010 m.
  • 9 puslapiai (3101 žodžiai)
  • Universitetas
  • Titas
  • Actekų Civilizacija
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Actekų Civilizacija. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/acteku-civilizacija.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 19 d. 17:28
Peržiūrėti darbą
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo