Akcizai ir muitai


Akcizai ir muitai. Įvadas. Pagrindinės sąvokos ir terminai. Muitų rūšys. Pagrindinės lietuvos respublikos muitinės atliekamos funkcijos. Muitų tarifai lietuvoje. Europos sąjungos įtaka lietuvos muitų politikai. Akcizo mokestis. Akcizų tarifai. Akcizo mokesčio svarba nacionaliniam biudžetui. Rinkos reguliavimas akcizais lietuvoje ir kitose šalyse. Akcizas apdorotam tabakui. Akcizai degalams. Akcizai etilo alkoholiui ir alkoholiniams gėrimams. Akcizų taikymo problemos. Išvados ir pasiūlymai. Literatūra.

Lietuvai įstojus į Europos sąjungą, supaprastėjo muitinės veiklą reglamentuojanti teisinė bazė. Muitinės veikla yra grindžiama bendru Bendrijos muitinės kodeksu ir jo įgyvendinimo nuostatomis, Europos Komisijos regalmentais.

Taip pat, praktiškai įsigaliojo laisvo prekių judėjimo principas. Po Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą buvo panaikinta muitinės kontrolė prie sienų su Lenkija ir Latvija, kurios taip pat tapo ES narėmis. Dėl to sumažėjo muitinės postų nuo 70 iki 41. Keturiais šimtais sumažėjo ir muitinės pareigūnų- šiuos metu Lietuvos muitinėje dirba apie 2700 darbuotojų.

Iš trečiųjų šalių į ES įvežamoms prekėms taikomas vienodas muitų tarifas. Į bet kurią ES šalį atvežus iš trečiųjų šalių prekes , forminus jų muitinės dokumentus, tampa visos Bendrijos prekėmis, galinčiomis be jokių suvaržymų judėti iš vienos ES šalies į kitą. Tokią nuostatą leidžia įgyvendinti visose ES šalyse vienodi muitų tarifai, taikomi iš trečiųjų šalių į Bendriją įvežtoms prekėms . Tačiau muitinė renka ne tik muitus , bet ir PVM, akcizo it kitus mokesčius. Lietuvos muitinė įdiegė informacinę integruoto tarifo sistemą LITAR (vieną iš daugelio iki 2005 m. gegužės 1 d. įdiegtų informacinių sistemų), kuri yra informacijos apie ES ir nacionalinius mokesčius bei kai kuriuos draudimus ir apribojimus rinkinys. Integruotą tarifą sudaro Europos Bendrijos integruoto tarifo TARIC duomenys, papildyti duomenimis apie muitinės administruojamus nacionalinius mokesčius. LITAR naudojasi ne tik muitinės pareigūnai, bet ir verslininkai, norėdami sužinoti muitų ar mokesčių tarifus, bei jų taikymo sąlygas.

Per 2004 m. gegužės-lapkričio mėnesius, palyginti su 2003 m. gegužės-lapkričio mėnesiais, už prekių importą iš trečiųjų šalių muitinė apskaičiavo 600 mln. Litų, arba 67 procentais, mokesčių daugiau. Mokesčių surinkimo pagerėjimą lėmė efektyvesnė muitinės kontrolė.

Etilo alkoholis ir alkoholiniai gėrimai (alus, vynas iš šviežių vynuogių, kiti fermentuoti gėrimai);

Iš ketvirtojo paveikslo gauname visą reikalingą informaciją apie akcizo mokestį, t.y., kas ir kaip yra apmokestinama, tačiau šiek tiek dar norėtume panagrinėti apmokestinimo vienetus ir tarifus. Nėra vieningo akcizo tarifo – įstatymas numato fiksuotus arba procentinius skirtingo dydžio tarifus šiuo mokesčiu apmokestinamoms prekėms. Akcizų tarifai yra individualūs kiekvienai rūšiai ir nustatomi kiekiui arba svoriui (tūriui). Pavyzdžiui, cigaretėms - 30,2 lito 1000 cigarečių + 10% nuo mažmeninės kainos.

Kaip jau buvo minėta, akcizais Lietuvoje apmokestinamas alkoholis, kuras ir cigaretės. Iš šių prekių gaunami mokesčiai taip pat nevienodai pasiskirstę.

Mažiau išsivysčiusių šalių muitų tarifai paprastai labai aukšti, nes pernelyg gausi daugelio visuomenių biurokratija remiasi aktinės padėties neatitinkančia vidaus mokesčių baze.

ES deklaruojama laisvė galioja tik ribotoje teritorijoje, taigi galime teigti, kad „laisva“ prekyba yra tik iš dalies laisva.

  • Teisė Savarankiškas darbas
  • Microsoft Word 50 KB
  • 2013 m.
  • 20 puslapių (4154 žodžiai)
  • Brigita
  • Akcizai ir muitai
    9 - 3 balsai (-ų)
Akcizai ir muitai. (2013 m. Gegužės 07 d.). https://www.mokslobaze.lt/akcizai-ir-muitai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 01:29
×