Administracinės teisės dalykas ir sistema


Administracinės teisės dalykas ir sistema. Administracinės teisės dalykas ir sąvoka. Administracinės teisės ir gretimų teisės šakų santykis. Administracinės teisės sistema. Administracinės teisės šaltiniai, jų rūšys. Administracinės teisės mokslas (mokslo dalykas, šaltiniai). Administracinės teisės sisteminimas ir kodifikavimas. Administracinės teisės normos. Administraciniai teisiniai santykiai (ats). Valstybinio valdymo sąvoka, struktūra ir pagrindiniai principai. Valstybinio valdymo organai. Lietuvos respublikos vyriausybė. Lietuvos respublikos ministerijos ir kiti centriniai valstybinio valdymo organai. Apskrities valdymas. Savivaldybių institucijos. Piliečiai. Nevalstybinės organizacijos (no). Valstybinio valdymo formos ir metodai. Valstybinio valdymo aktai. Administracinė teisinė prievarta. Administracinė atsakomybė. Administracinių teisės pažeidimų bylų teisena (procesas). Valstybinio valdymo teistumo užtikrinimas.

Pagrindinė teisės paskirtis – reguliuoti visuomeninius santykius. Todėl teisės reguliavimo dalykas visada yra visuomeniniai santykiai. Atsižvelgiant į šių santykių ypatumus bei jų reguliavimo metodą, teisė skaidoma į savarankiškas šakas. Norint apibrėžto administracinę teisę, reikia išryškinti jo reguliavimo dalyką. Administratio (lot. ) – valdyti, vadovauti. Administracinė teisė – valdymo teisė, teisės apie valdymą šaka. Išvada: administracinės teisės dalykas yra visuomeniniai santykiai, kurie susiklosto valstybinio valdymo procese. Teisės teorijoje valstybinis valdymas yra viena iš pagrindinių valstybės veiklos rūšių. Siaurąja prasme valstybinis valdymas vadinamas vykdomąja veikla. Vykdomąją veiklą atlieka valstybės valdymo institucijos (valstybės vykdomieji organai). Jų pagrindinė paskirtis organizuoti atstovaujamųjų organų priimtų aktų įgyvendinimą. Išvada: administracinės teisės dalykas – visuomeniniai santykiai, kurie susiklosto valstybės organų vykdomojoje veikloje. Administracinės teisės reguliavimo dalykas – visuomeniniai santykiai, kurie susiklosto:valstybės valdymo organų veikloje (sudaro pagrindinę grupę);savivaldybės vykdomųjų institucijų veikloje;kitų valstybės organų (seimo, teismų, prokuratūros) vidinėje veikloje. Pvz. , seime – seimo valdyba, vidiniadministracinė teisė glaudžiausiai siejasi su konstitucine teise. Konstitucinė teisė išreiškia visuomenės ir valstybės santvarką, valstybinės valdžios, aparato principus, santykius su savivaldos organais, pagrindines piliečių teises ir laisves, subjektų teisinę padėtį ir pan. Tai – pagrindinė teisės šaka, nes jos svarbiausios normos yra ir kitų teisės šakų pagrindas, aukščiausios juridinės galios šaltinis. Konstitucinė teisė yra teisės sistemos rūšis, kuri yra pagrindas atsirasti ir vystytis kitoms teisės šakoms. Šiuos visuomeninius santykius reguliuoja ir konstitucinės teisės normos, ir administracinės teisės normos. Konstitucinė teisė nustato bendrus teisės subjektų pradmenis, jų veiklos principus, o administracinė teisė realizuoja juos detalizuodama, nustato konstitucinės teisės numatytų principų įgyvendinimo tvarką. Pvz. , švietimo ir mokslo sistema – kaip įdiegti konstitucines nuostatas sprendžia vyriausybė. Administracinės teisės nuostatoms artimos ir žemės ūkio, finansų teisės nuostatos. Dar: žodžio, demonstracijų laisvė priklauso konstitucinei teisei, bet yra numatyta mitingų tvarka, reikalavimai – tai susiję su administracine teise.

  • Microsoft Word 85 KB
  • 2012 m.
  • 32 puslapiai (17276 žodžiai)
  • Universitetas
  • Administracinės teisės dalykas ir sistema
    10 - 3 balsai (-ų)
Administracinės teisės dalykas ir sistema. (2011 m. Rugpjūčio 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/administracines-teises-dalykas-ir-sistema.html Peržiūrėta 2020 m. Vasario 17 d. 21:36
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo