Akcinės bendrovės "Swedbank" socialiai atsakinga veikla


Įvadas. Atsakomybė, moralinė atsakomybė ir socialinė atsakomybė. Įmonių socialinės atsakomybės raida Pasaulyje. Įmonių socialinės atsakomybės atsiradimas Lietuvoje. Akcinė bendrovė „Swedbank“. „Swedbank“ įmonės aprašymas. AB „Swedbank“ socialiai atsakinga veikla. Išvados. Literatūra.


Procesas ar reiškinys vykstantis socialinėje plotmėje arba kitaip tariant globalizacija yra vertinama kaip funkcinio intensyvumo didėjimas daugelyje ekonominio, visuomeninio gyvenimo sričių, tačiau globalizacija kelia problemas, tokias kaip grėsmės kėlimas subalansuotai plėtrai, tarptautinės ekonomikos reikalavimai, visuomenės egoistiškas gyvenimo būdas. Šios problemos kelia didelę grėsmę tiek dėl pačių žmonių, tiek dėl gamtos išlikimo. Pagrindine sąvoka šiuolaikinėje humanistinėje filosofijoje, socialinėje etikoje tampa atsakomybė.

Šio rašto darbo tikslas plačiau apžvelgti atsakomybės, moralinės atsakomybės ir socialinės atsakomybės sąvokas, analizuojant pasirinktos įmonės veiklą įrodyti ar pasirinktą įmonę galima vadinti socialiai atsakinga.

Socialinė atsakomybė reikalauja iš organizacijų suderinti tokius dalykus kaip pelną, pelno pasiekimo būdus su viešaisiais interesais, tuo kuo visuomenės reikalauja iš organizacijos, o socialiai atsakinga organizacija turi juos pateisinti.

1947 m. Paskelbta pirmoji knyga, kurioje plėtojama įmonių socialinės atsakomybės (ĮSA) idėja (autorius H. Bowen))

1948 m. Įmonių socialinės atsakomybės (ĮSA) principai (autorius M. Friedman)

1984 m. Įsteigtos organizacijos „Amnesty International“ ir „World Wildlife Fund“

1988 m. Brutlando ataskaita darnios plėtros klausimais „Mūsų bendra ateitis“

1989 m. Pasirašytas Monrealio protokolas (dėl medžiagų, naikinančių ozono sluoksnį)

1992 m. Sukurta Pasaulinė darnios plėtros verslo taryba (WBCSD) Sukurta organizacija „

2010 m. Priimtas Tarptautinės standartizacijos organizacijos standartas ISO 26000 dėl socialinės atsakomybės

Pirmieji pareiškimai apie įmonių socialinę atsakomybę (toliau tekste ĮSA) atsirado XX a. trečiajame dešimtmetyje, ilgą laiką nebuvo jokių požymių, kad ĮSA idėją įmonės būtų iš tiesų priėmusios. Tuo metu idėja atrodė taip, jeigu įmonės naudoja visuomenei priklausančius išteklius, tam tikra prasme turėtų atsirasti etinė pareiga visuomenei, o toks išteklių naudojimas visuomenei turėtų sugrįžti tam tikros naudos forma. Vėliau XX a. aštuntajame dešimtmetyje buvo tiksliau apibrėžtos įmonės pareigos. Šis naujas požiūris reiškė, kad verslininkas turėtų ne tik atsižvelgti į akcininko, bet ir į visų suinteresuotųjų šalių (darbuotojų, tiekėjų, klientų ir visuomenės) norus.

Jungtinių Tautų organizacijos atsiradimas ir Žmogaus teisių deklaracijos priėmimas tapo pagrindu formuoti didesnį visuomenės supratimą. Be to, Bruntlando ataskaita 1987 m., pilietinių grupių („Amnesty International“, Pasaulio gamtos fondo, „Transparency International“) atsiradimas, oficialios verslo iniciatyvos, pavyzdžiui AA1000, SA8000, EBPO rekomendacijos, JT „Global Compact“ [1].

Nuo valstybės atsiradimo teorijos buvo pabrėžiama, kad visa atsakomybė už socialines problemas teko valstybei, jos sukurtoms kontrolės ir administravimo institucijoms. Vienas svarbiausių žingsnių yra 1999 m. Jungtinių Tautų organizacijos pateiktas Pasaulinis susitarimas, kuris apibrėžia ir įgyvendina filosofines nuostatas. Tai yra didžiausia pasaulinio masto iniciatyva, kuri siekia, kad verslo įmonės didintų savo socialinę atsakomybę, plėtotų partnerystę tarp verslo, valstybės organizacijų ir visuomeninių darinių. Be viso to spręstų konkrečias aplinkos apsaugos, socialinės ir skaidrių viešųjų santykių problemas. Ši pasaulinė iniciatyva ir kitų organizacijų atsiradimas paklojo pagrindus socialinei ir aplinkos apsaugos struktūrai, kuri pradėta vadinti įmonių socialine atsakomybe. Pasaulinis susitarimas vadovaujasi dešimčia įmonių socialinės atsakomybės principų susijusių su žmogaus teisėmis, darbo jėga, aplinkos apsauga ir kova su korupcija. Socialiai atsakingos įmonės savo veiklą vykdo pagal šio susitarimo principus.

Šiomis dienomis ĮSA yra apibrėžiama kaip verslo valdymo sistema, kurios tikslas suprasti verslo vaidmenį visuomenėje, nustatyti visas suinteresuotas šalis (darbuotojus, tiekėjus, klientus, akcininkus ir pan.) ir, atsižvelgus į galimybes, kurias jai suteikia nuolatinio tobulėjimo modelis, patenkinti tų suinteresuotųjų šalių poreikius.

  • Microsoft Word 44 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 18 puslapių (3720 žodžiai)
  • Kolegija
  • Rūta
  • Akcinės bendrovės "Swedbank" socialiai atsakinga veikla
    10 - 3 balsai (-ų)
Akcinės bendrovės "Swedbank" socialiai atsakinga veikla. (2016 m. Gruodžio 24 d.). https://www.mokslobaze.lt/akcines-bendroves-swedbank-socialiai-atsakinga-veikla.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 26 d. 02:58
×