Agrotechnologijų praktika


Įvadas. Profesinės veiklos praktika petro levenausko ūkyje. P. Levenausko ūkio charakteristika. P. Levenausko ūkio naudmenos ir pasėlių struktūra. Prekiniai augalai Petro Levenausko ūkyje. Ūkyje taikomos sėjomainos. Tarpiniai pasėliai. Lauko kultūrų auginimo technologijos P. Levenausko ūkyje. Žieminių kviečių auginimo technologija. Bulvių auginimo technologija. Cukrinių runkelių auginimo technologija. Kukurūzų auginimo technologija. Augalininkystės produkcijos laikymas. Grūdų laikymas. Bulvių laikymas sandėlyje. Cukrinių runkelių laikymas. Kukurūzų laikymas. Išvados ir pasiūlymai. Informacijos šaltinių sąrašas.

Mokomojoje praktikoje įgyjama naujų žinių, gebėjimų dirbti praktinėje veikloje bei organizacijose. Mokomoji praktika skirta gilinti žinias augalininkystės technologiniuose procesuose, išmokti sudarinėti trešimo planus, technologines schemas, susipažinti su augalų veislėmis.

Darbo tikslas: Susipažinti su ūkio gamybine kryptimi, prekinę gamybą, produktų laikymu, realizavimu, pagrindiniais darbais, jų vertinimo kokybe.

Petro Levenausko ūkis yra įsikūręs Vembūtų kaime, Telšių rajone. Ūkininko ūkis buvo įsteigtas 1995 metais Vembūtų kaime. Ūkininkui priklausančios žemės yra išsidėsčiusios Varnių, Rainių, Vembūtų ir Viešvienų kaimuose. P. Levenausko ūkis yra mišrus, užsiima augalininkystės, gyvulininkystės, žirgininkystės ir sodininkystės veikla. Augina žieminius ir vasarinius javus (kviečiai, miežiai), bulves, cukrinius runkelius, žieminius česnakus, kukurūzus. Šiuo metu ūkyje yra auginamos šios veislės: žieminių kviečių – „Širvinta 1“, vasarinių kviečių – „Koksa“, vasarinių miežių – „Aidas“, kukurūzų – „Delitop“, cukrinių runkelių – „Karina“, bulvių – „Melody“. Prieš dvejus metus ūkininkas atnaujino fermas, saugyklas, pasinaudojus ES paramomis įsigijo modernias technologijas pirminiams augalininkystės darbams atlikti (kombainą, traktorių, skutikus, puspriekabę, ir pan.). Šios žemės ūkio technikos pagalba ūkis dabar sugeba nudirbti pagrindinius augalininkystės veiklos darbus: kokybišką žemės įdirbimą ir paruošimą sėjai, sėjos darbus, pasėlių priežiūrą, derliaus transportavimo darbus bei kitus su pagrindine veikla susijusius darbus.

2015 metais ūkininkas deklaravo 140 ha pasėlių plotą (iš jų 20 ha žieminių kviečių, 25 ha vasarinių kviečių, 25 ha miežių, 16 ha daržui, 20 ha kukurūzai, 3 ha sodas ir uogakrūmiai 30 ha buvo palikta pūdymuoti).

Taip pat ūkininkas modernizavo ir kitą augalininkystės veiklos sektorių. Įdiegė naujas technologijas efektyviam grūdų sandėliavimui bei apdorojimui. Šių investicijų įgyvendinimas leido ūkiui efektyviai sandėliuoti užaugintą derlių, produkciją realizuoti rinkoje palankiausiu metu, o taip buvo padidinta užaugintos produkcijos pridėtinė vertė. Visos numatomos investicijos teigiamai įtakojo ūkio veiklą: padidino produktyvumą ir darbo našumą, padidėjo vidutinis derlingumas, sumažėjo gaminamos produkcijos savikaina, pagerėjo realizuojamos produkcijos kokybė, padidėjo ūkio konkurencingumas rinkoje. Visa įsigyta žemės ūkio technika ir įranga pilnai atitinka visus ES ir nacionalinius teisės aktuose numatytus saugos reikalavimus.

Didžiausias P. Levenausko teigimu pasiekimas per 20 metų ūkyje yra tai, kad ženkliai išplėtė ūkį, ES paramų pagalba įsigijo daug technikos ir 2011 metais Telšių rajone buvo pripažintas metų ūkininku.

Remiantis tyrimo duomenis, matoma, kad 2014 m palyginus su 2015 m buvo mažas miežių ir vasarinių kviečių derlius, nes vasariniai miežiai buvo pasėti į menkai mėšlu tręšta ir šlapią dirvą. Vasarinių kviečių derlius buvo pakankamai mažas dėlto, kad kviečiai sirgo lapų dėmėtlige, kurią įtakojo liepos mėnesį esantis didesnis kritulių skaičius negu birželį.

1.3 Prekiniai augalai Petro Levenausko ūkyje

Per grūdų kūlimo sezoną ūkininkas iš žieminių kviečių prikulė apie 110 t, iš jų 20 t paliekama pašarams , 90 t parduodamos grūdų supirkimo įmonėms  UAB ,,Lytagra‘‘ ir AB ,,Kauno grūdai‘‘(iš 1 ha prikuliama apie 5,5 t), vasarinių kviečių prikūlė 150 t, iš jų 15-20 t paliekama pašarams, 135-130 t parduodama grūdų supirkimo įmonėms (iš 1 ha prikuliama apie 6 t), miežių prikulė 75 t(iš vieno ha prikuliama apie 3 t), iš jų 30 t paliekama pašarams ir 45 t buvo parduotos turguose ir smulkesniems ūkininkams. Kukurūzų derlius šiemet iš 20 ha siekė 180 t, iš jų apie 100 t panaudota siloso gamyboje o 80 t parduota AB „Kauno grūdai“. Šiais metais ūkininkas buvo užsodinęs 8 ha cukrinių runkelių , iš jų gavo derliaus apie 400 t cukrinių runkelių, 300 t pristato  „Arvi cukrui“ , likusius paliekama pašarams. Bulvės užėmė 5 ha iš jų prikasė apie 250 t, dalį pardavė turguose (40 %), pristatė į kavines, darželius (45 %), 5 proc. pasiliko savo reikmėms o kitą likusią dalį panaudojo pašarams. Likusi daržo dalis (3 ha) yra skirta įvairioms daržovėms, žolelėms sodinti, keletas arų iš daržo yra nuomojama kaimynams. Mažiausią prekinių augalų dalį sudaro žieminiai česnakai, uogos ir surinktas sodo derlius.

  • Microsoft Word 993 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (3381 žodžiai)
  • Kolegija
  • Vaida
  • Agrotechnologijų praktika
    10 - 3 balsai (-ų)
Agrotechnologijų praktika. (2015 m. Gruodžio 30 d.). https://www.mokslobaze.lt/agrotechnologiju-praktika.html Peržiūrėta 2020 m. Rugpjūčio 07 d. 03:28
×
129 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo