Administracinės teisės pažeidimo sąvoka, požymiai ir sudėtis


Įvadas. Administracinės teisės ir sistema. Administracinės teisės dalykas. Administracinės teisės sistema. Administracinės teisės šaltiniai. Administracinės teisės pažeidimo sąvoka. Administracinės teisės pažeidimo požymiai. Aplinkybės, pašalinančios veikos pavojingumą visuomenei ir priešingumą teisei. Administracinio teisės pažeidimo atribojimas nuo nusikaltimo, drausminio pažeidimo ir civilinės teisės delikto. Juridinė administracinio teisės pažeidimo sudėties analizė. Išvados. Naudota literatūra.


AT yra siejama su vyriausybe, nes ji vykdo viešąjį administravimą.

Veikos pavojingumą dažniausiai parodo objektas, atsižvelgiame į jo vertę, kokio dydžio jam žala padaryta. Tačiau teisės pažeidimo pavojingumą ir žalingumą visuomeniai lemia ir kiti jo objektyviniai ir subjektyviniai požymiai: padarytos žalos dydis ir pobūdis, veikos aplinkybės, vieta, laikas, motyvas, tikslas, veiksmų pakartotinumas ar vienkartiškumas ir kitos aplinkybės.

4) būtinąja gintimi gali būti atremiamas tik akivaizdus, realus kėsinimasis.

3.2. ADMINISTRACINIO TEISĖS PAŽEIDIMO ATRIBOJIMAS NUO NUSIKALTIMO, DRAUSMINIO PAŽEIDIMO IR CIVILINĖS TEISĖS DELIKTO

Išskiriami trys objekto rūšys: bendrasis, rūšinis (specialusis) ir tiesioginis objektas. Bendrasis objektas – visos tos teisinės vertybės, kurias saugo administracinės atsakomybės priemonės. Tai: žmonių teisės ir laisvės; nuosavybė; valstybinė, viešoji ir nustatyta valdymo tvarka. Rūšinis (specialusis) objekdaro tas – vienarūšių arba tapačių teisinių vertybių grupė, saugoma administracionės atsakomybės priemonėmis. Rūšiniai objektai sudaro administracinės teisės pažeidimų kodekso specialiąją dalį. Tai aplinkos apsauga, valdymo tvarka, nuosavybė ir t.t. Dažni atvejai, kai kėsinamasi ne į vieną, o į kelis rūšinius objektus. Pavyzdžiui, kelių policija sustabdė neblaivų vairuotoją, kuris išlipęs iš automobilio pasikėsino į policininko uniformą. Jam grės atsakomybė už vairavimą nebleiviam ir už policininko uniformos išniekinimą. Teisioginis objektas – ta teisinė vertybė, kuri pažeidžiama konkrečia veika. Pavyzdžiui, yra rūšinis objektas – viešoji tvarka. Ji gali būti pažeidžiama įvairiais administracinės teisės nusižengimais – nedidelis chuliganizmas, viešosios rimties trukdymas ir kt. Pastaruoju pažeidžiamas žmonių poilsis, ramybė, normalios darbo ir buities sąlygos, kurios šiuo atveju ir yra tiesioginis pažeidimo objektas.

Individualaus subjekto požymius galima skirstyti į bendruosius ir specialiuosius. Bendrajį požymį turi turėti visi administracinės teisės pažeidėjai. Štai šie požymiai: a) įstatymo numatytas amžius, kai šį amžių turi asmuo gali būti traukiamas administracinėn atsakomybėn, b) pakaltinamumas, tai asmens sugebėjimas suvokti savo veiksmų esmę ir juos valdyti. Specialieji individualių subjektų požymiai būna išvardyti teisės normoje, numatančioje atsakomybę už konkrečią veiką. Toks subjektas, kuris be amžiaus ir pakaltinamumo turi turėti ir bent vieną specialų požymį (pvz. išsilavinimas, pareigos).

Yra tiesioginė ir netiesioginė tyčia. Tiesioginė tyčia – nusižengimą darydamas asmuo suvokė pavojingą veikos pobūdį, numatė padarinius ir jų norėjo. Netiesioginė tyčia – nusižengimą darydamas asmuo suvokė pavojingą veikos pobūdį, numatė, kad dėl veikimo ar neveikimo gali atsirasti žalingi padariniai ir nors jų ir nenorėjo, bet sąmoningai leido jiems atsirasti.

Administracinė atsakomybė teisės moksle apibrėžiama kaip savarankiška teisinės atsakomybės rūšis, taikoma kaltiems asmenims, padariusius administracinės teisės pažeidimus.

Administracinės teisės pažeidimo subjektas gali būti tik fiziniai asmenys, o įstaigos, įmonės ir kiti juridiniai asmenys nėra traukiami administracinėn atsakomybėn, traukiami tik jų pareigūnai.

  • Microsoft Word 46 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 16 puslapių (3608 žodžiai)
  • Kolegija
  • Marija
  • Administracinės teisės pažeidimo sąvoka, požymiai ir sudėtis
    10 - 1 balsai (-ų)
Administracinės teisės pažeidimo sąvoka, požymiai ir sudėtis. (2016 m. Lapkričio 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/administracines-teises-pazeidimo-savoka-pozymiai-ir-sudetis.html Peržiūrėta 2018 m. Liepos 18 d. 06:10
×