Airijos mokestinė sistema


Ekonomikos referatas.

Įvadas. Mokesčių sistema. Gyventojų pajamų mokestis. Socialinio draudimo mokestis. Pridėtinės vertės mokestis. Pelno mokestis. Akcizai. Dovanų, paveldėjimo mokestis. Individualios veiklos mokestis. Kiti mokesčiai. Išvados. Šaltiniai.


Visos valstybės atlieka tam tikras funkcijas, norėdamos gyvuoti, teikti naudą savo gyventojams. Kad galėtų kelti sau tikslus ir jų siekti, valstybei reikalingos pajamos. Tam kiekvienoje valstybėje yra sukurta mokesčių sistema. Mokesčiai – tai valstybės nustatytos pinigų sumos, kurias privalo mokėti fizinis ar juridinis asmuo, priklausomai nuo užsiimtos veiklos, jos rezultatų, įvairių operacijų.

Žinoti kitų šalių mokesčių sistemos ypatumus yra naudinga, kai norima įvertinti skirtumus, panašumus tarp šalių, gyvenimo lygio jose, spręsti, kur gyventi geriau ir kur labiausiai apsimoka kurti verslą. Taigi šio darbo tikslas - panagrinėti Airijos nustatytus mokesčius, jų lengvatas, išimtis, šalia pateikiant ir Lietuvos mokestinę sistemą palyginimui.

Airija patenka į aukščiausius mokesčius mokančių šalių dešimtuką. Mokesčių metai Airijoje, kaip ir Lietuvoje, prasideda kiekvienų metų sausio 1 dieną ir baigiasi gruodžio 31 dieną. Tiek Lietuvoje, tiek Airijoje vyrauja progresinių mokesčių sistema. Progresiniai mokesčiai – tai mokesčiai, kurie didėja augant pajamoms, gaunant didesnį pelną, įsigyjant vertingesnį turtą. Tokia mokesčių sistema siekiama, kad didesnė mokestinės naštos dalis tektų turtingesniems ir didesnes pajamas gaunantiems – taip mažėtų socialinė atskirtis.

Taip pat mokesčiai skirstomi į tiesioginius ir netiesioginius. Tiesioginiais mokesčiais laikomi tokie mokesčiai, kurie mokami gaunant pajamų ar turint turto, pavyzdžiui, gyventojų pajamų, įmonių pelno, turto mokesčiai. Netiesioginiai mokesčiai – tai mokesčiai, kuriuos mokesčių mokėtojas moka ne gaudamas pajamas, o jas išleisdamas (įsigydamas prekių ar paslaugų). Į netiesioginius mokesčius įeina pridėtinės vertės, pardavimo, akcizų mokesčiai.

Kiekvienoje valstybėje egzistuoja skirtingos mokesčių sistemos. Nors patys mokesčiai dažnai sutampa, tačiau jų tarifai skiriasi, todėl skiriasi ir surinktos pajamos į valstybės biudžetą nuo kiekvieno mokesčio.

1 diagrama. Lietuvos biudžeto pajamos 2014 metais

2 diagrama. Airijos biudžeto pajamos 2014 metais

Airijos gyventojai yra asmenys, kurie gyvena šalyje 183 ir daugiau dienų mokesčių metais ar 280 ir daugiau dienų mokesčių ir praėjusiais metais ir jie moka pajamų mokestį už visas pajamas (net už tas, kurias gauna iš kitų šalių). Asmenys, kurie Airijoje gyvena mažiau dienų nei aukščiau paminėta, moka pajamų mokestį už gautas pajamas tik Airijoje.

Šį mokestį moka visi dirbantieji, išskyrus savarankiškai dirbančius asmenis. PAYE mokesčių sistemos veikimo principas yra: mokesčio dydžio sumą, kurią dirbantysis privalo sumokėti, iš jo algos (kas savaitę/kas dvi savaites arba kiekvieną mėnesį, priklausomai nuo to, kaip dažnai darbuotojui mokamas atlyginimas) išskaičiuoja ir perveda darbdavys Valstybinių mokesčių departamentui. Šio mokesčio sistemos veiklą tvarko ir reguliuoja mokesčių tarnyba (the Revenue Commissioner).

 • Ekonomika Referatai
 • 2016 m.
 • Lietuvių
 • Nijole
 • 14 puslapių (2289 žodžiai)
 • Universitetas
 • Ekonomikos referatai
 • Microsoft Word 64 KB
 • Airijos mokestinė sistema
  10 - 4 balsai (-ų)
Airijos mokestinė sistema. (2016 m. Gegužės 08 d.). http://www.mokslobaze.lt/airijos-mokestine-sistema.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 19 d. 06:31