Airijos pristatymas (tarptautinio verslo modulis)


Įvadas. Airijos pristatymas. Lietuvos verslo aplinkos pristatymas ir palyginimas su airija. Airijos ir Lietuvos SSGG analizė. Išvados. Literatrūros šaltiniai.

Šio darbo tikslas – išanalizuoti Airijos verslo aplinką ir tarptautinius ekonominius santykius su Lietuva.

Airijos Respublika – tai valstybė, kuri įsikūrusi Airijos saloje, esančioje į šiaurės vakarus nuo Europos. Plotas: 70 282 km2. Šalyje gyvena 4,42 milijonai gyventojų. Gyventojų tankumas - 60,3 žmogaus/km². Vidutinių gyventojų gyvenimo trukmė – 77,73 metų. Šeimos nėra didelės - vienai moteriai tenka 1,86 vaiko. Nuo XX amžiaus 8-jo dešimtmečio Airijos gyventojų skaičius nuolat augo, 1996-2002 metais Airijos gyventojų skaičiaus augimas buvo lygus 1,3% ir tuo laikotarpiu buvo didžiausias ES. 2004 metais į ES priėmus 10 naujų narių, Airiją užplūdo didelė emigrantų banga, daugiausia – emigrantų iš Lenkijos (sudaro apie du trečdalius visų atvykusiųjų), Lietuvos, Slovakijos, Latvijos ir Estijos. Taip pat šalyje gyvena nemažos amerikiečių, kinų bendruomenės.

2006 metais nedarbo lygis šalyje buvo 4,3%, apie 50% darbo jėgos priklauso profsąjungoms. 8% visų Airijos dirbančiųjų dirba žemės ūkio sektoriuje, 29% - pramonės įmonėse, 64% - aptarnavimo sferoje.

Airijos žemės ūkio pagaminta produkcija sudaro apie 8% BVP.

Įmonių pelno mokestis lygus 12.5%, fizinių asmenų pajamų mokestis atitinkamai – 20% ir 42%. Pridėtinės vertės mokesčių tarifai yra 13.5% ir 21%.

Airija yra netgi 6 vietoje pasaulyje pagal lengvumą pradėti verslą joje; net 2 vietoje pagal mokesčių mokėjimą; investitorių apsaugą 5; kredito gavimo ir verslo likvidavimo 7; 10 pagal verslo vykdymo lengvumą. Pagal licenzijų išdavimą 20, o 24 pagal kontraktų įvykdymą (Doing Business).

Airijoje norėdami pradėti savo verslą kiekvienas verslininkas susidurs su 4 pagrindinėmis procedūromis ir tai užtruks tik devyniolika dienų, kainuoja iš tiesų žymiai mažiau nei EBVO vidurkis, t.y. 0,3% nuo viso kapitalo pajamų ir visiškai nereikalaujama pradinio kapitalo.

Licenzijų išdavimas, norint Airijoje pasistatyti ir įsirengti savo įmonės pastatą reikalingos 10 procedūrų, kurios užtrunka 181 dienas ir tai įmonei kainuoja 22,2% nuo viso kapitalo pajamų (Doing Business).

Airijoje yra labai palankios kreditų gavimo sąlygos, o tai yra dar viena verslo skatinimo krypčių.

Smulkus ir vidutinis verslas Airijoje apibrėžiamas pagal įmonės įdarbinamų darbuotojų skaičių. Iki 50 darbuotojų turinti įmonė laikoma smulki, nuo 50-ties iki 250-ties vidutinė. Toliau jau stambi įmonė.

Pasak Airijos centrinio statistikos biuro išspausdintos ataskaitos net 82% šalies įmonių priklauso smulkiųjų kategorijai. Ir nepaisant to jog jos įdarbina tik 23% visos Airijos darbo jėgos, smulkusis ir vidutinis verslas yra labai skatinamas ir jam kreipiamas ypatingas dėmesys. Verslumas, asmeninio verslo sukūrimo idėjos, verslo žinių ekonomikos plėtojimas reguliariai linksniuojami tiek Airijos vyriausybės programose tiek verslo aplinkoje tiek ir žiniasklaidoje.

Smulkaus verslo skatinimu užsiima ir didžiosios kompanijos bei koncernai esantys Airijoje (ilgalaikes verslo strategijas turinčios kompanijos rūpinasi jog gyvuotų konkurencinga paslaugų tiekėjų rinka).

Privati kompanija, turinti ribotą akcijų skaičių. Kompanijos atsakomybė apribota tokia akcijų suma, kuri akcininkams nėra išmokama.

Privati kompanija, apribota garantijomis ir turinti akcinį kapitalą. Atsakomybė apribota narių investicijomis į kompanijos turtą likvidavimo atveju, taip pat suma, kuri akcininkams nėra išmokama.

Neapribota viešoji ar privačioji kompanija. Narių atsakomybė neapribota.

Viešoji apribota kompanija. Viešoji apribota kompanija yra apribota savo akcijomis. Be to, ji turi turėti bent septynis narius ir nominalinį kapitalą, ne mažesnį nei 38 092 €.

Garantijomis apribota viešoji kompanija, neturinti akcinio kapitalo. Atsakomybė apribota narių investicijomis į kompanijos turtą likvidavimo atveju. 

Įmonės bendram investavimui į vertybinius popierius (UCITS). UCITS yra viešosios kompanijos, sudarytos 1963–2005 m., remiantis ES nuostatais ir kompanijų aktais. Jų vienintelė veikla yra bendrai surinkto kapitalo investavimas į vertybinius popierius, kompanijos veikia pagal rizikos padalinimo principus. 

Europos ekonominių interesų grupės (Kompanijų įregistravimas Airijoje).

Mokesčių mokėjimas Airijoje – tai mokesčiai, kuriuos vidutinio dydžio kompanijos turi mokėti per einamuosius metus, taip pat čia yra įskaičiuojami ir administracinė mokesčių mokėjimo našta. Taigi kiekvienas verslininkas privalo mokėti Airijoje 8 mokesčius, kuriems įvykdyti užtrunka 76 valandas, ir tai yra 25,8% mokami nuo pajamų. Iš tiesų tai pati stipriausia Airijos rodiklių grupė, nes visose EBVO valstybėse narėse tie rodikliai akivaizdžiai yra didesni beveik dvigubai. Tai įrodo, kad Airija yra pažengusi tikrai labai daug savo mokesčių sistemoje, kuri visais šiais rodikliais parodo kaip intensyviai skatinamas verslo kūrimas ir jo išlikimas.

  • Microsoft Word 58 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 20 puslapių (5719 žodžiai)
  • Universitetas
  • Irina
  • Airijos pristatymas (tarptautinio verslo modulis)
    10 - 9 balsai (-ų)
Airijos pristatymas (tarptautinio verslo modulis). (2015 m. Rugsėjo 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/airijos-pristatymas-tarptautinio-verslo-modulis.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 26 d. 10:49
×