Akcijų rinka Lietuvoje ir jos plėtros galimybės


Įvadas. Vertybinių popierių rinkos atsiradimo istorija. Akcijos, akcijų tipai. Paprastosios akcijos. Paprastųjų akcijų rūšys. Privilegijuotosios akcijos. Akcijų rinka Lietuvoje. Ab nasdaq omx Vilnius veikla. Rinkos dalyviai. Vertybinių popierių registracija. Akcijų plėtros galimybės. Išvados. Naudota literatūra. Paveikslėliai,grafikai.

Akcijos, pasižyminčios stabilia sėkme rinkoje, tačiau turinčios nemažą rinkos kainos didėjimo potencialą, žinomos kaip spekuliacinės akcijos.

Pagal kainų reakciją į ekonomikos ciklus akcijos gali būti ciklinės ir stabilios.

Ciklines akcijas išleidžia įmonės, kurių pajamos priklauso nuo ekonomikos ciklo: ekonomikai augant, jos sparčiai didėja, smunkant – mažėja.

Akcijos, kurių kaina stabili arba netgi didėja ekonominio nuosmukio laikotarpiu, žinomos kaip stabilios akcijos. Jos mažiau jautrios ekonominių ciklų kaitai negu ciklinės akcijos, todėl jų rizika ir pelningumas taip pat mažesni.

Privilegijuotosios akcijos turi įvairių savybių, būdingų tiek paprastosioms akcijoms, tiek obligacijoms. Privilegijuotosios akcijos panašios į paprastąsias, kadangi neturi išpirkimo termino, dividendų nemokėjimas nesukelia bankroto, dividendai nėra atimami iš pajamų, skaičiuojant apmokestinamąjį pelną. Šios akcijos panašios į obligacijas savo fiksuotais dividendais. Kaip ir obligacijos, gali turėti išankstinio išpirkimo sąlygą.

Privilegijuotųjų akcijų dividendai yra fiksuota suma arba procentas nuo akcijų nominaliosios vertės. Konkretus pastovus dividendų dydis nustatomas bendrovės įstatuose.

Kiekviena įmonė gali išleisti daugiau nei vieną privilegijuotųjų akcijų emisiją ar jų tipą, kiekvienas tipas gali turėti skirtingas charakteristikas. Šių akcijų emisijos gali skirtis konvertavimu į paprastąsias akcijas, pretenzijų į turtą ir pajamas pirmumu, dalyvavimo teise.

Privilegijuotųjų akcijų savininkai turi pirmumo teisę prieš paprastųjų akcijų savininkus tiek pajamų paskirstymo, tiek bankroto procese. Įmonė privalo išmokėti dividendus privilegijuotųjų akcijų savininkams pirmiau negu paprastųjų akcijų savininkams.

Pagrindinis Lietuvos akcijų rinkos indeksas yra OMXV (OMX Vilnius). Iš pradžių šis indeksas buvo vadinamas LITIN (Lithuanian Index), po to — VILSE (Vilnius Stock Exchange). Pavadinimų keitimasį įtakojo 2004 m. viduryje pasikeitę Vilniaus vertybinių popierių biržos savininkai, kuriais tapo skandinavų bendrovė OMXV taip pat valdanti Kopenhagos, Stokholmo, Helsinkio, Talino ir Rygos vertybinių popierių biržas.

Lietuvos įmonės turi daugiau pritraukti užsienio įnvestuotojų ,kad pinigai butu įnvestuojami į Lietuvos ekonomiką, mano nuomene Lietuvos plėtros galimybės yra mažos , nes mes gyvename mažoje šalyje kur rinka yra perpildyta. Paliginus su JAV , dauguma Lietuvos akciju kainos nepasiekia vieno EUR , ko negaleciau pasakyti apie JAV akcijų kainas, kurios yra net apie 200 dolerių ir mažiau.

1. Akcijos – tai vertybiniai popieriai, patvirtinantys dalyvavimą akciniame kapitale ir suteikiantys jų savininkams turtines ir neturtines teises .

  • Ekonomika Analizė
  • Microsoft Word 146 KB
  • 2014 m.
  • 18 puslapių (3325 žodžiai)
  • Universitetas
  • Edgarikt
  • Akcijų rinka Lietuvoje ir jos plėtros galimybės
    10 - 3 balsai (-ų)
Akcijų rinka Lietuvoje ir jos plėtros galimybės. (2014 m. Spalio 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/akciju-rinka-lietuvoje-ir-jos-pletros-galimybes.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 09:21
×