Akcizai Europos Sąjungoje ir jų vaidmuo šalių ekonomikoje


Įvadas. Mokesčiai. Mokesčių funkcijos. Akcizo mokestis. Akcizo Lietuvoje. Mokesčio tarifai. Akcizo lengvatos. Akcizo vaidmuo formuojant biudžetą. Akcizo problemos ir šešėlinė ekonomika. Išvados. Literatūra.

Kasdieniniame gyvenime terminas „mokesčiai“ dažnai atrodo aiškus ir suprantamas. Paprastai juo įvardijama tam tikra prievolė, atskaitomybė valstybei, kurią turi atlikti kiekvienas pilietis, besinaudojantis jos teikiamomis paslaugomis. Vieniems tai atrodo natūralu ir suprantama, kitiems – atvirkščiai, nepriimtina ar netgi „skausminga“, kadangi tai yra būtini ir priverstiniai mokėjimai. Apskritai kalbant apie mokesčius, visų pirma reikia konstatuoti, jog tai vienas sudėtingiausių teisinių reiškinių, kurie egzistuoja visuomenėje. Pati mokesčių paskirtis yra problematiška: egzistuoja daugybė teorijų apie mokesčių turinį, tikslus, jų paskirtį, kurių kiekviena turi racionalumo grūdą. Nors dažnas iš mūsų mokestį suprantame kaip atgalinį ryšį valstybei už jos suteiktas paslaugas, tačiau į šį terminą sutelpa kur kas daugiau nei tik sąvoka „mokėti“.

Mokesčius galima suskirstyti į įvairias grupes. Vienas jų – tai skirstymas į tiesioginius ir netiesioginius. Bet kurios šalies mokesčių sistemoje egzistuoja šios dvi mokesčių grupės. Tai tėra sąlyginis mokesčių suskirstymas pagal jų paėmimo būdą. Tiesioginiai mokesčiai atspindi gamybos veiksnių mokesčius – kapitalo, darbo, žemės ir nekilnojamo turto, o netiesioginių mokesčių apmokestinimo objektais tampa prekės ir paslaugos. Kitaip tariant tiesioginiais mokesčiais apmokestinamos pajamos, o netiesioginiais – išlaidos (vartojimo išlaidos).

Netiesioginiai mokesčiai yra glaudžiai susiję su vartojimu. Jie yra įtraukiami į prekių ar paslaugų kainą. Parduodamas prekę ar paslaugą, savininkas gauna iš mokėtojo ir mokesčio sumą, kurią vėliau parduoda valstybei. Šį mokestį vienodai moka turtingi ir vargingi žmonės, kada įsigyja prekę ar paslaugą.

Netiesioginiai mokesčiai taip pat skirstomi į smulkesnes grupes. Tai pridėtinės vertės mokestis, muitai, rinkliavos už paslaugų taikymą, bei akcizai. Akcizo ir pridėtinės vertės mokesčiai bei muitai yra labai svarbūs formuojant valstybės biudžetą. Tačiau šiame darbe visas dėmesys bus sutelktas į akcizo nagrinėjimą.

Šio rašto darbo tikslas – apžvelgti ir išanalizuoti Lietuvos bei ES akcizų politiką ir jos pasekmes rinkai, verslui ir efektyvumui siekiant valstybės tikslų.

Mano rašto darbo tyrimo objektas yra akciziniai mokesčiai, jų tarifai, bei jų taikymas Lietuvoje bei kitose Europos šalyse.

Trumpai apžvelgti mokesčius ir jų funkcijas;

Palyginti Lietuvos bei ES šalių taikomus akcizus;

Įvertinti akcizo taikymo problemas bei šešėlinę ekonomiką;

Svarbiausi LR Akcizų įstatymo raidos etapai yra vaizduojami 1 paveiksle.

Kurui yra priskiriamas variklių benzinas, skystasis kuras (mazutas), žibalas, gazoliai, skirti naudoti kaip degalai (variklių kuras), dujiniai angliavandeniliai ir naftos dujos, taip pat šių produktų pakaitalai, degalų (variklio kuro) priedai, išskyrus produktus, pagamintus vien iš biologinės kilmės žaliavų, taip pat orimulsija, kietasis kuras bei naftos dujos ir dujiniai angliavandeniliai, skirti naudoti kaip kuras šildymui.

Akcizais apmokestinamų prekių sandėlio savininkas yra juridinis ar fizinis asmuo, kuriam centrinis mokesčio administratorius yra suteikęs teisę steigti tokį sandėlį.

Besiremdamas valstybinės mokesčių inspekcijos atnaujinta informacija pateiksiu naujausius akcizo mokesčio tarifus:

Norint, kad valstybės veikla ir jos funkcijos būtų vykdomos tinkamai, valstybė turi turėti pakankamus finansinius išteklius. Fiskalinė akcizo funkcija pasireiškia tuo, kad mokesčiai tarnauja kaip pagrindinis biudžeto pajamų šaltinis ir sukuria sąlygas valstybei vykdyti jai priskirtas funkcijas. Beveik 80% nacionalinių pajamų sudaro pajamos iš mokesčių, o įvertinus biudžetą su ES lėšomis gautume apie 70%. Šis mokestis užtikrina apie 12% biudžeto pajamų, o tai yra 3,48 mlrd. Lt ( pagal 2014m. biudžeto projektą). Fiskalinė akcizų svarba ypač išaugo ekonominio nuosmukio metu, nes net kai biudžetas buvo ypač įtemptas, akcizai išliko labai svarbiu nacionalinių įplaukų šaltiniu.

  • Microsoft Word 1312 KB
  • 2015 m.
  • 20 puslapių (4217 žodžiai)
  • Universitetas
  • Arnas
  • Akcizai Europos Sąjungoje ir jų vaidmuo šalių ekonomikoje
    10 - 5 balsai (-ų)
Akcizai Europos Sąjungoje ir jų vaidmuo šalių ekonomikoje. (2015 m. Kovo 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/akcizai-europos-sajungoje-ir-ju-vaidmuo-saliu-ekonomikoje.html Peržiūrėta 2021 m. Sausio 16 d. 00:50
×
38 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo