Akredityvų, naudojamų tarptautiniuose atsiskaitymuose, rūšys


Pateiktinis akredityvas. Negocijuojamas akredityvas.

Įvadas. Dokumentinio akredityvo samprata. Akredityvo teisinė prigimtis ir pobūdis. Atsiskaitymų akredityvais privalumai ir trūkumai. Akredityvų formos ir rūšys. Atšaukiamasis akredityvas. Neatšaukiamasis akredityvas. Atidėto mokėjimo akredityvas. Akcepto akredityvas. Pateiktinis akredityvas. Pervedamasis (transferinis) akredityvas. Negocijavimo akredityvas. Rezervinis akredityvas. Užstatomasis akredityvas. Atsinaujinantis (revolverinis) akredityvas. Avansinio mokėjimo akredityvas. Išvados. Literatūra. Priedai.

Pagal mokančiojo banko įsipareigojimo tvirtumą neatšaukiami akredityvai skiriami į patvirtintus ir nepatvirtintus.

akredityvo suma gali būti išmokama tik banke emitente, t.y. užsienyje;

Patvirtintas akredityvas- kai be banko emitento, akredityvą patvirtina dar vienas bankas. Paprastai tai būna avizuojantis bankas, bet gali būti ir kitas bankas. Tvirtinantis bankas tuomet atsako už akredityvo įvykdymą, lygiai kaip ir bankas emitentas. Eksportuotojas tokiu atveju gauna dvi, nuo prekybinio sandorio nepriklausomas, abstrakčias ir sąlygines mokėjimo garantijas Patvirtinantis bankas apmoka akredityvą nepriklausomai nuo to, ar bankas emitentas galės įvykdyti rambursą, t. y. padengti akredityvo sumą ar ne. Tvirtinantis bankas iš anksto turi žinoti informaciją apie banką emitentą ir importuotojo šalies riziką.

Tai toks akredityvas, kuris numato mokėjimo termino atidėjimą iki tam tikros sutartos vėlesnės datos.

Atidėto mokėjimo akredityvai gali būti patvirtinti, tačiau gali būti ir nepatvirtinti.

Eksportuotojas suteikia importuotojui norimą mokėjimo termino atidėjimą, taigi, siūlydamas geresnes sandorio sąlygas, turi pranašumų prieš konkurentus.

Praeina tam tikras laikotarpis, tarp dokumentų įteikimo bankui ir mokėjimo gavimo. Jei naudojamas patvirtintas atidėto mokėjimo akredityvas, eksportuotojui susidaro politinė rizika;

Panaši rizika minėtuoju laikotarpiu eksportuotojui susidaro ir dėl akredityvą išleidusio banko (banko emitento) mokumo;

Eksportuotojas turi rūpintis finansavimu, kadangi mokėjimo terminas atidedamas. Pigiu vekselių diskonto kreditu eksportuotojas negali pasinaudoti, nes atidėto mokėjimo akredityve paprastai vekselis nėra naudojamas. Taigi eksportuotojas reikia ieškoti kitų finansavimo galimybių;

Kartu reikia įvertinti tai, kad minėto laikotarpio metu eksportuotojas ne tik nėra gavęs mokėjimo, bet ir prekių dokumentais nebedisponuoja;

Mažina pirkimo riziką importuotojo požiūriu, kadangi akredityvas garantuoja, kad eksportuotojas įvykdys akredityve numatytus reikalavimus.

Tik jeigu antrasis bankas akceptuoja vekselį, tai praktiškai kalbama apie akcepto (ramburso) akredityvą. Čia vartojama ramburso akredityvo sąvoka remiasi tuo, jog akcepto akredityvo atveju dažnai įtraukiamas antrasis bankas, kuris akceptuoja vekselį ir sumoka eksportuotojui, suėjus mokėjimo terminui pagal vekselį. Tačiau akredityvą leidžiantis bankas atsako už tai, kad antrasis bankas įvykdytų minėtus įsipareigojimus. Taigi, suėjus mokėjimo terminui pagal vekselį, bankas emitentas turi pervesti antrajam bankui eksportuotojui sumokėtą sumą, o tai ir reiškia rambursavimą (t.y. išlaidų padengimą). (Gražina Startienė. Tarptautinės prekybos finansavimas. Rizika, mokėjimai, kreditavimas. Kaunas. Technologija 2002, p. 201)

Tokia vieta gali būti nurodytas bankas emitentas. Tačiau dažnai bankai emitentai paveda kitiems bankams apmokėti pateiktinį akredityvą, taigi šie bankai ir bus įvardyti kaip mokėjimo vieta.

Eksportuotojo požiūriu pateiktinio akredityvo privalumas yra tas, kad eksportuotojas, perdavęs dokumentus bankui, iš karto gauna mokėjimą.

Importuotojo požiūriu tai mažiau palanki akredityvo forma, nes importuotojui nesuteikiamas mokėjimo termino atidėjimas. Be to, gali būti, kad importuotojas turės sumokėti už dar transportuojamas prekes (jei dokumentus jis gaus anksčiau nei prekes).

Per kokį laiką eksportuotojas gaus mokėjimą, priklausys nuo to kokie bankai nurodyti kaip akredityvo įvykdymo ir mokėjimo bankai. Norėdamas mokėjimą gauti kuo greičiau, eksportuotojas turi siekti, kad mokėjimo vieta būtų nurodytas antrasis bankas, t.y. eksportuotojo bankas.

Jis yra akredityvo įvykdymo vieta, t.y. akredityvas yra vykdomas avizuojančiame banke. Visi akredityvai turi nurodyti akredityvo įvykdymo laiką ir vietą;

Jis yra ir akredityvo mokėjimo vieta. Visi akredityvai turi nurodyti, kuriame banke akredityvas tinkamas naudoti apmokėjimui;

  • Ekonomika Kursinis darbas
  • Microsoft Word 45 KB
  • 2013 m.
  • 29 puslapiai (5506 žodžiai)
  • Universitetas
  • Di
  • Akredityvų, naudojamų tarptautiniuose atsiskaitymuose, rūšys
    10 - 4 balsai (-ų)
Akredityvų, naudojamų tarptautiniuose atsiskaitymuose, rūšys. (2013 m. Spalio 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/akredityvu-naudojamu-tarptautiniuose-atsiskaitymuose-rusys.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 23:44
×