Agrastų biologijos bruožai


Įvadas. Dauginimas. Dauginimas auginiais. Dauginimas atlankomis. Dauginimas sėklomis. Agrastų sodinimas. Paruošimas. Sodinimas. Priežiūra. Genėjimas. Tręšimas. Uogų skynimas. Agrastų ligos. Agrastų kenkėjai. Agrastų derlius ir produktai. Naudota literatūra.


Jie gali gyvuoti ir derėti daugelį metų - iki 25-50 ir daugiau, jeigu tik dirvožemis derlingas, patys krūmai prižiūrimi - tręšiami, genimi, purenami pokrumiai. Neprižiūrimi krūmai užskursta, uogos susmulkėja, juos užpuola ligos ir kenkėjai. Tokių krūmų atjauninti neverta. Jeigu veislė gera, reikia pasidauginti jaunų krūmelių.

Krūmų dydis įvairuoja priklausomai nuo veislės. Labai aukšti ir platūs kai kurių naujų veislių krūmai, kurių selekcijai panaudotos Ribes divaricatum ir kt. laukinės rūšys - tokios kilmės yra 'Resistenta', 'Robustenta' ir ypač 'Izabela'. Daugelio veislių krūmai yra žemi ir juos galima auginti dvigubai tankiau. Nedideli 'Krasnaja zaria', 'Hinnonmaki strain', 'Finik' ir kitų veislių krūmai. Jie skiriasi savo forma. Vieni auga tiesiog į viršų ir mažai skleidžiasi į šalis, kitų šakos išlinksta ir krūmai panašėja į rutulį. Pagal krūmijimosi pobūdį vieni krūmai reti, kiti leidžia daug ūglių ir labai sutankėja.

Objektyviai įvertinti krūmų dydį jų aukštį ir plotį - galima pagal J. Parksepp sudarytą matematinę skalę. Daugelio veislių pirmamečiai ūgliai dygliuoti. Dygliai išsidėstę bambliuose po 1-2-3, o kai kurių veislių tarpubambliai pilni mažų dygliukų. Dygliai apsunkina krūmų priežiūrą ir uogų skynimą.

Daugelis naujų veislių yra nelabai dygliuotos: 'Smena', 'Bajorai', 'Ginučiai', 'Daunoriai', 'Mazerškota' ir kt. Kai kurių veislių dygliai nuo vyresnio amžiaus šakučių nukrinta, jų būna dygliuoti tik vienamečiai ūgliai.

Pagrindinė šaknų masė telkiasi 10-60 cm gylyje ir 50-60 cm spinduliu nuo krūmo centro. Pokrūmių purenimas iki 10 cm gylio neigiamos įtakos agrastams nedaro.

Daugelio agrastų veislių žydėjimo laikas beveik sutampa. Pagal uogų sunokimo laiką veislės gerokai skiriasi. Gerų labai ankstyvų veislių nėra, nors kai kas dar tebeaugina plaukuotą geltonomis uogomis veislę 'Honings frūheste'. Ankstyvos yra 'Kuršu dzintars', 'Hinnonmaki strain', 'Bajorai'. Dauguma veislių yra vidutinio prinokimo laiko.

Yra du pagrindiniai agrastų dauginimo būdai: nuo krūmo atskirtomis augalo dalimis - auginiais ir neatskirtomis dalimis - atlankomis. Dar agrastai dauginami sėklomis.

Auginiais dauginama rečiau, nes sumedėję auginiai, ypač europinių veislių, sunkiai įsišaknija.

Dauginimas sumedėjusiais auginiais panašus į raudonųjų serbentų, bet turi kai kurių ypatybių. Auginiai ruošiami rugpjūčio pabaigoje -rugsėjo pradžioje. Jie mirkomi stimuliatoriuje arba vandenyje ir sodinami sulaukus lietingų orų. Daugelis veislių dygliuotos, todėl sodinant pasitelkiamas pagaliukas: juo padaromos duobutės, pasodinus - iš šonų prispaudžiama žemė, kad neliktų oro tarpų. Pasodinus palaistoma ir mulčiuojama.

Sumedėję auginiai su dvimetės medienos ūglio atkarpa („kulneliu") prigyja daug geriau.

Paprasčiausios - lanko formos atlankos. Anksti pavasarį stiprūs vienamečiai ūgliai atlenkiami į iškastas duobutes ar griovelius ir užfiksuojami mediniais kabliukais. Atlankos užžeriamos žemėmis sulig dirvos paviršiumi, palaistomos. Viršuje paliekami 3-4 stiprūs pumpurai. Iki rudens išauga stiprūs stiebai. Atlankas telieka atkasti ir atkirpti nuo reprodukcinio krūmo.

Atlankas galima ruošti ir vasarą, kai pradedantys medėti pirmamečiai ūgliai jau ne lūžta, o linksta. Daroma panašiai kaip pavasarį, tik apkaupiamoje ūglio dalyje nuskabomi lapai. O jeigu ūgliai jau stipriai sumedėję (antroje vasaros pusėje), jiems naudinga pašalinti žievės ruoželius arba atlenkiamus ūglius žieduoti. Pirmamečiai atlenkti ūgliai iki rudens spėja sudaryti gausias šaknis.

  • Biologija Referatas
  • Microsoft Word 89 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 20 puslapių (5208 žodžiai)
  • Universitetas
  • Vaida
  • Agrastų biologijos bruožai
    10 - 1 balsai (-ų)
Agrastų biologijos bruožai. (2017 m. Kovo 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/agrastu-biologijos-bruozai.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 23:44
×