Akcizo mokesčio analizė Lietuvoje


Įvadas. Akcizai. Akcizų objektas ir bazė. Akcizų mokėtojai. Akcizų tarifai. Neapmokestinami akcizų objektai. Akcizų deklaravimas ir mokėjimas. Akcizo mokesčio analizė Lietuvoje. Išvados. Naudota literatūra. Priedai.

ĮVADAS Pagrindinis valstybės pajamų kaupimo būdas yra mokesčiai. Valstybė taiko du būdus tam, kad mokesčiai būtų surinkti. Pirmasis būdas kai mokesčiai renkami tiesiogiai, antrasis – netiesiogiai. Prie tokių mokesčių priskiremas ir akcizo mokestis, kuris sudaro didelę dalį valstybės biudžeto.

Darbo tikslas: išanalizuoti akcizo vaidmenį mokesčių administravimo procese.

Akcizų įvedimą populiaru aiškinti ir tuo, kad yra apribojamas tam tikrų prekių (tabakas, alkoholis) vartojimas. Nuo 1994 m. gegužės 1 d. Lietuvoje pradėtas taikyti Akcizų įstatymas. Šio mokesčio įvedimas (fiskaline prasme) turėjo didžiulės įtakos valstybės finansų politikoje. Lietuvai tapus ES nare, įsigaliojo pagrindinis akcizų apmokestinimo principas – prekės turi būti apmokestinamos akcizais toje ES valstybėje, kurioje jos faktiškai suvartojamos.

Lietuvos Respublikos Finansų ministerijos internetiniame puslapyje skelbiami šios prekės (prekių grupės) kurios yra apmokestinamos akcizais:

Nors akcizo objektas yra atitinkamos rūšies prekės apskritai, akcizai skaičiuojami nuo akcizo bazės, išreikštos atitinkamų prekių matavimo vienetais (kilogramais, hektolitrais, litrais ir pan.).

Akcizų mokėtojais gali tapti įvairūs subjektai, kurių veikla susijusi su akcizais apmokestinamomis prekėmis, dažniausiai — akcizais apmokestinamų prekių sandėlio

Akcizai gali būti skaičiuojami ir mokami pagal:

specifinį (nustatoma konkreti pinigų suma nuo prekės vieneto),

vertybinį (nustatomas nuošimtis nuo prekės vertės) arba

mišrų (nustatoma konkreti pinigų suma nuo prekės vieneto ir nuošimtis nuo prekės vertės) tarifą.

Lietuvoje daugiausia yra taikomas specifinis akcizų tarifas.

cigarams ir cigarilėms – 88 litai už kilogramą produkto;

Lietuvos akcizų mokesčio įstatyme pateikiami atvejai, kai akcizų objektai neapmokestinami, nors kitomis sąlygomis tos pačios prekės akcizais apmokestinami.

tiekiamos prekės kaip atsargos laivams, orlaiviams, gabenantiems keleivinius ir krovininius tarptautiniais maršrutais;

Jeigu už aukščiau išvardytas akcizais apmokestinamas prekes akcizai jau sumokėti, jie gali būti grąžinami vyriausybės tvarka. Be šių atvejų, yra nemažai ir kitų, specialių atvejų, kai akcizai nemokami už etilo alkoholį ir alkoholinius gėrimus, kurą. Pavyzdžiui, akcizas nemokamas kai alkoholio produktai parduodami šokolado, acto ar kitų maisto gaminių gamybai. Kuras atleidžiamas nuo akcizų kai tiekiama kaip kuro atsargos orlaiviams, laivams ir pan.

1) karo (paskelbto ar nepaskelbto), pilietinio karo, maišto ar revoliucijos;

2) stichinės nelaimės (smarkios audros, ciklono, žemės drebėjimo, jūros ar upės potvynio, žaibo);

3) sprogimo, gaisro, mašinų, gamybinių pastatų ir kurių nors (arba visų) vidaus komunikacijų sunaikinimo;

4) boikoto, streiko, lokauto, nespartaus darbo kaip streiko formos, gamybinių ar administracinių pastatų užėmimo;

Tam, kad prekės būtų pripažintos negrįžtamai prarastomis ar visiškai sunaikintomis ir už jas akcizai neturi būti skaičiuojami, turi būti pateikiami atitinkami įrodymai.

Per 2013 m. sausio – rugsėjo mėn. akcizų į valstybės biudžetą surinkta 2514,1 mln. litų. Palyginti su atitinkamu 2012 m. laikotarpiu, šių metų sausio – rugsėjo mėn. į valstybės biudžetą pervesta 77,7 mln. litų, arba 3,2 proc. daugiau pajamų iš akcizų. 2013 m. sausio – rugsėjo mėn. pajamų iš akcizų planas įvykdytas 96,4 proc. ir į biudžetą gauta 93,2 mln. litų pajamų mažiau, nei planuota.

2013 m. sausio – rugsėjo mėn. akcizų už energinius produktus gauta 1356,2 mln. litų, t.y. 57,6 mln. litų (44,4 proc.) daugiau nei 2012 m.tuo pačiu laikotarpiu. Pajamų surinkimui teigiamos įtakos turėjo nuo 2013 m.sausio 1 d.padidėjęs dyzelinių degalų akcizų tarifas nuo 1043 iki 1140 Lt už 1000 litrų ir augantys dyzelinių degalų pardavimai, kurie didmeninėje prekyboje 2013 m. sausio – rugsėjo mėn., palyginti su 2012 m. gruodžio mėn.tuo pačiu laikotarpiu, augo 2,7 proc.

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 113 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (3274 žodžiai)
  • Renata
  • Akcizo mokesčio analizė Lietuvoje
    10 - 3 balsai (-ų)
Akcizo mokesčio analizė Lietuvoje. (2015 m. Lapkričio 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/akcizo-mokescio-analize-lietuvoje.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 23 d. 18:32
×