Administracinės prievartos priemonės ir jų taikymas


Įvadas. Administracinės prievartos priemonių samprata. Administracinės prievartos sąvoka. Administracinės prievartos priemonės ir visuomenės saugumas. Administracinių prievartos priemonių taikymas Lietuvos policijos veikloje. Taikymo prielaidos. Administracinių prievartos priemonių taikymo teisinis reguliavimas. Išvados. Literatūros sąrašas.


Visuomenėje egzistuoja daugybė teisinės prievartos taikymo asmeniui ar jų grupėms būdų: fizinė, moralinė, turtinė, organizacinė ir kitokia prievarta. Administracinė – teisinė prievarta susijusi su valstybės institucijų ir jų pareigūnų veikla viešojo administravimo srityje. Taikant administracinės teisės normomis numatytas priemones siekiama užkirsti kelią ar nutraukti teisę pažeidžiančius veiksmus, patraukti kaltus asmenis administracinėn atsakomybėn arba užtikrinti asmens ir visuomenės saugumą.

Socialiniai pokyčiai bei tarptautinės teisės reikalavimai Lietuvos administracinės teisės normų reguliavime liudija apie vis didėjantį vykdomosios valdžios institucijų vaidmenį sprendžiant teisinės prievartos dėl padarytų administracinės teisės nusižengimų klausimus. Pažymėtina, kad ypatingai svarbus vaidmuo šiuo atžvilgiu yra skirtas policijai, kaip vykdomosios valdžios institucijai, kuriai, šiuo metu Lietuvoje yra pavesta taikyti daugiausia administracinių prievartos priemonių.

Objektas. Šio referato objektas yra administracinės prievartos priemonės ir jų taikymas.

Tikslas. Šio referato tikslas yra išanalizuoti administracinių prievartos priemonių taikymą Lietuvos policijos veikloje.

Rašant šį referatą buvo naudotasi Luetuvos Respublikos norminiais teisės aktais, taip pat S. Šedbaro, K. Lapinsko, P. Petkevičiaus, A. Novikovo, K. Mikalauskaitės – Šostakienės, A. Vaišvilos, D. Žilinsko bei kitų autorių moksliniais darbais.

Administracinė prievarta – tai savarankiška ir ypatinga valstybinės prievartos rūšis, kurią sudaro administracinės teisės normomis nustatyta sistema poveikio priemonių, kurias numatytais atvejais ir nustatyta tvarka taiko specialūs valstybinio valdymo organai ir pareigūnai, taip pat teismas, liaudies teisėjas (vienasmeniškai) ir kai kurios visuomeninės organizacijos bei jų atstovai, siekdami saugoti ir ginti visuomeninius santykius valstybinio valdymo srityje.

Teisėtvarkos pareigūnams taikyti administracinės prievartos priemones leidžiama tik tokias, ir tik ta apimtimi, kuri numatyta teisės aktuose, t.y. teisėtvarkos pareigūnai taikyti administracinės prievartos priemones gali taikyti tik jiems suteiktų įgaliojimų ribose. Šios sąlygos reikalavimą lemia išvada, jog, bet koks administracinės prievartos priemonių pritaikymas suponuoja žmogaus teisių suvaržymą, o tai reiškia, kad iš esmės yra pažeidžiamos Konstitucijoje, tarptautiniuose ir nacionaliniuose teisės aktuose įtvirtintos esminės žmogaus teisės, tokios, kaip teisė į laisvę, teisė į asmens neliečiamumą, teisė į nuosavybę ir kt.

Kardomosios priemonės. Kalbant apie kitą prievartos priemonių rūšį – administracines kardomąsias priemones, galime teigti, kad daugumos šių priemonių taikymas yra reglamentuotas Administracinių nusižengimų kodekse. Kol teisės pažeidimas nepadarytas, galima taikyti tik švelnesnes prevencinio poveikio priemones. Kardomosios administracinės prievartos priemonės yra taikomos tuomet, kai siekiama nutraukti priešingą teisei veiką bei atlikti visus įmanomus veiksmus, kad kaltas teisės paţeidimo padarymu asmuo būtų tinkamai patrauktas administracinėn atsakomybėn.

Administracinių prievartos priemonių policijos veikloje rūšys ir jos panaudojimo sąlygos yra nustatytos Policijos veiklos įstatymo 23 straipsnyje:

Administracinės nuobaudos. Trečioji administracinių prievartos priemonių rūšis, kurią taiko policija savo veikloje yra administracinės nuobaudos. Policijos taikomos administracinės nuobaudos kaip ir procesinės administracinės kardomosios priemonės yra išvardintos Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekse.Yra numatytos šios administracinių nuobaudų rūšys:

3. Teisinėje literatūroje išskiriamos trys administracinių prievartos priemonių rūšys: administracinės prevencinės (įspėjamosios) priemonės, administracinės kardomosios priemonės, administracinės atsakomybės priemonės (administracinės nuobaudos).

  • Microsoft Word 137 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (3007 žodžiai)
  • Kolegija
  • Tomas
  • Administracinės prievartos priemonės ir jų taikymas
    10 - 2 balsai (-ų)
Administracinės prievartos priemonės ir jų taikymas. (2017 m. Gruodžio 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/administracines-prievartos-priemones-ir-ju-taikymas.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 23 d. 11:43
×
143 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo